Çakıroğlu davasında savcılık ek mütalaa verdi

 Ege Üniversitesi’nde ülkücü öğrencilerin sol görüşlü öğrencilere yönelik saldırısı sonrası yaşanan olaylarda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesine ilişkin biri tutuklu 32 kişinin yargılandığı davada savcılık ek mütalaa verdi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bahçesinde 20 Şubat 2015 tarihinde ülkücü öğrencilerin sol görüşlü öğrencilere yönelik saldırısı sonrası yaşanan olaylarda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesine ilişkin biri tutuklu 32 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına devam edildi.

İzmir 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde basına kapalı gerçekleştirilen duruşmaya, Çakıroğlu’nun babası Fuat Mahir Çakıroğlu, MHP İzmir Milletvekili Oktay Vural ile tarafların avukatları, tutuklu sanık Nurullah Semo katıldı.
Kimlik tespitinin ardından devam eden duruşmada tarafların avukatları savcılık mütalaasına karşı savunmalarını yaptı. Yapılan savunmaların ardından iddia makamı davayla ilgili ek mütalaa verdi. İddia makamının ek mütalaasına karşı Semo ve diğer sanıkların avukatları ek süre talebinde bulundu. Kısa bir aranın ardından mahkeme heyeti ek süre taleplerini kabul etti.

Duruşmayı 18 Temmuz tarihine erteledi.

NE OLMUŞTU?

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bahçesinde 20 Şubat 2015’te ülkücü öğrencilerin sol görüşlü öğrencilere yönelik saldırısı sonrası yaşanan olaylarda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu yaşamını yitirmişti. Biri tutuklu 32 kişinin yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, delil bulunmamasına rağmen kendisi de yaralanan tutuklu sanık Semo hakkında “kasten öldürme” suçlaması ile müebbet hapis cezası istemişti. Savcı, ayrıca Semo için “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt adına suç işlemek” suçlamaları ile de 69 yıla kadar hapis cezası istemişti.

İddia makamı tutuksuz sanıklar İsmail B. ve Sezgin Y. hakkında da 12’şer yıla kadar hapis cezası istedi. 32 sanığın ise, “Birden fazla kişiyi yaralama ve yaralamaya teşebbüs” suçlamasından ise beraatını istedi.
Savcı mütalaasında, “PKK’nin İstanbul Anadolu Yakası sorumlusu” olduğu iddiasıyla tutuklanan ve bu davada tutuksuz yargılanan Cihat B. hakkında tanık beyanları, olay anında Nurullah Semo’nun yanında bulunması, Çakıroğlu’nun ölümünde “iştirak ve yardım eden” konumunda olup olmadığının değerlendirilmesi açısından suç duyurusunda bulunulmasını talep etti.

ÖĞRENCİLERE SUÇ DUYURUSU

Ayrıca Ege Üniversitesi’nde “örgüt propagandası” faaliyetlerinde kast, kusur ya da ihmali bulunanlar hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı ve üniversite yönetimine ihbarda bulunulmasını da isteyen savcı, sanıklar Nurullah S., Cihat B., Sezgin Y., Mevlan D., Botan T., Cenk Barış K., Ceren D., Ersen Y., Hakan A., Selahattin S., Tarık P., Yunus T., Beyza C., Mahsum Ç. ve Abdullah Y. hakkında üniversite kampusunde “PKK/KCK yapılanmasındaki rolleri ve eylemleri” nedeniyle “örgüt üyeliği” ile “örgüt propagandası” suçlamalarından suç duyurusunda bulunulmasını istedi.

CİNAYETİ GÖSTEREN HARD DİSK BOZUK ÇIKTI

Başından bu yana davada yaşananlar skandal olarak nitelendiriliyor. Davada ilk skandal, hazırlık soruşturmasını yürüten mercilere sağlam teslim edildiği tutanak ve görüntülerle de sabit olan cinayet anının bulunduğu hard diskin kırıldığının ortaya çıkması oldu. Sırasıyla TÜBİTAK, Arttingo Data Rescue firması ve son olarak da Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderilen hard diskin kopyası alınamadı.

ÇAKIROĞLU SALDIRGAN GRUBA ÖNCÜLÜK ETTİ

Devam eden soruşturma kapsamında üniversiteye ait güvenlik kameralarının ortaya çıkması ile birlikte yaşananlar daha da netleşti. İddianamede, Çakıroğlu’nun Edebiyat Fakültesi’ne formasyon dersine imza atmak için geldiği belirtilmesine karşılık ortaya çıkan görüntülerde, Çakıroğlu’nun ellerinde sopa, delici ve kesici aletler olan gruba öncülük ederek fakülteye geldiği ortaya çıktı.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN SEMO OKULDAN ATILDI

Duruşma sırasında son olarak uzaklaştırma cezasına karşı yargı kararı ile Ege Üniversitesi’ne geri dönen Semo, Aydınlık Gazetesi ve Ülkü Ocakları’nın hedef göstermesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Derhal teröristlerin öğrencilikle bağının kesilmesini istiyoruz” sözleriyle seslendiği Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nce okuldan atıldı.