Connect with us

.

GÜNCEL HABERLER

Cinsel istismar sanığına yine indirim

AleviNet

Published

on

Kız Kalesi’nde 10 yaşındaki L.H’ye cinsel istismarda bulunan A.K’ye 24 yıl 2 ay hapis cezası verildi. Mahkeme heyetinin indirim uygulamasına ve alt sınırdan ceza vermesine tepki gösteren mağdur avukatları, karara itiraz edeceklerini söyledi.

Mersin’in Erdemli ilçesine bağlı Kızkalesi’nde kafe işletmeciliği yapan A.K (55) adlı şahıs, kafesinde ve meyve bahçesinde çalışan Suriyeli bir ailenin 10 yaşındaki kızı L.H ve 7 yaşındaki kızı S.H’yi, “İncir bahçesinde çalışacakları” bahanesiyle ailelerinden almış ve evine götürerek 10 yaşındaki kız çocuğuna cinsel istismarda bulunmuştu. Geçtiğimiz Ağustos ayından bu yana tutuklu olan A.K hakkında açılan davanın karar duruşması Mersin 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuklu sanık A.K ve avukatları yanı sıra çocukları istismara uğrayan aile ve avukatları, Aile ve Sosyal Politikaları Bakanlığı vekili Avukat Ömer Faruk birçok insan hakları savunucuları ve Mersin Kadın Platformu üyeleri de katıldı.

Heyet değişikliği nedeniyle önceki zabıtların okunması ardından duruşmaya geçildi ve bir önceki duruşmada verilen mütalaa okundu. Mahkeme heyetinin ek savunma yapıp yapmayacaklarını sorduğu mağdur ve avukatları, istismarda bulunan A.K. için verilen mütalaaya katıldıklarını ve cezalandırılmasını istedi.

İNDİRİM UYGULANDI

Ardından karar veren mahkeme heyeti, sanık A.K’yi, L.H’ye uyguladığı cinsel istismar fiilinden dolayı eylemine uyan suçun en alt sınırı olan 16 yıl ceza verdi ve cezayı yarı oranında artırarak 24 yıla çıkardı. Ancak mahkeme, sanığın “sosyal ilişkileri, olaydan sonra ve mahkeme sürecindeki davranışlarını” dikkate alarak cezada 6’da bir oranında indirime gitti ve neticede 20 yıl hapis cezasına hükmetti.

Mahkeme, sanık A.K’nin, mağdur çocuk L.H’yi hürriyetinden yoksun bırakma suçundan, eylemine uyan suçundan 3 yıl hapis cezası verdi. A.K.’nin mahkemedeki davranışlarını göz önüne alınarak indirime gidildi ve 2 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

Heyet sanığın 7 yaşındaki S.H’yi hürriyetinden yoksun kılma suçundan da 1 yıl hapis cezasıyla cezalandırılmasına, cezanın bir kat artırılarak 2 yıl hapis cezasına hükmetti. Mahkeme bu kararında da aynı gerekçelerle 6’da bir oranında indirime gitti ve 1 yıl 8 ay cezaya hükmetti. Mahkeme, sanığın pişman olduğu, bir daha aynı eylemi yapmayacağı kanaatine de vararak, cezayı erteledi.

Böylece sanık A.K, çocuğun cinsel istismarı ve hürriyetten yoksun kılma suçlarından toplam 24 yıl 2 ay ceza aldı, bu cezanın 1 yıl 8 aylık kısmında ertelemeye gitti.

Kararı değerlendiren mağdur çocukların avukatı Burcu Düzen Gürler, kararı genel anlamıyla olumlu bulduklarını ancak cezaların alt sınırdan verilmesinin ve indirim uygulanmasının kabul edilebilir bir yanı olmadığını söyledi. Gürler, “Hem cezaların alt sınırdan verilmesine ve indirime gidilmesine karşı itirazlarımız için gerekli yasal yollara başvuracağız” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

GÜNCEL HABERLER

İzmir’de avukatlara ‘kayyum’ şiddeti: Gözaltılar var

AleviNet

Published

on

Çağdaş Hukukçular Derneği ve Özgürlük İçin Hukukçular Derneği, Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerinin gasp edilmesine karşı adlye önünde basın açıklaması yapmak istedi.

Eyleme izin vermeyen polis, HDP İstanbul Milletvekili Erol Katırcıoğlu’nu avukatlardan uzaklaştırdı. Hemen ardından avukatlara saldıran polis, çok sayıda kişiyi darp ederek gözaltına aldı.

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

AABK Türk konsoloslukları önünde eyleme geçiyor

AleviNet

Published

on

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), kayyum işgaline ilişkin eylemlerini sürdürüyor.

Yazılı açıklama yapan AABK, “Halkın iradesini haramilere teslim etmeyeceğiz” mesajını vererek, “Tüm demokrasi güçleriyle el ele vererek, tek adam rejiminin baskıları karşısında asla boyun eğmeyeceğiz. Diz çökmeyeceğiz” dedi.

ÇAĞRI

Açıklamada şu çağrı da yapıldı:

“23 Ağustos 2019 Cuma günü saat 11:00’de Avrupa’daki Türk konsoloslukların önüne siyah çelenk bırakacağız. Tüm duyarlı canlarımızı bu protesto mitinglerimize davet ediyoruz.”

“Kayyımlara hayır… Faşizme geçit yok” etkinliklerinin yapıalcağı iller….

Düsseldorf
Frankfurt
Hamburg
München
Stuttgart
Hannover
Berlin

Continue Reading

GÜNCEL HABERLER

İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi iddiası

AleviNet

Published

on

Suriye ordusunun, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) kontrolündeki İdlib’deki gözlem noktasına taciz ateşi yaptığı bildirildi. Reuters’ın ulaştığı iki Türk yetkili,  İdlib’in güneydoğusundaki Maaretinuman ilçesinde yer alan 8 nolu gözlem noktası yakınlarına açılan ateşin herhangi bir yaralanmaya ya da hasara yol açmadığını aktardı.

Anadolu Ajansı’nın haberine göre, taciz ateş makineli tüfeklerle bölgedeki bir Suriye uçağından yapıldı.

Suriye ordusu 19 Ağustos’ta 8 nolu gözlem noktasının güneyindeki 9 nolu gözlem noktasına doğru hareket halinde olan Türk ordusuna ait konvoya hava saldırısı düzenlemişti. Şam yönetimi “TSK konvoyunun İdlib’deki teröristlere silah taşıdığını” savunmuştu. Ankara, hava saldırısında üç sivilin öldüğü açıklamıştı. 

İdlib'de hedef alınan TSK konvoyu

İdlib’de hedef alınan TSK konvoyu

Suriye ordusu bir süredir Rusya ve İran’ın desteğiyle İdlib’in güneyinde cihatçı örgütlerin kontrolünde olan bölgede ilerliyor.

Taciz ateşine uğradığı iddia edilen söz konusu gözlem noktası Suriye güçlerinin kuşatmaya aldığı Han Şeyhun ilçesinin kuzeyinde yer alıyor.

İran ve Rusya ile yapılan anlaşma uyarınca Türkiye’nin Suriye’nin Kuzeybatısında 12 gözlem noktası bulunuyor.

rtr/GY,JD

© Deutsche Welle Türkçe

 

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI