SON DAKİKA

Şimdi de işyerleri yıkım tehdidi altında

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 11:43 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

 Yüksekova’nın ekonomisine büyük katkı sağlayan İran Pasajı’nın kayyum atanan belediye tarafından yıkılmak istenmesine tepki gösteren pasaj esnafı, “Mahallemizi, evimizi yıkanlar bu kez de işyerlerimizi yıkıyor. Yıkıma doymadılar” dedi.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde, Devlet Su İşleri (DSİ) ve kayyum atanan belediyenin, ilçe içinden geçen derenin ıslahı için yıkılmasına karar verdiği İran Pasajı’nın esnafı, “Mahallemizi, evimizi yıkanlar bu kez de işyerlerimizi yıkıyor. Yıkıma doymadılar” diyerek karara tepki gösterdi.

YÜZLERCE AİLE ETKİLENECEK

İlçe ekonomisine büyük bir katkı sağlayan pasajın yıkımının yüzlerce aileyi etkileyeceğine dikkat çeken pasaj esnaflarından Kemal Çınar, “Çok zor durumlardan geçerek bu dükkanı açtık. Belediye tarafından yapılan pasaj, şimdi atanan kayyum tarafından yıkılmak isteniyor” dedi. Pasajın sık sık “kaçak mal bulunuyor” gerekçesiyle polis baskınına uğradığı için satış yapmakta dahi sıkıntı yaşadıklarını dile getiren Çınar, söz konusu yıkımın yapılması durumunda ilçe ekonomisinin büyük zarar göreceğini vurguladı.

‘ÖNCE MAHALLE VE EVİMİZ ŞİMDİ DE PASAJIMIZ’

Esnaflardan Nazmi Yüce, pasajın yıkılması durumunda yüzlerce insanın işsiz kalacağını belirterek, “Pasajda satılan mallar ucuzluğu ile bilinen mallar. Çevre il ve ilçelerden bu malları almak için Yüksekova’ya geliyorlar. Sadece bu değil pasajın ünü her yerde var. Ancak burayı yıkmak istiyorlar. Buranın yıkılması bizim için ikinci bir yıkım olur. Daha önce mahallemiz, evimiz yıkıldı, Bu karardan derhal vazgeçilmesi lazım” diye konuştu.

‘YIKMAYA DOYAMADILAR’

Ömer Duman ise kimi zaman hiç bir gerekçe gösterilmeden yüzlerce polis ile pasaja baskın yapıldığını dile getirerek, “Yüzün üzerinde iş yerinin bulunduğu pasajı yıkmak isteyenler daha önce evlerimizi yıktılar. Bunlar yıkıma doymadılar. Bunu süreklileştirme peşindeler. Yıkımla halkı perişan etmek istiyorlar” diye konuştu. Çarşı merkezinin daha önce de yıkıldığını hatırlatan Duman, zar zor toparlanan ilçe esnafına bir darbe daha vurulmak istenildiğini dile getirdi.

YASAKTA EVİ ŞİMDİ DE İŞYERİ

Güngör mahallesinde bulunan evinin yasak döneminde yıkıldığını dile getiren Cevat Yüce de, “Kendim engelli olmama rağmen buradaki iş yerimizde çalışıyorum. Hayatımız pasaj ile ilintili, eğer işyeri yıkılırsa bizim için yıkım olur” ifadesinde bulundu.