SON DAKİKA

‘Hukuk dışı ihraçlara son verilsin’

Bu haber 18 Temmuz 2017 - 10:38 'de eklendi ve 13 views kez görüntülendi.

KESK Batman Şubeler Platformu, OHAL ve HKK’lerle hukuk dışı bir şekilde hayata geçirilen ihraçlara son verilmesini istedi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Batman Şubeler Platformu, Toplu İş Sözleşmesi (TİS), OHAL Komisyonu ve ihraçlara ilişkin SES Batman Şubesi’nde toplantı düzenledi. Toplantıya, ihraç edilen sağlık ve eğitim emekçileri katıldı. Toplantıda konuşan SES Batman Şube Eşbaşkanı Deniz Topkan, son zamanlarda emekçiler adına TİS ile ilgili iktidarla görüşen Memur Sen’in emekçiden yana değil hükümetten yana tavır aldığını ifade etti.

Açıklamayı yapan Eğitim Sen Batman Şube Başkanı Necati Dadak da, Türkiye’nin uzun süredir tüm temel hak ve özgürlükleri yok sayan, hukuku askıya alan, muhalif sesi susturmayı ve sindirmeyi hedefleyen bir akılla yönetildiğine dikkat çekti. 15 Temmuz’dan sonra iktidarın darbe fırsatçılığı yaparak hareket ettiğine vurgu yapan Dadak, KHK ve hukuksuz ihraçlarla birlikte birçok kişinin mağdur edildiğini söyledi. Bu koşullar nedeniyle hukuka ve adalete olan güvenin hiç olmadığı kadar azaldığını dile getiren Dadak, bu hukuksuzluk ve adaletsizliklerin iktidar tarafından yaşatılan dönemin özelliği haline getirildiğini belirtti.

Yaşanan tablo karşısında ve OHAL koşullarında KESK olarak, Ağustos ayında başlayacak TİS görüşmelerine yönelik çalışmalar başlattıkları ifade eden Dadak, beklentilerinin hukuk dışı bir şekilde hayata geçirilen ihraçlara son verilmesi olduğunu kaydetti. Dadak, şöyle dedi: “Hukuki deliller ve mahkeme kararları olmadan ihraç edilen tüm kamu emekçileri derhal görevlerine iade edilmesi ve kadın kamu emekçilerine yönelik çalışma yaşamında uygulanan ayrımcılık, mobbing, baskı ve şiddete son verilmelidir. Bunları uygulayanlar hakkında etkili cezai yaptırımlar getirilmesi gerekir.”