SON DAKİKA

Tehdide boyun eğmeyiz

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 16:07 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

90’larda koruculuk dayatması ile göçe zorlanan Karataş köyü halkı, bu kez de madenciler tarafından yerlerinden edilmekle tehdit ediliyor. Tehditlere boyun eğmeyeceklerini belirten halk, hiçbir koşulda madencileri topraklarına sokmayacaklarını vurguladılar

Mêrdîn’in Şemrex (Mazıdağ) ilçesine bağlı Karataş köyünde, fosfat madenine karşı halkın tepkisi ve direnişi sürüyor. Topraklarının kamulaştırılmak istendendiğini ve göçe zorlandıklarını belirten köylüler, madeni işleten şirket olan Cengiz Holding’in taşeronları tarafından tehdit edildiklerini söylediler. Yıllar önce de aynı kaderi yaşayan köy halkı, 90’lı yıllarda koruculuk dayatması ile karşı karşıya kaldıklarını, bu kez böylelikle göçe zorlandıklarını ancak hiçbir şekilde köylerinden çıkmayacaklarını vurguladılar.

‘Tehditler aynı zaman farklı’

Kıyım politikasına ve tehditlerine tepki gösteren Sevda Akkuş, köyde günlerce askerlere karşı direndiklerini söyledi. Yıllar sonra yine devlet çıkarı için aynı kaderi yaşadıklarına dikkat çeken Akkuş, “Koruculuk dayatmasının karşılık bulmadığı bu köyde, talan kültürü hiç karşılık bulmaz. O zaman bize eğer korucu olmazsanız ‘köyünüzü yakarız’ diyorlardı. Hiçbirimiz bu teklifi kabul etmedik. Şimdi yine aynı şeyleri yaşıyoruz. Yine bize çıkın diyorlar. Bu sefer evi yıkacaklar. Nasıl o zaman o baskılara rağmen evlerimizi bırakmadıysak, şimdi de boyun eğmeyeceğiz” diye konuştu.

‘Taş ve sopayla karşılık veririz’

Kadınlar olarak, kepçelere taş ve sopalar ile karşı duracaklarını ifade eden Bedriye Önen ise; “Köyümden çıkmak istemiyorum. Zulümle de çıkarırlarsa, Allah bunu kabul etmez. Bir dahaki sefere taşlar ve sopalar ile kepçelerin üstüne gideriz. Evimizi köyümüzü bırakmayız, çok istiyorlarsa gelsinler, bizi burada yaksınlar sonra alsınlar” şeklinde konuştu. Tapularını vermedikleri halde devletten para almış gibi gözüktüklerini söyleyen Önen, bütün suçun Eti Bank tapu kadastroda olduğunu dile getirdi. Hileler ile köyü boşaltma yoluna giden Cengiz Holding’e karşı konuşan Önen, “Yalanla dolanla bizi buradan çıkarmak istiyorlar. Ama o kadar kolay olmayacak. Yıllardır bu maden kapalı, neden bir anda açtıkları belli oluyor zaten. Gelir gelmez köyde madende çalışan onlarca işçi işten çıkarıldı, tüm işçiler dışarıdan getirildi. İstiyorsa holdingin sahibi gelsin yine de çıkmayacağız buradan” dedi.

Medine Mamedoğlu/Mêrdîn/Şûjin