SON DAKİKA

DAD Eyüp Şubesi’nin 1. Olağan Kongresi gerçekleşti

Bu haber 19 Haziran 2017 - 10:32 'de eklendi ve 24 views kez görüntülendi.

DAD İstanbul Eyüp Şubesinin 1. Olağan Kongresi Gazi Cemevi Konferans salonunda yapıldı. Kongrede gündeme ve Alevilere dair pek çok konu konuşuldu. 

Demokratik Alevi Dernekleri İstanbul Eyüp Şubesinin 1. Olağan Kongresi bugün Gazi Cemevi Konferans salonunda yapıldı. Kongreye delegelerin yanı sıra çok sayıda kurum başkanı, Pir ve Ana katıldı. Kongrede açılan Türkçe, Zazaca ve Kürtçe olmak üzere üç dilde “Hoş geldiniz” pankartı dikkat çekti.

Kongreye divana çağrılan pirler ve analar adına Ağuçan Ocağı pirlerinden İbrahim Erdoğan’ın verdiği gülbeng ile başlandı. Açılış konuşmasını yapan İmam Balsever Dersim’de bulunan Demokratik Alevi Dernekleri Genel Merkezi’nin mesajını okudu.
Divan’a Hüseyin Ayrılmaz, Dilek Odabaş ve Fidan Güzel seçildi. Divan seçiminden sonra ilk konuşmayı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin önceki başkanlarından olan Kemal Bülbül yaptı.

“ALEVİLİĞİN ESAS KAYNAĞI OCAKLARDIR”

Bülbül’ün “Rakka’da DAİŞ yezidine karşı savaşarak şehit düşen kırmızı fularlı kız Ayşe Deniz günümüzün Ana Fatma’sıdır” sözleri büyük alkış aldı. Bülbül Aleviliğin esas kaynağının Ocaklar olduğuna bunu esas almayan bir Aleviliğin yozlaşmaktan kurtulamayacağına vurgu yaptı.

“DİRENMEKTEN BAŞKA SEÇENEK KALMADI”

Bülbül’ün ardından 78’liler Vakfı Sözcüsü Celalettin Can kısa bir konuşma yaptı. Can “Tek adam rejimine karşı direnmekten başka seçenek kalmadı” dedi. Kılıçdaroğlu’nun başlattığı Adalet yürüyüşüne destek verilmeli diyen Can, CHP’nin dokunulmazlık sürecindeki tutumunu eleştirmeden edemedi.

“KENDİMİZE NE KADAR ALEVİYİZ SORUSUNUN CEVABINI VERMELİYİZ”

Demokratik Bölgeler Partisi İstanbul Eş Başkanı Ali Rıza Bilgili ise yaptığı konuşmada, Türkiye metropollerine savrulan Aleviliğin ağır asimilasyon sorunlarıyla boğuştuğunu, oturduğu mahallede en az on tane Alevi gencinin tarikatlara üye olduğunu, namaz kıldığını bildiğini dile getirdi. “Önce ne kadar Aleviyiz sorusunu kendimize sormalı ve cevabını vermeliyiz” diyen Bilgili, DAD’ın 2005-2006 kuruluş yıllarında yer aldığını belirterek çok sayıda insanın emeğiyle bugünlere gelindiğini ancak istenen düzeyde olmadığını, eksikliklerin iyi tespit edilmesi gerektiğini söyledi.

“İKTİDARA ŞİRİN GÖZÜKMEK İSTEYEN ALEVİLİK YOLDAN ÇIKMIŞ ALEVİLİKTİR”

Garip Dede Dergahı Başkanı Pir Celal Fırat  yaptığı konuşmada, “Alevice bakış bizde hakim olursa zaten kendimizi mazlumun yanında zalimin karşısında buluruz. Ramazan ayı içindeyiz, bayramın birinci gününde birçok cemevinde Ramazan kutlaması, ramazan yemeği veriliyor. İktidara şirin gözükmek isteyen Alevilik yoldan çıkmış aleviliktir” şeklinde ifade etti.

“İĞNEYİ KENDİMİZE BATIRMALIYIZ”

Gazi Cemevi Başkanı Hıdır Karataş’da yaptığı konuşmada “Geçmişe çakılıp kalmadan önümüze bakmalıyız” mesajı verdi. Karataş, “Birlik için çaba sahibi olmalıyız. Bunun için önce iğneyi kendimize batırmalıyız” dedi.

“ÇOKLU KİMLİĞİMİZLE DEMOKRASİYİ İNŞA EDEBİLİRİZ”

⁠⁠⁠⁠⁠HDP İstanbul il Eş Başkanı Cengiz Çiçek de “Bana Aleviliği Alevi kurumları değil dedem verdi. Dersim Katliamı’nın tanıklarındandı. Anlattıkları, onun ninnileri, söyledikleri hakikatin kendisiydi. Çoklu kimliğimizde ısrar etmeliyiz. Çoklu kimliklerimizle demokrasiyi inşa edebiliriz” şeklinde konuştu.

“SÜNNİLEŞTİREMİYORSAK ŞİİLEŞTİRELİM POLİTİKASI CEMEVLERİNİN İÇİNE KADAR GİRDİ”

Babamansur Ocağı pirlerinden Mahir Şahin konuşmasında Hak yol Alevi inancının örgütlenmesi önündeki engellerin yoğunlaştığını belirtti.  Şahin “Sünnileştiremiyorsak şiileştirelim politikası son zamanlarda derneklerin cemevlerinin içine kadar girmiş durumda. Cemevleri eğer kendilerini Alevi erkanına göre organize etmezlerse ocakları yok sayarsa 15- 20 yıl sonra Alevilikten bahsedemeyiz. Ocaklardan bahsedemeyiz” dedi.

Kongrede derneğin faaliyet raporu Hüseyin Özcan tarafından okundu.

Yönetim Kuruluna seçilenler ise şöyle:
İmam Balsever
Nergiz Güzel
Celal Sakyen
Gülseren Bal
Rodi Güneş
Tezgül Yorulmaz
Yusuf Gülen
Hüseyin Özcan
Kemal Oban
Pirha