SON DAKİKA

Yüzde 75 felçliye yaşından fazla ceza

Bu haber 16 Temmuz 2017 - 11:44 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

 Tutuksuz yargılandığı davada, 23 yıl ceza verilerek Yargıtay sonucu beklenmeden tutuklanan Mücahit Orhan, yüzde 75 felç raporuna rağmen tahliye edilmiyor.

Yüzde 75 felçli olmasına rağmen Kobanê eylemlerine katıldığı iddiasıyla hakkında açılan dava kapsamında 2014-2015 yıllarında Van F Tipi Cezaevi’nde 7 ay tutuklu kalan Mücahit Orhan, tutuksuz yargılandığı davada 15 Haziran günü görülen karar duruşmasında ağır cezaya çarptırıldı. Vücudunun büyük bölümü felçli olan 21 yaşındaki Orhan, “örgüt üyesi olmak” ve “örgüt propagandası yapmak” iddiasıyla toplam 23 yıl cezaya çarptırıldı.

Ağır engelli durumuna ve tüm duruşmalara katılmasına rağmen kendisi hakkında tutuklama kararı verilerek Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’ne getirilen Orhan, “Güya ben yüzde 75 felçli halimle molotof atmışım. Akıl almaz bir şey. Bir kolumu hareket ettiremiyorum. Sabit ikametgah var. Yargıtay onaylamadı. Ancak engelli halimle cezaevine konuldu. Cezaevinde de 15 gün boyunca tekli hücrede tutuldum” dedi.

SAĞ KOLUNU KULLANAMIYOR

2010 yılında elektrik çarpması sonucu vücudunun yüzde 75’inin yandığını anlatan Orhan, “Toplamda 24 kez ağır ameliyat geçirdim. Bu ameliyatların halen devam etmesi gerekiyor. Deri yetmezliğinden dolayı annemin vücudundan deri alınarak bana nakledildi. Bu şekilde yaşama döndüm. Vücudumdaki yanıklar kemer hizasından başlıyor, yanaklarıma kadar. Dudağımın sol kısmı da yanıktır. Sol kolum dirseğe kadar yanıktır. Sağ kolumun tamamı yanıktır, kullanamıyorum” diye konuştu.

YAŞAMSAL İHTİYAÇLARINI KARŞILAYAMIYOR

Yaşamsal ihtiyaçlarını dışarıda annesinin karşıladığını belirten Orhan, “Bireysel temizliğimi dahi arkadaşlar yapıyor. Banyoda kendimi keseleyemiyorum. Tırnaklarımı dahi kesemiyorum. Elbiselerimi arkadaşlar giydiriyor. Yaşamsal ihtiyaçlarımı karşılayacak durumda değilim” ifadelerini kullandı.

Kamuoyuna ve insan hakları örgütlerine duyarlılık çağrısında bulunan Orhan, hasta tutuklular için bir an önce düzenleme yapılması gerektiğini kaydetti.

Nedim Türfent / Van Yüksek Güvenlikli Cezaevi – dihaber