SON DAKİKA

‘İsveç’te binlercesi var’

Bu haber 19 Haziran 2017 - 10:18 'de eklendi ve 10 views kez görüntülendi.

İsveç Haber Ajansı TT’ye açıklamalarda bulunan İsveç Güvenlik Polisi (Sapo) Müsteşarı Anders Thornberg, ülkede “radikal İslamcıların” sayısının yüzlerden binlere yükseldiğini belirterek, bunların arasında sempati duyan, ilham veren, eleman ve para toplayanların da bulunduğunu söyledi. Ortaya çıkan yeni rakamların, durumun ciddiyetini ortaya koyduğunu söyleyen Thornberg, aşırı İslamcıların; Stockholm, Göteborg, Malmö ve Örebro gibi büyük yerleşim birimlerinde yaşadıklarını belirtti.
Thornberg, Irak ve Suriye’deki savaşların daha önce görülmemiş bir biçimde “radikal İslamcıları” bir araya getirdiğini belirtti. Daha önce Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Somali’ye gidip Cihatçıların saflarında savaşanların olmasına rağmen, böylesi yaygın bir radikalleşmenin yaşanmadığına dikkat çekti. Sapo Müsteşarı, kendilerine terörizmle ilgili gelen bilgi ve ihbarların sayısının da çığ gibi büyüdüğünü belirtti. 2010 yılında bu sayı ayda 200 civarında iken günümüzde 6 bine yükseldiğini söyleyen Thornberg, her iki günde bir kendilerine terör eylemi gerçekleşeceği ihbarlarının yapıldığını belirterek, “Her zaman bu ihbarları ciddiye almalıyız” dedi.

Bu arada uzmanlar, DAİŞ’in mevzi ve güç kaybettikçe kadınlara yönelik propagandaya hız verdiği ve DAİŞ’in propaganda aygıtlarının büyük ölçüde kadınlar tarafından örgütlendiği değerlendirmesini yapıyorlar. Nisan ayında İsveç’in başkenti Stockholm’de DAİŞ’li saldırgan, bir kamyonu halkın üstüne sürmüş çok sayıda kişiyi öldürmüştü. Saldırgan, Suriye-Türkiye hattından gitmişti.

Murat Kuseyri/Stockholm-Anf