SON DAKİKA

Macron’dan Vel’ d’Hiv Baskını özeleştirisi: Naziler yoktu biz yaptık

Bu haber 17 Temmuz 2017 - 14:57 'de eklendi ve 4 views kez görüntülendi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, Vel’ d’Hiv Baskını ile ilgili özeleştiri yaparak, Yahudilerin toplama kampına götürülmesinin Fransızların organize ettiğini hatırlattı. Törene İsrail Başbakanı da katıldı.

Fransa tarihine Vel’ d’Hiv Baskını olarak geçen Yahudilerin Fransız polisi tarafından toplama kamplarına gönderildiği trajediyle ilgili yapılan anma etkinliklerine Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sözleri damgasını vurdu. Törenlere bu yıl Macron’la birlikte ilk kez bir İsrail Başbakanı da katıldı.

‘ALMAN ASKERİ YOKTU’

Bundan 75 yıl önce 16 ve 17 Temmuz tarihlerinde II. Dünya Savaşı sırasında Fransız polisi tarafından gerçekleştirilen Vel’ d’Hiv Baskını’nda 13 bin Yahudi tutuklanarak toplama kamplarına gönderilmişti. Tören sırasında yaptığı konuşmada baskınları, tutuklamaları ve ardından toplama kamplarına sevkiyatı Fransa’nın organize ettiğini hatırlatan Macron, “Olay organize edilirken tek bir Nazi bile yoktu” diye belirtti. Macron ülkesinin sorumluluğunu sadece dönemin Vichy rejimine atmanın yanlış olduğunu söyleyerek, “Vichy rejimini yoktan var olan ve yokluğa dönen bir canavar olarak görmek gayet pratik ama yanlış. Şerefimizi bir yalan üzerine kuramayız” dedi.

ARALARINDA 4 BİN ÇOCUK VARDI

16 ve 17 Temmuz 1942 tarihlerinde Nazi işgal güçlerinin talimatı doğrultusunda hareket eden Fransız polisi Paris’te 4 bini çocuk 13 binden fazla Yahudiyi tutuklamış, bunların büyük bir bölümünü bisiklet yarışı yapılan spor salonu “Velodrome d’Hiver”da topladıktan sonra Nazi toplama kamplarına göndermişti. Bu trajedide Fransa’nın sorumluluğu uzun yıllar bir tabu olarak görüldü. Fransa’nın Nazilerle işbirliğini kabul eden ilk devlet başkanı 1995 yılında Jacques Chirac olmuştu. Aşırı sağcı lider Marine Le Pen ise Fransa’daki cumhurbaşkanlığı seçimlerinden kısa bir süre önce yaptığı açıklamada Nazi Almanyası ile işbirliği yapan Vichy hükümetinin Fransa sayılmadığını iddia etmişti.

‘FİLİSTİNLİLERLE MASAYA OTURUN’

İsrail Başbakanı Netanyahu ise, Paris’teki anma törenine katılması için Macron’dan gelen daveti “çok çok güçlü bir jest” olarak nitelendirdi. Netanyahu, ortak anmanın “Fransa ile İsrail arasındaki köklü dostluğun” göstergesi olduğunu belirtti. Macron da Netanyahu’ya Filistinlilerle masaya oturma çağrısı yaptı.