SON DAKİKA

Londra’da yaşayan Alxaslı kadınlar seminerde buluştu

Bu haber 19 Haziran 2017 - 10:33 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Londra’da yaşayan Alxaslı kadınlar geçtiğimiz cuma günü bir kadın etkinliğinde bir araya geldi. Kadın sağlığının konu edildiği etkinliğe yönelik PİRHA’ya konuşan Olcay Has Londra’da yaşayan Alxaslı kadınlar olarak bir dernek kurduklarını ve bu dernekte Alxas aşiretinin insanlarının kendi kültürlerini yaşatmaları için bir arada olduklarını ifade etti.

Geçtiğimiz Cuma günü bir kadın etkinliğinde bir araya gelen Londra’da yaşayan Alxaslı kadınlar yaptıkları çeşitli etkinliklerle bir araya gelerek kendi kültürlerini yaşatmak istiyorlar.

“ALXAS 12 KÖYDEN OLUŞAN BİR AŞİRET”

Britanya Alxas Community Center (Britanya ALxas Toplulukları Merkezi) Londra’daki Alxaslıların oluşturdukları bir dernek. Alxas, Maraş’ın Elbistan ilçesine bağlı 12 köyünden oluşan bir aşiretin ismi.

Dernek kurulalı dört yıl oluyor. Şuan 600’ün üzerinde üye sayısı olan derneğin üye çalışmaları devam ediyor. Aktif bir kadın çalışması yürütülen dernekte bir kadın kolları mevcut. Kadınlara yönelik her cuma günü çeşitli aktivitelerin yapıldığı dernekte geçtiğimiz cuma da kadınlar için bir sağlık semineri düzenlendi.

Düzenlenen seminerde katılımcıların sağlık durumlarını ve yaşlarını gözönünde bulundurarak kadın sağlığı ve menopoz üzerine bir seminer yapıldı. Derneğin kadın çalışmalarından sorumlu olan Olcay Has, Londra’da yaşayan Alxaslı kadınlara beklentileri doğrultusunda kendileriyle fikir alış verişinde bulunmaları çağrısını yapıyor.

“MENAPOZ DÖNEMİNİ RAHAT GEÇİRMEK İÇİN SPOR VE İYİ BESLENME ŞART”

Kadınlara bilgi vermek için seminere katılan Doç. Dr. Serap Akmal ise menapozla ilgili kısa bilgiler verdi. Menapozun çok uzun süren bir dönem olduğunu söyleyen Akmal, menopozun aynı zamanda bir hormonal düzensizlik olduğunu da ekliyor. Akmal, bu hormonal düzensizliğin kadınların sosyal yaşamlarını etkilediği takdirde kadınların menopoz kliniklerine gidip bilgi almalarını ve eğer gerekliyse hormonal tedaviye başlamalarını öneriyor.

 

Menopozun erken yaşlarda da görülebileceğini belirten Akmal, kadınların menopoz dönemini rahat geçirebilmeleri için yoga, plates, yürüme gibi egzersizler ve sporlar yapmalarını, beslenmelerine dikkat etmelerini, karbonhidrat ve şekerin kesilmesini, meyve sebze ağırlıklı beslenmelerini, süt, yoğurt, peynir gibi kalsiyumu yüksek olan yiyecekler tercih etmelerini tavsiye ediyor.

“BU SÜRECE İYİ HAZIRLANMAK GEREKİYOR”

Kadınların menopozdan korkmamaları gerektiğini söyleyen Akmal, menopozun ertelenemeyen, yaşamın belli bir döneminde yaşanması gereken bir süreç olduğunu da belirtmeden edemiyor. Menopoz dönemine bilinçli olarak girilmesinin önemli olduğunu kaydeden Akmal “Vücudumuzda psikolojik ve fiziksel açıdan hangi değişikliklere neden olduğunu bilmemiz ve onlara karşı önlem almamız gerekir. Tabi ki korkulacak bir şey değil. Bu bir süreçtir ve bu sürece hazırlanmamız gerekir” diyor.

Elif Tabak/Pirha