SON DAKİKA

Şahin Kara kitlesel bir şekilde son yolculuğa uğurlandı

Bu haber 20 Haziran 2017 - 23:10 'de eklendi ve 36 views kez görüntülendi.

12 Haziran’da Dersim’in Pülümür ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren Şahin Kara’nın cenazesi Diyarbakır’ın Bismil İlçesine bağlı Seyit Hasan köyünde kitlesel bir şekilde toprağa verildi.

Dersim Pülümür ilçesinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren Şahin Kara’nın Malatya Adli Tıp Kurumu’nda alınan cenazesi Diyarbakır Cemevine getirildi. Valilik cenaze erkanının yapılmasına izin vermedi. Cenaze kitlesel bir şekilde Diyarbakır Bismil ilçesinin Seyit Hasan köyüne götürülerek burada toprağa verildi. Yapılan cenaze törenine Diyarbakır PSAKD Şube Başkanı Av. Cafer Koluman Yönetim Kurulu Üyeleri ve çok sayıda yurttaş katıldı.

Şahin Kara’nın ailesi ile birlikte cenazeyi Malatya Adli Tıp Kurumu’nda alan PSAKD Şube Başkanı Av. Cafer Koluman şöyle konuştu:

“PSAKD Diyarbakır Şubesi Yönetim Kurulu üyemiz Doğan Kara’nın oğlu Şahin Kara’nın cenaze erkânını Alevi yol erkânına uygun gerçekleştirmek için cemevine getirmek istedik. Ama valiliğin son bir yıldır böyle bir uygulamasının olduğu ve defnedilecek yere götürülerek dini vecibelerinin yerine getirilmesini gerekçe göstererek cemevinde yapacağımız cenaze erkânı valilik tarafından engellendi. O yüzden cenazeyi defnedeceğimiz köye getirerek burada son yolculuğuna uğurlayacağız. Malatya Adli Tıp kurumunda cenazeyi aldıktan sonra Diyarbakır’a dönerken yolda sivil polisler bizleri konvoyda sık sık rahatsız ederek tacizde bulundular.”

Şahin Kara için Diyarbakır Cemevi’nde üç gün taziye kurulacak. Ailesi cemevinde taziyeleri kabul edecek. 

Pirha