SON DAKİKA

Tekeli’yi uğurlayan kadınlar: Yaşasın kadın dayanışması

Bu haber 18 Haziran 2017 - 10:08 'de eklendi ve 12 views kez görüntülendi.

Feminist aktivist, yazar ve akademisyen Şirin Tekeli’nin cenazesi, Çapa Tıp Fakültesi bahçesinde, feminist yol arkadaşlarının omuzlarında uğurlandı.

“Kadınların üstündeki baskılara son” yazılı pankart, mor kıyafetler ve mor bayraklarla yapılan uğurlamaya HDP İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu, Emep Genel Başkanı Selma Gürkan, KHK ile ihraç edilen akademisyenler ve çok sayıda kadın katıldı.

Uğurlamada kısa bir konuşma yapan Kerestecioğlu, “Erkekler de hep bu güzel kadınların arkasında yürümeyi bildiler. Şirin çoğumuzun bildiği gibi hepimizin hayatına o kadar fazla değdi ki onunla olmak hepimiz için büyük bir keyifti. Söylediği sözler bir çoğumuzun hayatında derin izler bıraktı. Şirin feminizm sözünü Türkiye’de ilk kez söyleyen bir kadındı. Bizim gibi feministlerin yolunu açtı. Şirin hayatı ve ölümüyle bir mesaj oldu. Biz Şirin gibi aynı inatla kadın özgürlüğü için mücadeleye devam edeceğiz” dedi. Konuşmanın ardından Tekeli’nin cenazesi, kadınların omuzlarında “Yaşasın kadın dayanışması” sloganıyla Çapa Tıp Fakültesi Anatomi bölümüne teslim edildi. Tekeli, ölümünden önce bedenini kadavra olarak kullanılmak üzere Çapa Tıp Fakültesi’ne bağışlamıştı.

İSTANBUL/ŞÛJIN