Connect with us

.

Güncel

Cezaevi görüşünde ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz’ dayağı

AleviNet

Published

on

Bayram görüşü sırasında tutuklu Raziye Söner ile 3 çocuğu feci şekilde darp edildi. “Türk’ün gücünü göreceksiniz” denilerek darp edildiklerini belirten Söner kardeşler, bayılana kadar darp edilen annelerinin ne halde olduğunu bilmediklerini söyledi. Darp raporu alan kardeşler, suç duyurusunda bulunacak.

Tarsus C Tipi Kadın Kapalı Cezaevi’nden yapımı yeni tamamlanan Tarsus Kampüs Cezaevi’ne sevk edilen kadın tutukluların hem sevk sırasında hem de cezaevinde gardiyan ve askerler tarafından darp edildiği kamuoyunun gündemine gelmişti. Tutukluların ardından dün bayram görüşü sırasında tutuklu yakınları da darp edildi. Bir hafta önce Tarsus Kampüs Cezaevi’ne sevk edilen anneleri Raziye Söner’in (57) görüşüne giden çocukları hem kendilerinin hem de annelerinin nasıl darp edildiğini anlattı.

TUTUKLU ANNE VE ÇOCUKLARI DARP EDİLDİ

Annesinin görüşüne giden çocuklardan Leyla Söner, annesinin görüş sırasında diğer tutukluların görüşçüleri ile merhabalaşmak istediğini bunun üzerine gardiyanların araya girerek engellediğini söyledi. Annesinin uygulamaya tepki göstermesi üzerine gardiyanların hakaretlerine maruz kaldığını ifade eden Söner, “Gardiyanların hakaretlerine kardeşimle birlikte tepki gösterdik. Sesimizi yükselterek ‘Niçin bırakmıyorsunuz?’ dedik. Bunu dememizle birlikte gardiyanlar önce erkek kardeşime saldırdılar ve arbede yaşandı. 2 kardeşim görüş yerinden alınarak başka bir yere götürüldü ve her yerleri morarana kadar darp edildiler” dedi. Yaşananların ardından sadece kendilerinin görüşten çıkarıldığını kaydeden Söner, annesinin gözleri önünde kardeşlerinin darp edildiğini söyledi. Söner, kardeşlerinin darp edilmesine tepki gösteren annelerinin de bayılana kadar darp edildiğinin altını çizdi.

‘ANNEM NE HALDE BİLMİYORUZ’

Annesinin bayılması ardından yardım etmek istediğini fakat gardiyanlar engellendiğini belirten Söner, şöyle dedi: “Gardiyanlar bana ‘Karışma annene ona fiziksel olarak temasta bulunamazsın. Bırak onu’ dedi. Daha sonra bu kez beni darp etmeye başladılar ve apar topar cezaevi dışına çıkartıldım. Dışarı çıktığımda kardeşlerimi yaklaşık 100’ e yakın sivil polis, asker ve gardiyanlar dövmüşlerdi. Kardeşlerimin her tarafları yara bere içerisinde ve üstleri de yırtıktı. Annem ne halde şimdi bilmiyoruz.”

ÖNCE DARP SONRA GÖRÜŞ YASAĞI

Mehmet Azat Söner (17) da, görüş sırasında gardiyan, polis ve askerlerden oluşan yaklaşık 100’e yakın ekip tarafından hem kendisinin hem de ağabeyinin feci şekilde darp edildiğini vurguladı. Kardeş Söner, yaşananları şöyle anlattı: “Bize saldırdılar annem de tepki gösterince ona da saldırdılar. Annemin darp edilmesi üzerine bizde bağırdık. Bu andan itibaren yaklaşık 100 kişi girdi görüş salonuna. Bunlar sivil polisti. Boğazımızdan tutup yerlerde sürüklediler. Kafamıza sertçe vurup ayakları ile bastılar. Bu esnada asker ve gardiyanlar bize ‘Türkün gücünü göreceksiniz’ diyorlardı. Sonra bizi cezaevinin dışına çıkardılar.Fena halde yaralandık, kanayan yerlerimizi temizlemek için su istedik. Onu da çok gördüler suda vermediler. Üstüne bir de bana ve ağabeyime 6 ay görüş yasağı verdiler.”

Cezaevinin dışına çıkana kadar hakaretlere maruz kaldıklarını ifade eden Söner, kendilerine yapılanlara diğer tutuklu yakınlarının karşı çıktığını söyledi. Hayvan muamelesi gördüklerini aktaran Söner, “Bu olanların insanlık ile alakası yok” diye konuştu.

‘TÜRK’ÜN GÜCÜNÜ GÖRECEKSİNİZ’

Ağabey Cengiz Söner (30) ise, annesinin kendisine cezaevinde tutulan tutuklara yönelik son 3 gündür baskıların arttığını ve kafalarına postallarla basılıp, ani koğuş baskılarının yapıldığını söylediğini aktardı. Görüş sırasında gardiyanların kendilerini rahatsız ettiğini ve bunun üzerine gardiyanların kendilerini rahat bırakmalarını talep ettiklerini dile getiren ağabey Söner, bunun üzerine gardiyanların taciz ve hakaretlerinin başladığını söyledi.

