SON DAKİKA

‘Adalet Nöbeti’nde Gülmen ve Özakça için adalet talebi

Bu haber 20 Haziran 2017 - 23:00 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

 Maçka Demokrasi Parkı’nda 6’ncı gününü geride bırakan ‘Adalet Nöbeti’ne katılan kamu emekçileri “Halk için adalet” talep etiklerini ve açlık grevindeki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için bir an önce adaletin sağlanması gerektiğini kaydetti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Ankara’dan İstanbul’a başlattığı ‘adalet yürüyüşüne’ destek vermek amacıyla Maçka Demokrasi Parkı’nda başlatılan “adalet nöbeti” 6’ncı gününü geride bıraktı. Sabah erken saatlerde alana gelen yurttaşlar demokrasi taleplerini yeniledi.

Bugün Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen ve direnişte olan Kamu Emekçileri Sendikası Konfederasyonu (KESK) üyeleri olan kamu emekçileri nöbete destek verdi. Alana direniş önlükleriyle gelen kamu emekçileri sık sık “KHK’lar gidecek biz kalacağız” ve “Nuriye ve Semih onurumuzdur” sloganları attı. Alanda bekleyen yurttaşlar Halkların Demokratik Kongresi(HDK)’nin “Adalet yürüyüşü”ne destek açıklamalarını olumlu karşıladıklarını belirtti. Kadınların artık ölmemesini, kadın cinayetlerinin durdurulmasını talep eden yurttaşlar, kadınlar için bir an önce adalet talebinde bulundu.

‘HALK İÇİN ADALET’

KHK ile ihraç edilen ve direnişte olan öğretmen Nursel Tanrıverdi, adaletin herkes için olmasını istediklerini söyledi. HDK’nin “Adalet yürüyüşü”ne destek açıklamasını olumlu karşıladığını vurgulayan Tanrıverdi, “Halk için adaleti, ancak bu ülkeye solcular, sosyalistler getirecektir. Bu yüzden tüm işçilerin, emekçilerin yürüyüşe destek vermesi gereklidir” dedi. Tanrıverdi, açlık grevindeki Gülmen ve Özakça için ise bir an önce adaletin yerine getirilmesini ve işçilerine geri kavuşmalarını talep etti.

‘ARTIK ADALETSİZLİK SON BULSUN’

Adalet nöbetine herhangi bir siyasi parti ve grup gelmediğini vurgulayan Ahmet Akbaş adlı yurttaş HDK’nin “adalet yürüyüşü”ne destek açıklamasının sahiplenilmesi gerektiğini söyledi. Türkiye’de Kürtlerin, devrimcilerin ve sosyalistlerin yıllarca baskı ve zulüm gördüğünü aktaran Akbaş, adaletin herkes için olduğunu ifade etti.

Mustafa Baştürk adlı yurttaş ise geçmişte yaşanan darbelerin bugün adaletsizliğin temel kaynağı olduğunu belirterek, adaletsizliğinin gelecek nesiller için son bulmasını istedi.

Sakina Çanağan adındaki kadın ise, kadınların artık ölmemesi için adaletin gelmesini talep etti. Çanağan, “Artık kadınlar ölmesin. Her gün kadınlar öldürülüyor. Kadınlar için adalet istiyorum” dedi.