SON DAKİKA

Kadınlar madencileri davullarla geri gönderdi

Bu haber 20 Haziran 2017 - 10:10 'de eklendi ve 15 views kez görüntülendi.

Kurşunlu köyünde yapılması planlanan Feldspat Madenini istemeyen köylüler kadınların öncülüğünde “ÇED toplantısını” yaptırtmadı.

Çanakkale’nin Bayramiç ilçesine bağlı Kurşunlu Köyünde yapılması planlanan Feldspat Madencilik köylüler tarafından protesto edildi. Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri ile Zafer Madencilik şirketinin temsilcilerinin köylüye “ÇED bilgilendirme toplantısı” yapacağını söylemesinin ardından köy meydanın da toplanan köylüler toplantıyı engelledi. Türkiye’nin dört bir yanından gelen ekolojistlerin de destek verdiği eylemde, “Para insan hayatından değerli değildir… Kaz Dağlarının üstü Feldspat’tan değerlidir!”, “Köyümüze maden ocağı istemiyoruz” yazılı pankartlar açıldı. Eyleme köyün kadınları öncülük ederken, jandarmanın yoğun güvenlik önlemi aldığı eylemde sık sık “Madenci şirket köyümüzü terk et” sloganı atıldı.

Köylülerin yol kapatma eylemleri ve protestolarının ardından toplantı gerçekleşmedi. Toplantının gerçekleşmediği tutanak altına alan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, köylüler tarafından slogan ve davullarla gönderildi.

Yetkililerin gönderilmesi üzerine köylüler, zaferlerini halaylar çekerek kutladı.