SON DAKİKA

Karakolda darp edilen askerin ailesi endişeli: Can güvenliği yok

Bu haber 18 Temmuz 2017 - 10:48 'de eklendi ve 125 views kez görüntülendi.

Hatay’ın Yayladağı Görentaş Hudut Karakolu’nda askerlik yapan Ömer Can Kürt olduğu için komutanları tarafından darp edildiğini anlatan ağabeyi Hasan Can, kardeşinin yaşamından endişe duyduğunu söyledi.

Zorunlu askerliğe 7 ay önce Amasya’da başlayan Diyarbakır nüfusuna kayıtlı Ömer Can (20), acemi birliğinin ardından gönderildiği Hatay Yayladağ Görentaş Hudut Tepe Karakolu’nda işkence gördüğü ileri sürüldü. Can’ın kaldığı koğuşta komutanlarının şiddetine maruz kaldığı ve kafasından darp edildiğini bundan kaynaklı psikolojisinin bozulduğunu ileri süren ağabeyi Hasan Can, kardeşinin intihara kalkıştığını söyledi. Diyarbakır Salahattin Eyyubi Devlet Hastanesi yoğum bakım ünitesinde tedavi gören Can, içtiği 45 haptan kaynaklı ölümden döndü.

‘KOMUTANLAR ASKERİ ÖLDÜRESİYE DÖVÜMÜŞ’

Can’ın ağabeyi Hasan Can, Ömer’in koğuştan bir arkadaşının telefonla kendilerini arayarak, “Ömer burada çok kötü dayak yedi” dediğini anlattı. Olayı duyduklarında Can’ın askerlik yaptığı, Hatay Yayladağ Görentaş Hudut Karakolu’na gittiğini aktaran ağabey Can, “Koğuştaki bazı askerler kardeşime ve Kürt askerlere ırkçı söylemlerde bulunuyor. Ve olay bunun üzerinde büyüyor. Tartışmanın büyümesi üzerine, bölük komutanı gelmiş. Komutana kardeşimde ‘Biz buraya siyaset yapmaya gelmedik, neden bize böyle davranıyorsunuz’ demesi üzerine komutan, ‘Siz Kürtler nereye gitseniz orayı karıştırıyorsunuz’ diye çıkışmış. Kardeşim komutana karşılık vermesi üzerine bir asteğmen, üsteğmen ve adını bilmediğim bir rütbeli daha kardeşimi, boş bir yere götürüp öldüresiye dövmüşler” dedi.

‘İNTİHARA KALKIŞTI’

Kardeşinin olayın etkisinde kaldığını ve Ramazan Bayramı’nda Diyarbakır’a izne geldiğinde hala yaşadığı olayı unutmadığını ifade eden Can, şöyle devam etti: “Kardeşim geldiği gönden beri çok sessizdi kimseyle konuşmuyor ve gülmüyordu. İzinin bitmesine bir gün kala 45 tane hap içerek canına kıymak istedi. Ömer’in intihara girişimden sonra Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne kaldırıldık. Üç gün boyunca yoğun bakım ünitesinden yattıktan sonra psikiyatri bölümüne sevk edildi.”

‘ASKERE UYGUN DEĞİL DENİLDİ AMA…’

Selahattin Eyyubi Devlet Hastanesi psikiyatri bölümü yaptığı tedaviler sonucunda Ömer’in “Askerlik yapmaya uygun değil” raporu verdiğini ifade eden ağabey Can, rapora rağmen kardeşinin yeniden askere alındığını ve can güvenliğinde endişe duyduklarını söyledi. Can, sözlerini şöyle sürdürdü: “Diyarbakır’daki askerlik şubesine gittik, durumu izah ettik. ‘Biz bir şey yapamayız’ deyip, bizi Diyarbakır Merkez Komutanlığı’na oradan da bizi bu sefer 7. Kolordu Komutanlığı’na gönderdiler. Oradakilerde bize yardımcı olmadılar. Son çare olarak askerlik yaptığı Hatay Yayladağ Görntaş Hudut Karakolu’na gittik. Orada da bizi alaya aldılar. Ben bizzat komutanla konuştum kardeşimin psikolojisi çok bozulmuş kendine zarar verebilir dedim. Bunun üzerine komutan ‘Biz burada neciyiz kardeşin bize emanet, biz askeri bırakmıyoruz’ dediler. Eğer emanet ise nasıl benim kardeşim orda üstleri tarafından böyle dövülür. Biz devlete güvenip çocuklarımızı askere gönderiyoruz. Çocuklarımızı sağlam gönderiyoruz, psikolojisi bozuk bir şekilde dönüyorlar. Bu nasıl emanette sahip çıkmak.”

‘KARDEŞİMİN HAYATINDAN ENDİŞE DUYUYURUZ’

Olay üzerine kardeşinin İskenderun Şehit Ahmet Tor Kışlası’na gönderdiklerini kaydeden Can, şunları söyledi: “Biz aile olarak kardeşimin hayatından endişe duyuyoruz. Birileri buna dur demeli artık. Yaşanan bu olayın devlet tarafından örtbas edilmek isteniyor. Devlet bu olayı örtmek istiyor ama kardeşime yapılanlar basit şeyler değil hukuki anlamda hakkımızı arayacağız. Kardeşimi kimler darp ettiyse cezasını çekmeli.”