Şiddet gören Kılıç’ın ölümü bir soru işareti

10 ay önce akraba evliliğine zorlanan ve sürekli şiddete maruz bırakılan Nursel Kılıç’ın ölümü, akıllarda soru işaretleri bıraktı.

Mêrdîn’in Qoser (Kızıltepe) ilçesine bağlı Torbacık köyünde 10 ay önce akraba evliliğine zorlanan Nursel Kılıç (20) adlı genç kadın 4 gün önce, tavana asılı bir halde bulundu. Kılıç’ın İlçe Milli Eğitim’de çalıştığı öğrenilen eşi F.K.’den birçok defa şiddet gördüğü iddia edildi.

dihaber’den Beritan İrlan’ın edindiği bilgilere göre; Kılıç, gördüğü şiddeti anlatmak için ailesini aramak istediğinde telefonu eşi F.K. tarafından kırıldı. Kılıç’ın sık sık Qoser’deki ailesinin yanına geldiği ve daha sonra yeniden eşinin köydeki evine gönderildiği öğrenildi.

İntihar iddiası

Gördüğü şiddetten dolayı intihar ettiği iddia edilen Kılıç’ın amcası Mehmet Kılıç, bir kez darp raporu aldığını, fakat akrabalık bağlarından dolayı şikayet edilmediğini aktardı. Yaklaşık 20 gün önce Nursel Kılıç’ın yeniden ailesinin yanına geldiğini anlatan amca Kılıç, “Sürekli arayıp ‘Gelip kızınızı götürün’ diyorlardı. 10 gün kaldıktan sonra yeniden eşinin evine gitti. Gittikten sonra teyzesini aradığında ‘İyiyim’ demiş. En son ailesi ile görüşmesi bu oldu. 22 Haziran tarihinde tavana asılı bulundu. F.K.’nin ailesi, oğullarının maaşı kesilir diye dava açılmamasını istemiş” diye konuştu. Olaydan hemen sonra F.K. ile ailesinin gözaltına alındığını belirten amca Kılıç, ailenin daha sonra serbest bırakıldığını fakat F.K.’nin durumuna ilişkin şu an herhangi bir bilgiye sahip olmadıklarını söyledi. MÊRDÎN