SON DAKİKA

Çakıroğlu davasında ‘üyelik ve propaganda’ suçlamasının çıkarılması istendi

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 13:41 'de eklendi ve 2 views kez görüntülendi.

Ege Üniversitesi’nde 2015’te yaşanan olaylarda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi Sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesine ilişkin davada verilen ek mütalaada, tutuklu yargılanan Nurullah Semo hakkındaki “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarının mütalaadan çıkarılması istendi.

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bahçesinde 20 Şubat 2015 tarihinde ülkücü öğrencilerin sol görüşlü öğrencilere yönelik saldırısı sonrası yaşanan olaylarda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu’nun yaşamını yitirmesine ilişkin biri tutuklu 32 kişinin yargılandığı davanın duruşmasına yarın devam edilecek. Tutuklu yargılanan Nurullah Semo ile beraber 32 kişinin yargılandığı davanın son duruşmasında iddia makamının önceki mütalaasına ek olarak verdiği mütalaanın detayları ortaya çıktı.

İddia makamı, “Kasten öldürme” suçlaması ile müebbet hapis cezası ve “Örgüt üyeliği” ile “Örgüt propagandası” suçlamalarından 69 yıl hapis cezası istediği Semo hakkındaki “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarının mütalaadan çıkarılmasını istedi. İddia makamının ek mütalaasında, Semo hakkında “Kasten öldürme” suçlaması ile müebbet hapis cezası istendi. Savcılık mütalaasında, 16 kişi hakkında “Mala zarar verme” suçlamasıyla açılan davanın da “Şikayet yokluğu” nedeniyle düşürülmesini talep etti. Yine ek mütalaasında Semo’nun olay sırasında hayati tehlike geçirecek şekilde yaralandığına vurgu yapan iddia makamı, olay günü Ege Kafe adlı işletmenin güvenlik kamera kayıtlarının olduğu hard diski yerinden sökerek, zarar görmesine neden olduğu iddiası ile yüzleri kapalı 3 kişinin belirlenmesi için ihbarda bulunulmasını istedi.

NE OLMUŞTU?

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi bahçesinde 20 Şubat 2015’te ülkücü öğrencilerin sol görüşlü öğrencilere yönelik saldırısı sonrası yaşanan olaylarda Ülkü Ocakları Ege Üniversitesi sorumlusu Fırat Yılmaz Çakıroğlu yaşamını yitirmişti. Biri tutuklu 32 kişinin yargılandığı davada mütalaasını açıklayan Cumhuriyet Savcısı, delil bulunmamasına rağmen kendisi de yaralanan tutuklu sanık Semo hakkında “Kasten öldürme” suçlaması ile müebbet hapis cezası istemişti. Bununla da yetinmeyen savcı, Semo’ya “Örgüt üyesi olma” ve “Örgüt adına suç işleme” suçlamaları ile de 69 yıla kadar hapis cezası istemişti.

Aynı zamanda iddia makamı tutuksuz sanıklar İsmail B. ve Sezgin Y. hakkında da 12’şer yıla kadar hapis cezası istedi. 32 sanığın ise, “Birden fazla kişiyi yaralama ve yaralamaya teşebbüs” suçlamasından ise beraatını istemişti.

Savcı önceki mütalaasında, “PKK’nin İstanbul Anadolu Yakası sorumlusu” olduğu iddiasıyla tutuklanan ve bu davada tutuksuz yargılanan Cihat B. hakkında tanık beyanları, olay anında Nurullah Semo’nun yanında bulunması, Çakıroğlu’nun ölümünde “iştirak ve yardım eden” konumunda olup olmadığının değerlendirilmesi açısından suç duyurusunda bulunulmasını talep etmişti.

ÖĞRENCİLERE SUÇ DUYURUSU

Ayrıca Ege Üniversitesi’nde “Örgüt propagandası” faaliyetlerinde kast, kusur ya da ihmali bulunanlar hakkında cumhuriyet başsavcılığı ve üniversite yönetimine ihbarda bulunulmasını da isteyen savcı, sanıklar Nurullah S., Cihat B., Sezgin Y., Mevlan D., Botan T., Cenk Barış K., Ceren D., Ersen Y., Hakan A., Selahattin S., Tarık P., Yunus T., Beyza C., Mahsum Ç. ve Abdullah Y. hakkında üniversite kampüsünde “PKK/KCK yapılanmasındaki rolleri ve eylemleri” nedeniyle “Örgüt üyeliği” ve “Örgüt propagandası” suçlamalarından suç duyurusunda bulunulmasını istemişti.

CİNAYETİ GÖSTEREN HARD DİSK BOZUK ÇIKTI

Başından bu yana davada yaşananlar skandal olarak nitelendirilirken, davada ilk skandal hazırlık soruşturmasını yürüten mercilere sağlam teslim edildiği tutanak ve görüntülerle de sabit olan cinayet anının bulunduğu hard diskin, kırıldığının ortaya çıkması olmuştu. Sırasıyla TÜBİTAK, Arttingo Data Rescue firması ve son olarak da Jandarma Kriminal Laboratuvarı’na gönderilen hard diskin kopyası alınamamıştı.

ÇAKIROĞLU SALDIRGAN GRUBA ÖNCÜLÜK ETTİ

Devam eden soruşturma kapsamında üniversiteye ait güvenlik kameralarının ortaya çıkması ile birlikte yaşananlar daha da netleşmişti. İddianamede, Çakıroğlu’nun Edebiyat Fakültesi’ne formasyon dersine imza atmak için geldiği belirtilmesine karşılık ortaya çıkan görüntülerde Çakıroğlu’nun ellerinde sopa, delici ve kesici aletler olan gruba öncülük ederek fakülteye geldiği ortaya çıkmıştı.

MAHKEME KARARINA RAĞMEN SEMO OKULDAN ATILDI

Skandallarla devam eden duruşma sırasında son olarak uzaklaştırma cezasına karşı yargı kararı ile Ege Üniversitesi’ne geri dönen Semo, Aydınlık Gazetesi ve Ülkü Ocakları’nın hedef göstermesi, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “Derhal teröristlerin öğrencilikle bağının kesilmesini istiyoruz” sözleriyle seslendiği Ege Üniversitesi Rektörlüğü’nce okuldan atılmıştı.