Connect with us

.

Kadın

Kadın gazeteciler: Mağduru koruyacağız, faili teşhir edeceğiz

AleviNet

Published

on

Cinsel saldırı ve istismarları teşhir ettikleri için hedef alınan Gazete Şûjin’e destek veren kadın gazeteciler, “Şûjin’e karşı yönlendirilmiş bir eril şiddet söz konusudur. Kadın odaklı haberciliğin ‘Mağduru koru faili teşhir et’ ilkesinden taviz vermeden, dilimizi bir çuvaldız gibi kuşanarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyuyoruz” dedi.

Mezopotamya Kadın Gazeteciler Platformu, Gazete Şûjin ve kadın gazetecilere yönelik saldırılara ilişkin İHD Diyarbakır Şubesi’nde toplantısı düzenledi. Platformun çağrısıyla birçok kadın gazeteci, toplantıya katıldı. Toplantıda konuşan Platform üyesi Ayşe Güney, “Medyanın diline çuvaldız niyetine” sloganıyla yayın hayatına başlayan Gazete Şûjin’in kısa bir süre içerisinde birçok başarıya imza attığını anımsatarak, erkek medyanın gerekçelendirdiği, yok saydığı, mağduru haksız, faili haklı duruma getirdiği pek çok haberi tersyüz ederek, kadın odaklı gazeteciliğin öncüsü haline geldiğine işaret etti.

‘KADINLARIN SESİ OLDU’

Devletinden medyasına kadınlara çizilen “makbul kadınlık” sınırlarını tanımayan Şûjin’in bu “makbul kadınlık” sınırları içerisinde cinsel saldırıya maruz bırakılan pek çok kadının sesi olduğunu ifade eden Güney, şöyle dedi: “Bu ses, erkek egemen zihniyeti rahatsız etmiş olacak ki, Şûjin ekibi son günlerde örgütlendirilmiş bir erkek öfkesiyle karşı karşıya kalmaktadır. Biz kadınlar ve kadın gazeteciler bu ‘öfkeyi’ çok yakından tanıyoruz. Pozantı’da çocukları istismar eden, Suriyeli Emani ve bebeklerini katleden, zindanlarda kadın tutsakları işkence tezgâhlarından geçiren, Rakka’da kadınları köle pazarlarında satan bu eril öfkedir.”

Yaptıkları mesleğin bir ilkesi olarak etik değerlerden asla ödün vermeyeceklerini vurgulayan Güney, “Olmayanı olmuş gibi yansıtmayı, yalan ve manipüle haberler yapmayı asla kalemlerimizin ahlakına uygun görmedik. Yaptığımız tüm haberler tarafımızca ispatlanarak yayına girmektedir. Nitekim son iki seferdir ortaya çıkardığımız cinsel istismar vakaları da aynı şekilde ispatlıdır” diye belirtti.

‘AKLI ERKEK DEVLETTEN ALIYORLAR’

Güney, açıklamasında şöyle devam etti: “Bir süredir Gazete Şûjin çalışanı kadınlara çeşitli yollardan faillerin yakınları tarafından istismar haberlerinin geri çekilmesi noktasında tehdit ve tacizlere maruz bırakılıyor. Faillerin işlediği suçun gerçekliğini bizzat dile getiren bu kişiler, kadın gazetecileri susturmaya çalışarak yakınlarının işlediği suça ortak olmaktadırlar. Gazete Şûjin çalışanlarının can güvenliğinden endişe duyuyoruz. Şûjin’e karşı yönlendirilmiş bir eril şiddet söz konusudur. Herhangi bir arkadaşımızın başına gelecek en ufak şeyin sorumlusu gazetemize karşı örgütlendirilen bu kişilerdir. Bu kişiler gücünü erkek yargı ve erkek devlet aklından almaktadır.

‘TAVİZ VERMEYECEĞİZ’

Bizlerse gücümüzü Gurbetelli Ersöz, Virginia Woolf, Ayfer Serçe, Deniz Fırat gibi kadınlardan ve ‘Erkekler ne der diye düşünmeden yazıyoruz’ diyerek kalemlerini birer özsavunma aracına dönüştüren kadınlardan alıyoruz. Kadın odaklı haberciliğin ‘Mağduru koru faili teşhir et’ ilkesinden taviz vermeden, dilimizi bir çuvaldız gibi kuşanarak haberlerimizi yapmaya devam edeceğimizi bir kez daha duyuyoruz.”

‘TEŞHİR ETMEYE DEVAM EDECEĞİZ’

Güney’in ardından konuşan Gazete Şûjin editörü Mekiye Görenç ise, ülkede cinsel istismar olaylarının arttığına işaret ederek, ana akım medyanın istismarı gerekçelendirdiğini söyledi. Gazete Şujin olarak istismarı yapan failleri teşhir ettiklerini söyleyen Görenç, bu nedenle tehdit edildiklerini aktardı. Tehditlere boyun eğmeyeceklerini dile getiren Görenç, istismarın faillerini teşhir etmekten geri adım atmayacaklarını vurguladı.

Kadın

Kadın Savunma Ağı: Kürtaj haktır, fişleme suçtur !

AleviNet

Published

on

Kadın Savunma Ağı , ‘FETÖ’ ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ adı altında İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’nden 1 Ocak 2017-31 Mayıs 2019 tarihleri arasında “polikistik over” sendromu olup kürtaj yaptıran kadınların listesini istemesini protesto etti.

İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü önünde gerçekleşen protestoda polis ablukası dikkat çekti.

“Kürtaj haktır, fişleme suçtur emniyet elini bedenimden çek” yazılı pankart ile “Benim bedenim benim kararım”, “ Kürtaj haktır kararı kadınların” dövizlerinin taşındığı eylemde sık sık, “ Emniyet elini bedenimden çek”, “Kürtaj haktır engellenemez” sloganları atıldı.

‘KADINLARIN BEDENİNDEN ELİNİZİ ÇEKMEYİ ÖĞRENECEKSİNİZ !’

Kadın Savunma Ağı adına açıklamayı okuyan Durna Şahin, İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nün 29 Ağustos tarihinde İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü’ne gönderdiği yazıyla 1 Ocak 2017 ile 31 Mayıs 2019 tarihleri arasında İstanbul’daki tüm kamu ve özel hastanelerde 30-40 yaş aralığında “polikistik over sendromu” olup, kürtaj yaptıran kadınların listesini istediğini hatırlatarak sözlerine başladı.

Sağlık ve cinsel hayata ilişkin ‘özel nitelikli kişisel veri’ kapsamına giren kişisel bilgilerin kişinin onayı olmaksızın işlenmesinin kanunlara aykırı olduğunu vurgulayan Şahin, şöyle tepki gösterdi : “Bizler emniyetin, savcılığın, sağlık müdürlüklerinin, devletin tüm kurumlarının öğrenmesi gereken şeyleri hatırlatalım istedik: Öncelikle Kadınların bedeninden elinizi çekmeyi öğreneceksiniz. Bu fişlemeyle özel hayatın, kişisel ve sağlık verilerinin gizliliği ile kadınların hasta hakları ihlal ediliyor. Nasıl oluyor da savcılık terörle mücadele soruşturması kapsamında kriterler vererek kürtaj yaptıran kadınların listesini isteyebiliyor? Sağlık Müdürlüğü, sağlık çalışanlarını suç işlemeye, hasta haklarını ihlal etmeye, mesleki etik değerleri çiğnemeye teşvik ediyor?”

‘HASTA-SAĞLIK ÇALIŞANI İLİŞKİSİ BİR GÜVEN İLİŞKİSİDİR ’

‘Terörle mücadele’ söyleminin arkasında temel hak ve özgürlüklerin kısıtlanmaya çalışıldığını vurgulayan Şahin, kadınların sağlık hakkına erişimi, cinsel sağlık ve kürtaj haklarının kriminalize edilerek engellenmesine izin vermeyeceklerinin altını çizdi.

Hasta-sağlık çalışanı ilişkisi bir güven ilişkisi olduğunu hatırlatan Şahin, kişisel bilgilerin paylaşılmasının ise bu güven ilişkisini zedeleyeceğini kaydetti. Şahin, hasta gizliliğini ihlal eden ve ciddi mağduriyetlere yol açabilecek bu emri veren kişiler hakkında derhal idari ve adli soruşturma başlatılmasını talep etti.

