Almanya’da salon bulamayan Erdoğan resmi başvuruda bulundu

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da etkinlik düzenlemek için resmi başvuruda bulunduğunu açıkladı. Erdoğan’ın buluşması için yapılan salon başvuruları şimdiye kadar kabul edilmedi.

Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel Rusya ziyareti sırasında yaptığı açıklamada, 7-8 Temmuz tarihlerinde Hamburg’ta yapılacak G20 zirvesi vesilesiyle Almanya’ya gidecek olan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan’ın etkinlik düzenlemek için resmi başvuru yaptığını açıkladı.

Gabriel, “Dün Türkiye’den Türk Devlet Başkanı Erdoğan G20 zirvesi çerçevesinde vatandaşlarına konuşmak istediği için resmi bir başvuru aldık” dedi.

AKP’lilerin Nisan ayındaki Anayasa referandumu öncesinde Almanya’da bazı etkinlikleri bazıları iptal edilmişti. Alman basınında çıkan haberlerde G20 zirvesine katılmak üzere gelecek olan Erdoğan’ın Almanya’daki Türklere hitaben konuşma yapmasının planlandığı bildirilmiş, Erdoğan’ın konuşma yapmak için etkinlik düzenlenebilecek salonlara başvurulduğu ve salonlardan olumsuz yanıtlar verildiği haberlerine yer verilmişti.

SCHULZ KARŞI ÇIKTI

Öte yandan Alman basınına konuşan Sosyal Demokrat Parti’nin (SPD) başbakan adayı Martin Schulz, gazeteci ve aydınları tutuklatan Erdoğan’ın Almanya’da etkinlik düzenleme isteğine karşı çıktı. Schulz, “Kendi ülkelerinde değerlerimizi ayaklar altına alan yabancı politikacılar Almanya’da provoke edici konuşmalar yapacakları etkinlikler düzenleyemez. Türkiye’de muhalifleri ve gazetecileri cezaevine atan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Almanya’da etkinlik düzenlemesini istemiyorum” dedi.