SON DAKİKA

Munzur’un festivalinden korktular

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 16:08 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Dersim’in 17’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, belediyeye kayyum olarak el koyan Tunceli Valiliği  tarafından yasaklandı. Kürt kültür-sanatına yönelik saldırıların ve yasağın altında Erdoğan’ın ‘bu alanda  iktidar olamadık’ dediği kültürel hegemonya arayışı var

Dersim’de tüm hazırlıkları tamamlanan 17’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali, Tunceli Valiliği tarafından, festival tertip komitesine gönderilen tebligat ile yasaklandı. Söz konusu tebligatta, “27-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında 17’nci Munzur Kültür ve Doğa Festivali’nin gerçekleştirmek için talepte bulunduğunuz bildirilmiştir. İlimizde basın açıklaması dışında yapılacak toplantı, gösteri yürüyüşleri, oyun, temsil, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturum eylemi, konser, 2911 sayılı toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanunu kapsamında düzenlenecek tüm etkinlikler, Olağanüstü Hal (OHAL) süresince yasaklanmıştır” denildi.

AKP hükümeti, BDP’li Dersim Belediyesi’ne Tunceli Valisi’ni kayyum olarak atamıştı. Kayyum atanması sonrası Dersim Belediyesi’nin ismini 1938 yılında devlet tarafından onbinlerce Alevi Kürt’ün katledildiği Tertele sonrası verilen Tunceli ile değiştirmişti. Kayyum, aynı zamanda Dersim’de bir geleneğe dönüşen ve her yıl yoğun katılımın olduğu Munzur Kültür ve Doğa Festivali’ni ise, devlet festivaline dönüştürme girişiminde bulunmuş, tepki üzerine festivali ertelemişti. Dersim’deki sanatçılar, demokratik kitle örgütleri ve halk, geçtiğimiz günlerde Munzur Festivali’ni kendilerinin düzenleyeceğini açıklamıştı.

Yasağın nedeni ‘kültürel hegemonya’

OHAL ilanıyla birlikte özellikle Kürt kültürü ve muhalif sanat, AKP hükümetinin başlıca hedefi oldu. Onlarca kültür-sanat kurumu AKP’nin kayyumları tarafından kapatılırken, Kürt halkının kültürel değerleri, eserleri yıkılmış, başta Cegerwîn ve Ehmedê Xanî olmak üzere, en önemli şahsiyetlerinin adlarını taşıyan kültür merkezlerinin isimleri değişmiş, Ehmedê Xanî anıtı yıkılmıştı. AKP Genel Başkanı Tayyip Erdoğan, “Siyaseten iktidar olduk ancak sosyal ve kültürel hayatta iktidar olamadık” diyerek, yıkımların altında AKP’nin kültürel hegemonya arayışı olduğunun işaretini vermişti.

KÜLTÜR SANAT SERVİSİ