‘KÜRTAJ HAKTIR, FİŞLEME SUÇTUR !’

Türkiye’nin taraf olduğu Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) ‘Sağlık verilerinin gizliliğine saygı gösterilmesi’ sözleşmene atıfta bulunan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“İstanbul’da binlerce kadının bilgilerinin gizli tutulmasına ilişkin hukuki hakları ihlal edilmektedir. Bu tip ihlaller nedeniyle kadınlar istenmeyen gebelikleri sürdürmeye veya “merdiven altı” diye tabir edilen yerlerde, hayatlarını riske atarak kürtaj yaptırmaya mecbur bırakılmaktadır. Kürtaj haktır, fişleme suçtur. Emniyet sağlık ve cinsel hayata ilişkin özel nitelikli kişisel verileri hiçbir gerekçeyle talep edemez. Onlarca tarikat evi ve yurtlarında istismara maruz kalan çocuklar ile kadın cinayetlerine seyirci kalan Emniyet Kadınların beden, cinsel sağlık bilgilerini toplamakla uğraşıyor. Kadınların bedenleri ve hayatlarından uzak durun. İşinizi yapın Katilleri ve istismarcıları yakalayın !Bedenimizden, hayatımızdan elinizi çekin.”

Continue Reading

Kadın

Eski eşini pompalı tüfekle öldürdü

AleviNet

Published

on

Olay, öğleden sonra, Şahin Özbilen Mahallesi, Fevzi Çakmak Bulvarı’ndaki evde meydana geldi. 3 çocukları olan Nuh Gürel ile Lütfiye Yüksel yaklaşık 6 ay önce boşandı. Lütfiye Yüksel, eski eşi Nuh Gürel’in evine geldi. Gürel pompalı tüfekle Lütfiye Yüksel’i vurdu. Silah sesini duyanların ihbarı üzerine olay yerine gelen sağlık ekiplerince ilk müdahalesi yapılan Yüksel ardından Ceyhan Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Burada tedaviye alınan Yüksel, doktorların tüm çabasına rağmen kurtarılamadı.

Olayın ardından polis ekiplerince gözaltına alınan Nuh Gürel, emniyete götürüldü. Gürel ifadesinde, “6 ay önce eşimden ayrıldım. Benden sürekli para istiyordu. Param olursa veriyordum, olmazsa yok diyordum. Sürekli tehdit edip bağırıp çağırıyor para istiyordu. Evimde oturduğum sırada yine aradı, ‘Acil 500 lira lazım’ dedi. Bende ‘Yok’ dedim. Bir saat sonra kapıma geldi. ‘Bana para vereceksin seni vurdururum, öldürtürüm’ diyince kendimi kaybettim, vurdum” iddialarında bulundu.

Lütfiye Yüksel’in cansız bedeni Adana Adli Tıp Kurumu’na kaldırılırken, olayla ilgili soruşturma sürüyor.

Continue Reading

Kadın

Yeni Avrupa Komisyonu 13 kadın ve 14 erkekten oluşacak

AleviNet

Published

on

Listenin Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından onaylandığı belirtildi. Liste bu Pazartesi günü açıklandı.

Alman Ursula von der Leyen’in Salı günü 26 kişi kişinin görevlerini açıklaması gerekiyor. Bu kişilerden her biri, bir üye ülkeyi temsil ediyor. Ekim ayı sonunda AB’den çıkmak isteyen Birleşik Krallık temsilcisi bunlar arasında yer almıyor.

Avrupa Komisyonu’nun ilk kadın başkanı olan Almanya Eski Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, ekibinde kadın-erkek eşitliğini sağlamayı hedef olarak belirlemişti.

Önceki başkan Jean-Claude Juncker’in de aynı hedefi vardı ancak üye devletler 19 erkeğe karşı, 9 kadın aday sunmuştu.

Avrupa Parlamentosu’nun 30 Eylül ile 8 Ekim arasında yeni ekibin tüm üyelerini dinlemesi gerekiyor. Geçmişte parlamentonun istemediği adaylar çıkarılmıştı.

Bu süreç, 22 Ekim’de Fransa’nın Strasbourg kentindeki genel oturumda yapılacak oylama ile sonuçlanacak. Yeni komisyon 1 Kasım’da görevine başlayacak.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI