SON DAKİKA

Kayısılar kurumaya yüz tuttu

Bu haber 18 Temmuz 2017 - 10:48 'de eklendi ve 3 views kez görüntülendi.

Battalgazi Sulama Birliği’nin 50 gündür su vermediği Dilek Mahallesi’ndeki kayısı ağaçları kurumaya yüz tuttu. Çiftçiler, “Sulama Birliği yurttaşları mağdur ediyor. Böyle giderse çiftçi tarımı bırakır, kayısılar kurur. Zaten bir kazancımız yok, bir de su sorunu yaşıyoruz” diyerek tepki gösterdi.

Malatya’da faaliyet yürüten Battalgazi Sulama Birliği’nin, sulama havzasında bulunan merkeze bağlı Dilek Mahallesi’ne 50 gündür su vermemesi çiftçileri mağdur etti. Mahalle Muhtarı Osman Karaavcı, çiftçilerin kayısıdan yoncaya kadar birçok ürününün kuruduğunu belirterek, “Mahallemizin büyük kısmı tarım alanıdır. Buradaki halkın tüm varlığı bu ağaçlar. Onlarda kuruyor. Buraların sulanması Battalgazi Sulama Birliği’ne aittir. Sulama Birliği yurttaşları mağdur ediyor. Böyle idarecilik olmaz. Birlik, yurttaşı perişan etmiş. 50 gün oldu bu tarlalara su gelmedi” dedi.

SİYAH SU AKIYOR

Mahallede kayısı bahçesi olan Bekir Arslan, aylar öncesinden sulama yapması gerekirken, Temmuz ayında ilk sulamayı yaptıktan sonra bir daha su görmediği için ağaçların kuruduğunu aktardı. Arslan, şöyle dedi: “Valilik, belediye yada Sulama Birliği, artık bir çözüm bulmak zorunda. Yoksa böyle giderse çiftçi çiftçiliği bırakır, kayısılar kurur. Zaten bir kazancımız yok, bir de su sorunu yaşıyoruz. Bir dönüme 70 lira para alıyorlar, bu da ayrı bir sorun. Yetkililerin bu sorunu çözüp köylünün ekmeği ile oynamaması lazım. Ağaçlar sararmış. Gelen su ise sanayi artığı ile karışık geliyor. Siyah akıyor. Malatya genelinde kirli sudan kaynaklı kabuklu bit oluştu.”

YONCALAR TARLADA KURUDU

Bir başka çitçi Mehmet Karaavcı ise, 20 dönümlük alana yonca ektiğini ifade ederek, aylardır tarlayı sulayamadığından yoncalarının kuruduğunu vurguladı. Karaavcı, vicdanı olan herkesi duruma müdahale etmeye çağırdı.

YETKİLİ: ÇÖZÜM YETERLİ YAĞIŞ

Konu ile ilgili ulaştığımız Battalgazi Sulama Birliği Su Dağıtımcısı (Saka) Abdulvahap Taşçılar ise, “Biz suyu Çat Barajı göletinden alıyoruz. Yağmur azlığından kaynaklı gölette yeterli su birikmedi. Bu sebeple sulama amaçlı yeterli su sağlayamıyoruz. Baraj göletinin etrafındaki mahallelerde de aynı sorun var. Bu sorunun tek çözümü ise yeterli yağıştır” diyerek kendilerini savundu.