Söner, “Gardiyanlar bize ‘Temas yok’ dedi. Bende o zaman açık görüş yapmayın daha iyi dedim. Hemen sonrasında gardiyanlar saldırdı. Zaten saldıracakları gözlerinden belliydi. Hepsi bize tekme, tokat ve yumruklarla vurdular. Bize vururlarken ‘Türk’ün gücünü göreceksiniz, burası sizin babanızın bahçesi değil’ diyorlardı. Kardeşimle etrafımızı sarıp adeta linç ediyorlardı. Kardeşim daha 17’sinde. O daha çocuktur” şeklinde konuştu.

‘BİZE BUNU YAPANLAR TUTUKLULARI ÖLDÜRÜR’

Darp edildikten sonra cezaevi dışına çıkartıldıklarını ve diğer tutuklu yakınlarının ambulans çağrıldığını kaydeden Söner, darp edildiklerine dair doktor raporu aldıklarını söyledi. Söner, şöyle dedi: “Valla bize bunu yapanlar cezaevindeki annem ve arkadaşlarını öldürürler. Zaten görüşe gelenlerin hiç ayakta duracak halleri yoktu” dedi. Söner, hem kendilerine yönelik saldırı hem de cezaevindeki uygulamalara ilişkin suç duyurusunda bulunacaklarını aktardı.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde Eyyubi Havalimanı’nın kuzeyinde özel bir şantiyeye 5 Ağustos 2015 tarihinde baskın yapan özel harekat timleri, 52 işçiye “Türkün gücünü göreceksiniz” şeklinde işkence ettikten sonra gözaltına almıştı.

Ergin Çağlar – dihaber

Güncel

8 yıl sonra Öcalan ile yapılan ilk görüşme sona erdi

AleviNet

Published

on

PKK lideri Abdullah Öcalan’ın avukatları 8 yıl sonra ilk kez Gemlik’ten İmralı Adası’na sabah saatlerinde hareket etmişti. Saat 16.40 itibariyle sona eren görüşmenin ardından 2 avukat İmralı’ya hareket ettikleri Gemport Limanı yerine, Mudanya Güzelyalı Jandarma İskelesi’ne getirildi. Herhangi bir basın açıklaması yapılmaması ve güvenlik maksadıyla Mudanya Güzelyalı’da bulunan jandarma iskelesine götürülen 2 avukat, sabah 9.20’de İmralı Cezaevi’ne polis, jandarma ve cezaevi personeli gözetiminde gitmişti.

NE OLMUŞTU?

Abdullah Öcalan Mayıs ayının başlarında Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi ve avukatlarıyla bir görüşme yapmıştı. Ancak avukatlar bu görüşmeyi gerçekleştirmek için İstanbul’dan hareket etmişti. Bugünkü ziyaret 27 Temmuz 2011 tarihinden sonra avukatlarıyla Gemlik üzerinden yapılan ilk görüşme özelliğini taşıyor. Öcalan en son 12 Ocak 2019’da kardeşi Mehmet Öcalan ile görüşmüştü.

Continue Reading

Güncel

LGS belgeleri yayımlandı

AleviNet

Published

on

Milli Eğitim Bakanlığı, LGS kapsamında 1 Haziran’da liselere giriş için yapılacak merkezi sınavın giriş belgelerini yayımladı. Yapılan açıklama şöyle: “LGS kapsamında 1 Haziran’da liselere giriş için yapılacak merkezi sınavın giriş belgeleri yayımlandı. Öğrencilerimiz kayıtlı oldukları okul idarelerine başvurup sınav giriş belgelerini alabilecekler.”

DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

LGS sınav giriş yerleri için gözler MEB’den gelecek açıklamadaydı. Liseye geçiş yapacak öğrencilerin katılacağı sınavla ilgili detaylar geçtiğimiz günlerde netleşmişti. İşte MEB’in düzenlediği sınava katılacak olan öğrencilerin dikkat etmesi gereken detaylar…

LGS SINAV GİRİŞ BELGESİ NEREDEN GÖRÜNTÜLENECEK?

LGS sınav giriş belgeleri okul müdürlükleri tarafından çıktı alınıp onaylandıktan sonra öğrencilere teslim edilecek. Sınav giriş belgesinin mühürlenmiş olması önem arz edecek.

Sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ile sınava gireceği sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri yer alacak.

Fotoğraflı sınav giriş belgesini kaybeden öğrenciler, belgenin yenisini öğrenim gördüğü okul müdürlüklerinden alabilecek.

MEB’DEN SAAT UYARISI

Öğrenciler, kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için en geç saat 09.00’da, fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgelerinde belirtilen binada hazır bulunacak.

Geçerli kimlik belgesi ve fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi yanında olmayan öğrenciler sınava alınmayacak.

SINAVA GİDERKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Öğrenciler sınava gelirken yanlarında fotoğraflı, onaylı sınav giriş belgesi, geçerli kimlik belgesi ile en az iki adet koyu siyah ve yumuşak kurşun kalem, kalemtıraş ve leke bırakmayan yumuşak silgi bulunduracak.

Continue Reading

Güncel

Öcalan’ın avukatları İmralı’ya hareket etti

AleviNet

Published

on

Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’ın avukatları Rezan Sarıca ve Newroz Uysal görüşmek üzere İmralı Adası’na gitti.

Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’nın olumlu yanıtı üzerine avukatlar sabah saatlerinde Gemlik’e giderek oradan İmralı Adası’na hareket etti. 

Avukatlar en son 2 Mayıs günü İmralı Adasına gitmişti. 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI