Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Zırhlı aracın ezdiği Şahin Öner ‘yüzde 50 kusurlu’ bulundu

AleviNet

Published

on

 Şahin Öner’in zırhlı araçla ezilerek öldürülmesinde hizmet kusuru bulunduğu gerekçesiyle ailesinin idare hakkında açtığı maddi ve manevi tazminat davasında, mahkeme Öner’in ölümünü trafik kazası olarak göstererek, “Kazada yüzde 50 kusurlu” olduğunu ileri sürdü.

Diyarbakır merkez Yenişehir ilçesi Şehitlik Semti’nde 10 Şubat 2013’te akrep tipi polis zırhlı araç tarafından ezilerek öldürülen Şahin Öner ile ilgili idarenin hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle açtığı maddi ve manevi tazminat davasında karar çıktı. Öner’in annesi Basra Öner ve babası Mehmet Şirin Öner, zırhlı aracın ezerek ağır yaraladığı çocuklarını hastaneye götürmek yerine kimlik tespiti için karakola götürülmesi nedeniyle yaşamını yitirmesinde idarenin hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü aleyhine maddi ve manevi tazminat talebiyle dava açtı.

İHD Diyarbakır Şube avukatları aracılığıyla 2013 yılında Diyarbakır 1’inci İdare Mahkemesi’ne açılan dava kapsamında savunma gönderen Emniyet Genel Müdürlüğü, devam eden Öner cinayeti davasının sonucunun beklenmesi, olayda idarenin hizmet kusurunun olmadığı, tazminat şartlarının oluşmadığı ileri sürülerek davanın reddedilmesi istedi.

EVLAT ACISININ BEDELİ 30 BİN TL

Tarafların savunmasını ve bilirkişi raporlarının inceleyen mahkeme kararını açıkladı. Mahkeme, Öner’in ölümünde hizmet kusuru olduğu gerekçesiyle Emniyet Genel Müdürlüğü’nü maddi ve manevi tazminata mahkûm etti. Emniyet Genel Müdürlüğü, Öner’in annesi Basra Öner’e 20 bin 914 TL, baba Mehmet Şirin Öner’e 21 bin 751 TL’si maddi ve 15’er bin de manevi tazminat ödeyecek. Kararın gerekçesinde, olayla ilgili soruşturma dosyası, bilirkişi raporu ve bütün dosya kapsamı irdelendiğinde Öner’in ölümüne polis zırhlı aracının sebep olduğunu belirtildi. Öner’in, gösteri yapan gruba müdahale eden zırhlı aracın önüne aniden çıkarak kusurlu davrandığı ileri sürülen kararda, kazada kusur durumunun yaşamını yitiren Öner ve idareye yüzde 50’şer olarak dağıtılması gerektiğini ileri sürdü. Bu nedenle Öner ailesine verilen tazminatta Öner’in yüzde 50 kusur indirimi yapıldığı belirtilen kararda, kusur indirimi ardından Öner’in ölümü nedeniyle Mehmet Şirin Öner’e destekten yoksun kalma zararının 21 bin 751 TL, annesi Basra Öner’e ise 20 bin 914 TL olduğu iddia edildi. Mahkeme, olayın niteliği, Öner’in ölüm şekli ve annesi ve babasının duyduğu elem ve ıstırabın yüksekliği dikkate alınarak, Öner’in anne ve babası 15’şer bin TL manevi tazminat ödenmesini hükmetti.

NE OLMUŞTU?

Öner, Diyarbakır’ın Yenişehir ilçesi Şehitlik semtinde 2013 yılında PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın Türkiye’ye getirilişinin yıldönümü protestosuna polisin müdahalesi sırasında zırhlı polis aracının altında kalarak yaşamını yitirmişti. Öner’in yaşamını yitirmesinin ardından dönemin Diyarbakır Valisi Mustafa Toprak, olaya ilişkin basına “Gösterici el yapımı düzeneklerle hazırlanmış bombayı, polis aracına attığı esnada elinde patlayarak öldü” açıklamasını yapmıştı. Ancak o dönem DİHA’dan yayınlanan haberde, Öner’in cenazesinin vücut bütünlüğünün bozulmadığı ve cenazede ezilme izleri olduğu ortaya çıkmıştı. Olaydan 4 yıl sonra hazırlanan iddianamede, Öner’i ezerek öldüren zırhlı aracın sürücüsü polis S.K. hakkında “Taksirle ölüme neden olma” suçundan 2 yıldan 6 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı.

Yargılamayı yapan Diyarbakır 7. Asliye Ceza Mahkemesi, 29 Haziran’da görülen davanın ilk duruşmasında, dosyada bulunan otopsi raporu, Adli Tıp Kurumu raporu, tanık beyanları ve diğer somut deliller incelendiğinde polislerin kasıtlı bir şekilde Öner’i öldürdükleri, öldürmeye yönelik hareket ettikleri yönünde kanaat getirerek yargılanmanın Ağır Ceza Mahkemesinin görevli olduğuna karar vermişti. Dava dosyası ağır ceza mahkemesine gönderilmesine karar verilmişti. Adli Tıp Kurumu İstanbul Trafik İhtisas Dairesi’nin hazırladığı 15/10/2014 tarihli ve 8252 sayılı raporla eylemin trafik kazası eylemi mahiyetinde olmadığını ve bu sebeple de “kusur raporu” düzenlenemeyeceği yönünde rapor vermişti.

Deniz Tekin – dihaber

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

ABD bin askerini çekiyor, yeni yaptırım tehdidi

AleviNet

Published

on

CBS kanalında konuşan Mark Esper, AB Başkanı Donald Trump’ın “Suriye’nin kuzey parçasındaki Amerikan güçlerinin çekilmesi” yönünde talimat verdiğini bildirdi.

Esper, “Amerikan güçlerimiz ilerleyen iki silahlı güç arasında kendisini bulamaz” dedi.

Fox televizyon kanalına da konuşan Savunma Bakanı, “Kürtleri terk etmedik” iddiasında bulunurken, geri çekilecek askeri sayısının bin dolaylarında olduğunu ifade etti.

ABD Başkanı da Pazar sabahı Twitter üzerinde “sonu gelmeyen savaşlar” diyerek çekilmeye ilişkin gerekçelendirmede bulundu. Trump, “Kürtler ve Türkiye yıllardan beridir savaşıyor” derken, durumu yakından izlediğini de sözlerine ekledi.

Aynı Trump, yoğun tepkiler ardından geçen Pazartesi günü Türkiye ekonomisini yok etme tehdidinde bulunmuştu. Ardından yaptırımlara imza atmıştı.

YENİ YAPTIRIM TEHDİDİ

Trump gün içinde yeni bir açıklamada bulunarak Demokratlar ve Cumhuriyetçiler arasında Türkiye’ye “güçlü” yaptırımlar uygulanması konusunda “büyük bir mutabakat” sağladığını duyurdu.

Hazine Bakanlığı’nın harekete geçmeye hazır olduğunu belirten Trump, Türkiye’nin bunu istemediğini ifade ederek, “Beklemede kalın” dedi.

Hazine Bakanı Steven Mnuchin, bu Pazar ABC televizyon kanalında konuya ilişkin yaptığı açıklamada “Başkan Türk ekonomisini felç etmek için bana onay verdi ve onun emirleri doğrultusunda her an yapabiliriz” dedi.

Mnuchin, “Tüm Türk hükümeti ile dolar bazlı ticari işlemleri durdurabiliriz. Yapabileceğimiz bir şeydir. Bu konuda tüm yetkiye sahibiz” diye ekledi

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

QSD: Türkiye, etnik soykırımı hedefliyor

AleviNet

Published

on

Demokratik Suriye Güçleri (QSD) Genel Komutanlığı, Türk devletinin Serêkaniyê’de 11 sivilin şehit olduğu ve 74 sivilin de yaralandığı sivil konvoyuna dönük saldırısına ilişkin açıklama yaptı.

Yazılı açıklamada şunlar belirtildi:

“Türk devleti, kendisine bağlı çete grupları ile birçok basın kurumuyla ortak hareket ederek dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katletmeye ve halkları etnik soykırımdan geçirme hedefine devam ediyor.

Türk ordusu, Kuzey ve Doğu Suriye halklarını katliamdan geçirme planları doğrultusunda bugün (13 Ekim 2019), işgal saldırılarına karşı Serêkaniyê’ye gitmek isteyen sivillere ait konvoyu direkt hedef alarak bombalamıştır. Bombardımanda siviller şehit olmuş ve yaralanmıştır.

Konvoyda, sivil halkın yanı sıra gazeteciler ve sivilleri korumak isteyen İç Güvenlik Güçleri bulunuyordu. Türk devleti sivil ve gazetecileri barbarca hedef almıştır. Bu da Türkiye’nin gerçek yüzünü gözler önüne sermektedir.

Türk devletinin dünyanın gözleri önünde Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük gerçekleştirdiği bu saldırı, büyük bir savaş suçudur. Türk devleti, tüm uluslararası anlaşma ve insanlık değerlerini ayaklar altına almaktadır. Türk devletinin gerçekleştirdiği bu sivil katliamlardan uluslararası kamuoyunu sorumlu görüyoruz. Tüm dünya güçlerine, bir kez daha sivil katliamlarına karşı harekete geçme çağrısı yapıyoruz.”

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

Hevrîn Xelef ve Onur Direnişi şehitleri son yolculuğuna uğurlandı

AleviNet

Published

on

Türk devleti ve ona bağlı çetelerin işgal saldırılarına karşı sürdürülen Onur Direnişi’nde şehit düşenler Dêrik’teki Şehit Xebat Dêrik Şehitliği’nde son yolculuğuna uğurlandı.

Suriye Gelecek Partisi Genel Sekreteri Hevrîn Xelef ve parti üyesi Ferhad Remedan ile Onur Direnişi’nde Serêkaniyê’de şehit düşen QSD savaşçıları Emîr Rakan (Kajîn Şiyar), Mislih Elî (Bîlal Til Mişhen) ve Muaz Semar (Harûn Doşka); Dêrik’te şehit düşen Salih Hemk kitlesel tören ile toprağa verildi.

Şehit cenazelerini Şehit Hogir Hastanesi’nden teslim alan kitle, araç konvoyu ile şehitliğe doğru yola çıktı. Saygı duruşu ile başlayan cenaze törenine, aralarında siyasi parti temsilcileri, aşiret kanat önderleri ve din insanlarının da bulunduğu binlerce kişi katıldı.

YPG ve YPJ savaşçıları tarafından gerçekleştirilen askeri törenin ardından YPJ Komutanı Kurdistan Xêrkî, Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yûsif ve Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah birer konuşma yaptı.

‘ERDOĞAN DAİŞ’İ CANLANDIRIYOR’

Törende konuşan Suriye Gelecek Partisi Yöneticisi Samir Kebro, “Halkların kardeşliği ve barışçıl yaşamın sembolünü yaratan Kuzey ve Doğu Suriye halkları barbarca katlediliyor” dedi.

Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yaşadığı iç krizi gizleyebilmek için halkları katlettiğini söyleyen TEV-DEM Yürütme Kurulu Üyesi Foza Yusif ise şunları belirtti: “Türkiye’nin bölgelerimize dönük saldırıları, terör için yeni bir yaşam kaynağı oluyor. DAİŞ terörünün yok edilmesi Erdoğan’ın işine gelmedi. Bu yüzden DAİŞ’i yeniden canlandırmak istiyor.”

‘NATO SAVAŞ SUÇLARININ ORTAĞIDIR’

Dünya devletlerinin saldırıları kınama açıklamalarının katliamların önüne geçmediğine dikkat çeken Kongreya Star Genel Koordinasyonu Üyesi Asya Abdullah ise, “Her devlet, Kuzey ve Doğu Suriye halklarına dönük saldırıların karşısında durmalı ve savaş suçlularının yargılanması için sorumluluğunu yerine getirmelidir. NATO, Türk devletinin işlediği savaş suçlarının ortağıdır. NATO, bir an önce savaş suçlarının durdurulması için harekete geçmelidir” diye konuştu.

‘HEVRÎN HALKLARIN YAŞAMI İÇİN SOLUKSUZ BİR MÜCADELE SÜRDÜRDÜ’

Şehit Hevrîn Xelef’in annesi Suad Mihemed de kısa bir konuşma yaparak, kızının halkların ortak yaşamı için soluksuz bir mücadele sürdürdüğünü belirtti.

Yapılan konuşmaların ardından şehitlerin şahadet belgeleri okunarak ailelerine teslim edildi.

Şehit cenazeleri direniş sloganları eşliğinde son yolculuğa uğurlandı.

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI