SON DAKİKA

Erdoğan’dan Guantanamo önerisi: Mahkemeye tek tip elbiseyle çıkaralım

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 11:42 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

İSTANBUL – 15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümü programında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçen bir yılı değerlendirirken muhalefete de yüklendi. Erdoğan, ‘FETÖ’den tutuklu sanıklar için de “Mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım” dedi.

15 Temmuz darbe girişiminin yıl dönümünde 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nde anma programı gerçekleştirildi. Anma için öğlen saatlerinden itibaren köprü trafiğe kapatıldı. Anmaya kısa bir süre kala ise İstanbul ve Ankara’da uçuş yapan sivil uçak ve helikopterlere uçuş yasağı getirildiği duyuruldu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan özel uçakla Ankara’dan İstanbul’a geldi.

ERDOĞAN KISIKLI’DAN, YILDIRIM ÇENGELKÖY’DEN YÜRÜDÜ

Başbakan Binali Yıldırım, Çengelköy’den başlatılan yürüyüş ile köprüye geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kısıklı’daki evinden köprüye doğru yürüyüş gerçekleştirdi. Anmaya eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eski başbakanlardan Tansu Çiller de katıldı.

YILDIRIM: UNUTMAYACAĞIZ

Başbakan Yıldırım, platforma çıkarak konuşma gerçekleştirdi. Yıldırım, “Acımız büyüktür hüznümüz dağlar kadardır ama boyun bükmüyoruz bükmeyeceğiz. Kor ateş de olsa hüznümüzü yüreğimize gömecek gözyaşlarımızı içimize akıtacağız bugün alçakları hainleri sevindirmeyeceğiz. Millet olarak 15 Temmuz’u unutmayacağız unutturmayacağız” diye konuştu.

KAFALARINI KOPARACAĞIZ

Yıldırım’ın ardından Erdoğan, platforma çıkarak konuştu. Erdoğan’ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

“Tam bir yıl önce, burada bu saatte bir ihanet girişimi yaşandı. Buraya gelen darbecilerin köprüyü kapatmasının hedefi anlaşıldı. Kendilerince tüm Türkiye’ye ve dünyaya kontrol bizim elimizde mesajını vermek istiyorlardı. O esnada ben Enerji Bakanımız, eşim, kızım Dalaman’dan buraya hareket etmiştik. Bunun arkasında FETÖ ihanet çetesi olduğu tespit edilmiştir. Milletimiz hemen harekete geçmiştir. Televizyon ekranlarından yaptığımız çağrı ile sokakları, meydanları, havalimanları doldurmuştur. En kanlı saldırılar İstanbul ve Ankara’da yaşanmıştır. Diğer illerimizde harekete geçemeden derdest edilmiştir. En çok kanın döküldüğü yer 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’dür.

Ankara’da Genelkurmay Başkanlığımız, Meclis’imizin önünde 40’a yakın şehidimiz vardı. Gölbaşı’nda bu hainler 53 kişiyi şehit ettiler. Bunlar vatandaşlarımıza karşı acımasızca kullanıldı. Onların karşısına dikilen milletimin karşısında ne vardı? Elinde bayrağı ve bunun yanında daha da etkili bir silahı vardı imanıydı. Öbür tarafta imansız darbeciler vardı. Tekbirle tankın üzerine gideni kim durdurabilir. Sağında solunda onlarca kişi düşmesine rağmen orayı terk etmeyen bu milleti kim durdurabilir? Kendisine ‘Geri gön öleceksin’ diyene ‘Bugün ölmeyeceksek ne zaman öleceğiz’ diyen millete kim zincir vurabilir?

Topluluklar sadece anlık çıkarları için burada olmuşlardır. Milletlerin ise ortak uğurları vardır. Türk milleti defalarca olduğu gibi kutsalları uğrana canını vermekten çekinmeyeceğini göstermiştir. Biz sıradan göçebe bir kabile değiliz. Biz milletiz onlar illet, farkımız bu. 15 Temmuz darbe girişimi milletimize yönelik ilk saldırı değildir, son saldırı da olmayacaktır. FETÖ’nün sadece FETÖ olmadığını çok iyi biliyoruz. Arkalarında kimlerin olduğunu da çok iyi biliyoruz. Bu hainlerin kafasını koparacağız. Biz bir hukuk devletiyiz. Parlamentoya geldiğinde kabul ederlerse bana gelirse ben onaylarım.

BİLSEYDİM YENİKAPI’YA DAVET ETMEZDİM

Biz dirileri şerefli, ölüleri şanlı Türkiye olarak dünyanın geleceğine talibiz. Gerekirse bir ölecek, bin dirileceğiz. Ölümü ölümle korkutarak yolumuza devam edeceğiz. Sırtımızdan teri eksik etmeden çalışacağız. Bazıları ne diyor ısrarla. Kontrollü darbe. Bu terbiyesizliktir, ahlaksızlıktır. O gece 23.15 Atatürk Havalimanı’na iniyorum. Benim İstanbullu vatandaşım orada. Tankların koruması altında Kılıçdaroğlu denilen zat oradan çıkıp Bakırköy’e gidiyor. Bilseydim Yenikapı’ya davet etmezdim. Son anda geleceğini bildirdiler. Yenikapı ruhundan hiç bir şey almamış ki kontrollü darbe diyor. Şehit ve gazilerimize saygısızlıktır, hakarettir. Bu millet senin gibi ürkek, korkak değil. Bu mücadeleye ödleklerin, vandalların mücadelesi değildir. Bu sözü iki kesim özellikle kullanıyorlar. Birincisi FETÖ ve onu destekleyenler kullanıyor, ikincisi ise ana muhalefet lideri söylüyor. Çay, kahve içip televizyondan olayları takip ederse böyle söyler. Demokrasinin safında o gece yer alan CHP’lileri tenzih ediyorum ama CHP’nin başına getirilen zat bilerek oraya getirilmiştir. Sen o makama CD ile getirilmiş bir başkansın. O gece ne yaptığı açıkça ortadayken darbeciler için yollara düşene ne desek boştur. Varsın FETÖ’cülerle PKK’lılarla yürüsün. Biz milletimizle beraber yürümeye devam edeceğiz. 15 Temmuz’u unutmamak tarihimizi unutmamak borcumuzdur. Unutmayacağız, unutturmayacağız. 15 Temmuz’un verdiği dersleri doğru şekilde ders almazsak yeni 15 Temmuz ile karşı karşıya kalırız.

Her 15 Temmuz anması şehitlerimizi yad etmenin yanında ne kadar mesafe kat ettiğimizi anlamak için önemli. Bu ihaneti yapanların üzerine şiddetle gittik. Bu örgütün tespit edilen tüm mensuplarını kamudan çıkardık. Kamu kurumlarından ihraç edilenlerin sayısı yüz on bir bini buldu. Bu teröristle hala para mı vereceğiz? 134 bine yakın kişi sorgulandı, 50 bin 400’ü tutuklandı. FETÖ ile bağlantısı tespit edilen 5 bin kuruluş kapatıldı. Bu ülkeye ihanet eden hiçbir hainin cezasız kalmayacağını biliniz. Şehitlerimizin anısı hep bizimle yaşayacak. FETÖ yapılanmasına katılanlar gaflet hali ile değil kasten ülkemizi sırtından hançerlemek istediler.

GUANTANAMO’DAKİ GİBİ

Geçen gün Sayın Başbakanımızla da konuştum. Artık bunlar (FETÖ sanıkları) mahkemeye çıkarken Guantanamo’da olduğu gibi bunları da tek tip elbise ile çıkaralım. Tek tip elbise.”

Erdoğan konuşmasının ardından 15 Temmuz darbe girişiminde yaşamını yitirenler anısına yapılan anıtın açılışını gerçekleştirdi. Erdoğan Ankara’daki programa katılmak için anma yerinden ayrıldı.