Albay Alkan: Çözümü de savaşı da kendi iktidarları için kullandılar

0
114

Kardeşinin cenaze töreninde gösterdiği tepki ile dikkatleri üzerine çeken Albay Mehmet Alkan, cenaze törenindeki tepkisi nedeniyle ihraç edildiğini ancak o sözlerinin arkasında olduğunu belirtti. Alkan, “Çözümü de savaşı da kendi iktidarları için kullandılar” diyerek soruna kökten bir çözümün bulunması gerektiğini söyledi.

Türkiye onu 21 Ağustos 2015 tarihinde Şırnak’ta yaşanan bir çatışmada hayatını kaybeden kardeşi Yüzbaşı Ali Alkan’ın cenaze törenindeki tepkisi ile tanıdı. Yarbay Mehmet Altan, Osmaniye’de yapılan kardeşinin cenaze töreninde, asker üniforması ile hükümete ve yürütülen savaşa sert tepki göstererek, “Buranın vatan evladı, 32 yaşında, daha vatanına, sevdiklerine doymadı, dünyaya doymadı, bunun katili kim? Bunun sebebi kim? Düne kadar ‘çözüm’ diyenler neden şimdi ‘sonuna kadar savaş’ diyor” açıklamasında bulunmuştu.

Hükümetin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tepki gösterdiği Alkan, darbe sonrası ilan edilen OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile “FETÖ’cü olduğu” gerekçesiyle ordudan ihraç edildi. CHP’nin başlattığı “Adalet Yürüyüşü”nde bugün Yarbay Alkan’da yerini aldı.

ADALET SADECE İKTİDARDAKİLER İÇİN VAR

dihaber’in sorularını yanıtlayan Alkan, “Bu ülkede adaletin olmadığının en büyük göstergesi bana yapılan benim başıma gelenlerdir. O nedenle bu yürüyüşe katılmamdan daha doğal bir şey olmadığını düşünüyorum. Ülkede gerçekten adalet kalmadı. Eskiden de derlerdi ‘Bu ülkede adalet bir kadın adından ibarettir.’ Şuan aynen o seviyeye geldik” diye konuştu. Adalet ve hukukun herkes için gerekli olduğuna işaret eden Alkan, “Bunu her zaman söylüyoruz ama maalesef iktidarda olanlar kendileri için kendi taraftarları için, geride kalanlar için sözde adalet” dedi.

‘KİMİN FETÖ’CÜ OLDUĞU ORTADA’

Kendisine yönelik yapılan “FETÖ’cü suçlamalarına da sert tepki gösteren Alkan, şöyle dedi: “Böyle bir şey yok böyle saçma bir şey olamaz. Buradan söylüyorum ister AKP genel başkanı ister milletvekilleri kim gelirse gelsin tarafsız bir ortamda tartışalım kim daha FETÖ’cü? Kim FETÖ’cü kim değil? Bu kadar açık ve nettim. Bunu söyleyenler aynaya baksınlar. ‘FETÖ’ diyerek masumları, mağdurları haksız hukuksuz şekilde ihraç eden kişilere söylüyorum. O kararnameleri hazırlayanlara, 15 yıldır iktidarda olanlara ne istediniz de vermedik diyenlere söylüyorum; Paralel yollarda aynı hedefe yürüyenlere söylüyorum. Bunlar açık ama insanların bir kısmı maalesef anlamakta zorlanıyor veya anlamak istemiyor.”

İhraç edilmesinin tek nedeninin kardeşinin cenazesinde yaptığı açıklama ve gösterdiği tepki olduğunu, “Başka bir sebep mümkün değil” diyen Alkan, buna rağmen o dönem yaptığı konuşmanın da sonuna kadar arkasında olduğunu söyledi.

‘ÇÖZÜMDE SAVAŞTA KENDİ İKTİDARLARI İÇİNDİ’

Alkan, “Benim söylediğim şudur. Asker elbette vatanı ülkeyi korumak için vardır, yeri geldiğinde elbette can verecektir. Ama sorun şurada. Nereye kadar ve kimin için? O dönemdeki olayı herkes biliyor bütün dünya biliyor. ‘Çözüm’ dediler ‘analar ağlamasın’ dediler bunları eleştirenlere de ‘siz kandan besleniyorsunuz, analar ağlasın istiyorsunuz’ dediler. Ama ne zaman ki bu olayın kendi aleyhlerine sonuç doğurduğu ortaya çıktığını gördüler anında çark ettiler. Yani iki olayda kendi iktidarları ve kendi çıkarları içindi. Askerlerin iktidarların çıkarları için can vermesi değil, vatanın çıkarlarına göre can vermesi gerekir. Yoksa 30 yıldır bu ülkede bir şey var. Bunun sorumlusu kimdir. Bu sorun nereye kadar gidecek?” diye sordu.

‘KÖKTEN BİR ÇÖZÜM BULUNMASI LAZIM’

Soruna siyasi yollardan çözüm bulunması gerektiğini belirten Alkan, sorunu yaratan unsur, olgu ve olaylar ortadan kaldırılmadığı sürece bu işin çözülmeyeceğini, geniş çaplı kökten bir çözümün bulunması gerektiğini ifade etti.

Alkan, çözüm sürecine destek verip vermediği ve HDP’lilerin tutuklanmasına ilişkin soruları ise yanıtlamak istemedi.

Kenan Kırkaya – dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here