Kurtarıldığım gibi kurtaracağım

Minbic’in özgürleşmesinin ardından 2’si kadın 3 kardeşi ile QSD saflarına katılan ve şimdi Rakka’yı Özgürleştirme Operasyonu’nda yer alan Berfin Kahraman, ‘Nasıl ki kadınlar beni Minbic’te kurtardıysa, ben de Rakka’da esir olan Kadınları kurtaracağım’ dedi

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) tarafından yürütülen Rakka’yı Özgürleştirme Operasyonu’nda şehir merkezinde şiddetli çatışmalarla DAİŞ’e ağır darbeler vurulurken, operasyonda yer alan 20 yaşındaki Berfin Kahraman, Minbic özgürleştikten sonra kız kardeşi ile YPJ’ye katıldığını, daha sonra onları bir erkek ile bir kız kardeşinin daha takip ettiğini söyledi. Minbic’te 3 yıl DAİŞ işgali altında yaşamak zorunda kaldığını ifade eden Kahraman, halkın DAİŞ uygulamalarından çok çektiğini hatırlatarak, 73 gün süren zorlu operasyondan sonra kurtarılmasının adeta kendilerini yeniden yaşama döndürdüğünü belirtti. Özellikle kadınlar için özgürlüğün çok büyük bir sevinç olduğunu vurgulayan Kahraman, halkın DAİŞ uygulamalarından çok çektiğini ifade etti.

‘YPJ’de özgürlüğü öğrendiğim’

Yaratılan özgürlük havasıyla yüzlerce Arap, Türkmen ve Kürt gencinin QSD saflarına akın ettiğini söyleyen Kahraman, QSD güçlerinin çatısı altından bulunan YPJ’den özgürlüğü öğrendiğini dile getirdi. Bu özgürlük havası ile Rakka’yı Özgürleştirme Operasyonu’na katıldığını belirten Kahraman, Nasıl ki kadınlar beni Minbic’te kurtardıysa, ben de Rakka’da esir olan kadınları kurtaracağım. Minbic sevincine Rakka’nın sevinci de eklenecek” dedi.

‘Kurtardığımız her insanda bir özgürlük özlemi görüyoruz’

Her hamlede büyük tecrübeler kazandığını dile getiren Kahraman, “Rakka’da kurtardığımız her insanda bir özgürlük özlemi görüyoruz” yürütükleri savaşın büyük anlamına dikkat çekti. Kahraman, Rakka halkının sadece çetelerden değil onlardan önce bulunanlardan da çok çektiğini ifade ederken, “Minbic’te nasıl gençler akın akın QSD saflarına geçtiyse, şimdi Rakkalı gençler de aynı yolu tutuyor. Kentimizin ve halkımızın özgürleşmesi yakındır” diye konuştu.

Nazım Daştan – dihaberd