SON DAKİKA

4. Sakine Cansız Festivali İsviçre’de yapıldı

Bu haber 19 Haziran 2017 - 11:34 'de eklendi ve 48 views kez görüntülendi.

Fransa’nın Başkenti Paris’te 9 Ocak 2013‘te katledilen Kürt siyasetçi Sakine Cansız adına yapılan Kadın ve Kültür Festivali’nin 4’ncüsü İsviçre’nin Zürih kentinde gerçekleştirildi.

Bir açık hava meydanı olan Kasernareal’da düzenlenen festivale, İsviçre Kürt Kadın Hareketi, Kasama, Labyranthplatz, Mor Verein, Sosyalist Parti, Al Alternative Liste, Dünya Kadın Konferansı, Frauen Cafe, Kampus Cadıları, Medico İnternational, Basta, Grüne (Yeşiller Partisi), SKB, Yeni Kadın, Solifonds, WILPF Schweiz International Womens, Tev Çand-Kadın, Kongra Star, Free Nekane gibi çeşitli partiler, kurumlar destek verdi.

Festival ‘kadın ve öz savunma’ konulu bir panel ile başladı. Panele konuşmacı olarak Kürt Kadın Hareketi adına Rojda Yıldırım, Sosyalist Kadın Birliği adına Leyla Şahin, Yeni Kadın adına Zeynep Çalışkan, Amed-Zürih Kardeşlik Köprüsü Temsilcisi Maya Hess ve Kasama adlı İsviçreli kadın örgütü adına Suzanne Schöfe katıldı.

Panelde yapılan konuşmalarda dünyada bir dakikada bir kadının öldürüldüğü veya taciz ve tecavüze maruz kaldığına vurgu yapılarak, “Özgürlük ailede, özgürlük iki eş arasında, özgürlük çalıştığımız iş yerinde ve özgürlük sokakta başlar. Artık her kadın, gördüğü şiddete karşı mücadele etmeli. Dünya, kadınların hep birlikte geliştireceği mücadele ile erkek egemenlikçi ve sömürgeci zihniyetlerin üstesinden  gelebilir”  mesajı verildi.

Festival programı çerçevesinde yapılan konuşmalarda, Sakine Cansız’ın yaşamı ve siyasi çalışmaları anlatılarak onun sadece Kürt ve Türk kadınlarına örnek olmadığı, Afrika’dan Avrupa ve Amerika’ya kadar bir çok kültürden kadına örnek olduğununa vurgu yapıldı.

Sakine Cansız’ın kardeşi Metin Cansız ise yaptığı konuşmada Fransa’da görülen davanın üstünün  kapatıldığını söyledi. Cansız, “Kim ne yaparsa yapsın Sakine ve yoldaşlarının verdikleri mücadelenin önüne geçemeyecek. Sakine bugün her yerde bütün kadınların mücadelesindedir” dedi.

Festivalde farklı dillerden etkinlik ve konuşmalar yapıldı. 

Sanatçılar Berivan Arin ve Eylem Aktaş ise seslendirdiği ezgilerle alandaki kadınlara coşkulu anlar yaşattı.

Abidin ÇETİN/Pirha

sakine4sakine4sakine5sakine5sakine6sakine6sakine7sakine7sakine8sakine8sakine9sakine9