Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

‘İslamiyetin kuruluşundan bu yana Aleviler OHAL’i yaşıyor’

AleviNet

Published

on

Muş Varto’daki Pir Sultan Abdal Kültür Derneği’nin eski ve yeni başkanı Kerem Akdağ ve Doğan Yılmaz OHAL’i PİRHA’ya değerlendirdi. Alevi kurum başkanları ülkede uygulanan OHAL sistemini eleştirdi ve bir an önce kalkmasının istediler. OHAL’in en çok Aleviler üzerinde etkisi olduğuna değinen kurum başkanları, “Alevi inancının temel ilkelerinden biri de özgürlük, demokrasi ve insan haklarıdır” vurgusunu yaptılar. 

Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Şube Başkanı Kerem Akdağ, OHAL’in Türkiye halkları için bir sorun olduğunu söyledi. Akdağ, “Ohal Türkiye’nin baş belası. Türkiye’de açlık grevleri var, akademisyenlerin durumunu görüyoruz. Cemevlerinin durumu göz önünde. Okullarda zorunlu din dersleri sorunları ve yaşanan sorunlar ortada. Bunların içeriğini açarsak altından çıkamayacağız gibi ama Türkiye’deki bütün halklar bunu hak etmiyor ama özellikle Alevi toplumu bundan çok çekiyor” dedi.

Akdağ, yaşanan tüm bu sorunların bir an önce son bulmasını ve OHAL’in kaldırılmasını istedi.

“OHAL’İN OLDUĞU YERDE İNSAN HAKLARINDAN SÖZ EDİLEMEZ”

62 yaşındaki Varto Pir Sultan Abdal Kültür Derneği eski başkanı, aynı zamanda Alevi Bektaşi İnanç Kurulu Komisyonu üyesi Doğan Yılmaz da OHAL’in tüm Türkiye’yi derinden etkilediğini söyledi. Yılmaz, “Alevi inancının temel ilkelerinden biri de özgürlük, demokrasi ve insan haklarıdır. Şimdi OHAL’in olduğu bir yerde özgürlükten, demokrasiden, barıştan, eşitlikten ve insan haklarından bahsetmek yanlış olur. Bu açıdan baktığınız zaman yanlış olan bir şey hemen kaldırılması gerekiyor” dedi.

Barışa, demokrasiye bir an dönülmesi çağrısında bulunan Yılmaz, yıllardır Alevi örgütleri olarak da bunun mücadelesini verdiklerini söyledi.

“OHAL’İN BİR AN ÖNCE SON BULMASI LAZIM”

Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü:

“OHAL’in Aleviler üzerinde etkisi yoğunlaştı. Bütün ülkede olduğu gibi Aleviler zaten yıllardan beri sanki OHAL’de yaşıyorlar. İlk defa bizim başımıza gelmedi. İslamiyetin kuruluşundan bu yana Aleviler OHAL’i yaşıyor. Demokrasi, özgürlükle ve cumhuriyetle idare edilen bir ülkede OHAL’i veya sıkı yönetimi gündeme getirmek büyük bir yanlışlıktır. Biran evvel kalkması lazım.”

OHAL’in ardından kayyum atanan yerlerden biri de Varto’ydu. Yılmaz, halkın iradesinin yok sayıldığı ilçelerinin kayyum ile yönetilmesinden duydukları endişeyi de dile getirdi.

“EĞİTİM ÇAĞDAŞ VE ÖZGÜR OLMALI”

Aleviler üzerinde uygulanan baskıcı politikalara da değinin Yılmaz şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti laik, demokratik bir devlettir, ülkedir diyoruz. Evet anayasasında var. Ama laik olan bir ülkenin Diyaneti olmaz. Ama maalesef yıllardan beri hiç de benimsemediğimiz, ne inancımız da var, ne töremiz de yeri olan zoraki bir dayatmayla bir eğitim sistemi uygulanıyor. Eğitim çağdaş olmalı, özgür olmalı. Eğitim demokrasinin temel eşiğidir. Bundan bir toplumu mağdur bıraktığınız zaman siz o topluma karşı bir yanlış yapmış olurdunuz. Ben dayatılan bir din dersi almak istemiyorum yoksa ben dine karşı değilim. Ben kendi inancımı yaşamak ve öğrenmek istiyorum. Onun için din dersinin zorunluluktan çıkması lazım.”

Semra Acar/Sevim Kahraman-Pirha

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI