Kaşanlı Alevi askerin cenazesi Sunni gelenekleri ile kaldırıldı

1
203
Kaşanlı Alevi askerin cenazesi Sunni gelenekleri ile kaldırıldı

Kürt Kızılbaş Alevi deyişlerin Ozanlar ocağı Maraş Kaşanlı köyünden Taş ailesinin bir ferdi olan zorunlu askerlik yaptığı sırada Kütahya'da yaşamını yitiren Çınar Taş Elbistan'da Sunni gelenekleri ile cenazesi gerçekleşti.

Posted by alevinet on Wednesday, July 12, 2017

Kürt Kızılbaş Alevi deyişlerin Ozanlar ocağı Maraş Kaşanlı köyünden Taş ailesinin bir ferdi olan zorunlu askerlik yaptığı sırada Kütahya’da yaşamını yitiren Çınar Taş Elbistan’da Sunni gelenekleri ile cenazesi gerçekleşti.

Yüzyıllardır Alevi kızılbaş geleneğiyle yaşayan Kaşanlı toplumu toplumsal kültüre bir çok değer kattı. Perişan Güzel, Kürt Ali, Perişan Ali, Meçuli, Ozan Şirazi, Ozan Emekçi, Fırat İmirza, Vurali, İsmail ipek, Mehmet ipek, Hüseyin İpek ve sayamadığımız kadar çok değerli halk ozanı toplumsal değerleri yaşatmıştır. 1978 de Maraş katliamında 17 canı hakka yürümüştür. Kızıldere’yi, Nurhak katliamını ve Sivas madımak katliamlarını unutmayan, toplumsal değerlerle yaşayan Kazanlılar bunca katliamdan sonra baba ocaklarını önce Türkiye metropollere göç ederek terk ettiler. Sonra Avrupa ülkelerine girmek zorunda kaldılar. Yakınlarının önemli bir kısmı Avrupa ülkelerinde yaşayan Taş Ailesinin ferdi Çınar Taş Kütahya da zorunlu askerlik yaparken gece devriyesinde kullandığı askeri aracın kazası sonucu hakka yürüdü. Yerel başının er Asker Çınar Taş canın cenaze erkanını Cem Evinde yapılacağı duyurusu yaptı. Devlet erkanı acısına düşmüş kadim geleneğine sahip olan Kaşanlıların hasasiyetletini hiçe sayarak cenaze erkanını bir başka inancın şovuna dönüştürmesi Kaşanlı toplumunun ve Alevi toplumun tepkisine yol açtı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here