SON DAKİKA

‘Birlik olursa Kürtleri tanımak zorunda kalacaklar’

Bu haber 19 Haziran 2017 - 10:18 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Ulusal kongre çalışmaları kapsamında YNK, Goran, KDP gibi partilerle görüşen KNK heyeti, KCK yetkilileri ile de Kandil’de bir araya geldi.

ANF haberine göre; KCK adına Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Besê Hozat ve KCK Yürütme Konseyi üyesi Rıza Altun, KNK adına ise KNK Eşbaşkan Yardımcısı Tahir Kemalizade, KNK Divan üyesi Faruk Cemil, KNK Konsey üyesi Dr. Kamuran Berwari, Pervin Aziz, KNK üyesi Seyit Ekrem ve Ferhat Doski görüşmeye katıldı.

Toplantıda KNK heyeti adına konuşan Tahir Kemalizade, Ulusal birliği oluşturabilmek için Kandil’de KCK’yi ziyaret ettiklerini de söyleydi: “Biz, sizin de bu isteğimiz ve yaklaşımımıza sıcak yaklaştığına inanıyoruz. Eğer ulusal birlik sağlanırsa Kürdistan’daki egemen güçler, Kürtleri tanımak zorunda kalacaktır. Kürdistan’a yönelik bu saldırılara rağmen Kürt halkı her zamankine göre daha güçlüdür. Birçok Kürt parti ve örgütleriyle toplantılar gerçekleştirdik. Bu partilerle gerçekleştirdiğimiz toplantılar, çok sıcak ve olumlu geçti. Hepsinin düşüncesi ve isteği ulusal kongrenin gerçekleşmesi ve ulusal birliğin sağlanması oldu. Böylesi hassas bir süreçte Kürdistan’ın geleceğinin kendileri için çok önemli olduğunu belirttiler. Ve biz de diğer parçalardaki partilerle de görüşüp, ulusal kongre ve ulusal birlik amacımıza ulaşmak istiyoruz.”

Hozat ise, KCK olarak KNK’nin başlatmış olduğu ulusal kongre ve ulusal birlik çalışmalarına hiçbir hesap gütmeden ellerinden gelen desteği sunacaklarını belirtti: “Ulusal birliğin sağlanabilmesi için şu anki şartlar çok çok uygun. Tarihten bugüne kadar eğer Kürt halkı katliamdan geçmişse bu ulusal birliğin sağlanamamasından dolayıdır. Sömürgeci güçler, Kürtlerin ulusal birliğini sağlamasını istemiyorlar ve her zaman Kürt halkının parçalı olmasını istiyorlar. Çünkü eğer Kürt halkı ulusal birliğini sağlarsa, sömürgeci güçler Kürt halkının üzerinde egemenliğini sürdüremez. Egemenlerin Kürdistan üzerindeki sömürgesinin sonlanması için ulusal kongrenin ve ulusal birliğin sağlanması gerekiyor. Ulusal kongrede tüm Kürt örgütleri toplanıp, tarihten günümüze kadarki bütün sorunları konuşup tartışmalı ve çözüme kavuşturularak ulusal birlik sağlanmalıdır.”

HEWLÊR