Erdoğan: OHAL grevleri engelleme için var

YASED toplantısında konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, OHAL’in “FETÖ” bitinceye karar süreceğini belirterek, “Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz” diyerek işverenlere mesaj verdi.

15 Temmuz Anma etkinlikleri kapsamında Uluslararası Yatırımcılar Derneği’nin (YASED) düzenlediği toplantıda konuşan AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, tozpembe Türkiye tablosu çizdi.

Erdoğan, konuşmasında şunları söyledi:

51 BİN ULUSLARARASI FİRMA

Türkiye’nin demokrasisinin yanı sıra ekonomisi ile yerle yeksan olmasını bekleyenleri bu alanda hayal kırıklığına uğrattık. Ülkemizde faaliyet gösteren uluslararası firma sayısı 5 binden 51 binin üzerine çıktı. Geçen yılı onca sıkıntıya rağmen 12.3 milyar dolarlık yatırımla kapattık.

SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK YOK

Türkiye, anlatıldığı gibi basın ve düşünce özgürlüğünün olmadığı bir ülke değildir. Hiçbir ülkede sınırsız özgürlük yoktur. Yargı medya için var. Bizim bakanlarımıza Batı’nın nasıl engelleme yaptığını gördük.

Hamburg’da toplantı yapmak istedim. İzin vermediler. Başka kent de olur dedim, kabul etmediler. Onlar da düşünce özgürlüğü yok, bizim ülkemiz öyle değil.

HÜKÜMETİMİZİN GÜVENCESİNDE YÜRÜDÜLER
İşte Ankara’dan İstanbul’a yürüdüler. Kimin güvencesinde, hükümetimizin sağladığı güvence sayesinde. Kimse bize ülkede güvenlik yok diyemez.

OHAL’İN SINIRLARIN BATI BELİRLEMEZ

Bu OHAL olmamış olmasıydı bu kadar rahat bu adımlar atılamazdı. OHAL’in sınırlarını da Batılıların çizdiği sınırlar içinde belirlemeyiz. Milletin verdiği yetkiyle OHAL’i iş dünyamız daha rahat çalışsın diye yapıyoruz.

GREV TEHDİDİ OLAN YERE OHAL’DEN İSTİFADE EDİYORUZ

İş dünyasında herhangi bir sıkıntınız aksamanız var mı? Biz göreve geldiğimizde OHAL vardı. Şimdi grev tehdidi olan yere OHAL’den istifade izin vermiyoruz. Bunun için kullanıyoruz OHAL’i. GATA’da yaralılarımızı ziyaret ettim. E bunlar ortadayken, OHAL’i kaldır, bunlar yeniden ele geçirsin. Yok öyle şey. Bunlar yargının içinde de var, emniyetin içinde de var, askerin içinde de var. ‘OHAL ne zaman bitecek’ diye soruyorlar. Bu iş tamamen bittiğinde sona erecek. Almanya birleştiğinde 500 bin kişiyi kamudan çıkardı. Kimse sordu mu. Eğitim, iş dünyası, aklınıza ne geliyorsa onların huzuru, koruması için OHAL var.

OHAL’İN ÇOK UZAK OLMAYAN GELECEKTE KALKMASI MÜMKÜN

FETÖ davaları yavaş yavaş şekillenmeye başladı. PKK ile mücadelede de önemli bir mesafe aldık. Her ne kadar çok sınırlı bir alanda uyguluyor olsak da OHAL’in çok da uzak olmayan bir gelecekte kalkması mümkündür

HUKUK SİSTEMİ YENİLENİYOR

Hukuk sistemini baştan sona yeniliyoruz. OHAL, FETÖ’yle sınırlı. Ne kendi vatandaşlarımızın ne de uluslararası yatırımcıların OHAL nedeniyle mağduriyet yaşaması söz konusu değil.