Grevdeki İZDENİZ işçileri destek bekliyor

Denizcilik alanında 66 yıl sonra ilk kez greve giren İZDENİZ işçileri, en büyük desteği yurttaşlardan aldıklarını belirterek, kendilerine destek verenlerin belediyenin “Hemşeri Hattı” olan 185’i aramaları çağrısında bulundu.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu’na (TÜRK-İŞ) bağlı Türkiye Denizciler Sendikası (TDS) ile İzmir Deniz İşletmeciliği Nakliyat Turizm ve Ticaret A.Ş. (İZDENİZ) arasında yürütülen Toplu İş Sözleşmesi (TİS) görüşmelerinden sonuç alınamaması üzerine başlatılan grev 9’uncu gününde. Greve 250 işçi katıldı. İzmir’de bulunan tüm feribot iskeleleri de, işçiler tarafından kapatıldı. “Bu iş yerinde grev var” pankartlarının asıldığı iskelelerde işçiler geceli gündüzlü nöbet tutuyor. Gün boyu müzikler eşliğinde bekleyen işçiler, dağıttıkları bildiriler ile insanları grev konusunda bilgilendiriyor.

Grevden önce günlük yaklaşık 300 bin kişinin kullandığı feribot ulaşımı tamamen dururken, yurttaşlar diğer toplu taşıma araçlarına yönelmek zorunda kalıyor.

‘HAK ETTİĞİMİZİ İSTİYORUZ’

Denizcilik alanında 66 yıldan bu yana ilk kez greve gidildiğini belirten İş Yeri Temsilcisi Ali Ekber Yıldırım, 1 Ocak 2017’den grev kararının alındığı güne kadar yaptıkları dokuz oturumdan sonuç alamadıkları için greve çıktıklarını hatırlattı.

Taleplerinin basit olduğunu ve hak ettiklerinden fazlası olmadığını belirten Yıldırım, “Bize teklif edilen kara personeli için yüzde 9 buçuk, deniz personeli için 0 (sıfır) zam. Yani zamsız bir şekilde sözleşmenin imzalanması isteniyor. Kara personeli için devletin açıklamış olduğu zam oranı bile yüzde 12 buçuk, artı enflasyon rakamları var. Biz de istenebilecek minimum rakamı yani yüzde 15 oranında zam istiyoruz” diye konuştu.

Halkın kendilerine karşı olumlu yaklaştıklarını belirten Yıldırım, yurttaşların “Sonuna kadar haklısınız direnişinizde. Yanınızdayız” cevaplarını aldıklarını belirtti. Halkın desteğinin kendilerine umut olduğunu dile getiren Yıldırım, sonuç alana kadar grevlerinin süreceğini belirtti.

‘HALKIN DESTEĞİ ÖNEMLİ’

Yurttaşların belediyenin hemşeri hattı numarası olan 185’i arayarak kendilerine destek olabileceğini belirten Serdar Sucu da, deniz ulaşımının yurttaşların yaşamını kolaylaştırdığını ifade etti. Halkın işçilere destek verdiğini her gün daha iyi anladıklarını belirten Sucu, hem işçinin hem de yurttaşların İZDENİZ şirketi tarafından mağdur edildiğini ve bu mağduriyetin giderilmesi için halkın desteğinin önemli olduğunu vurguladı.

İŞÇİLERE DESTEK YURTTAŞLARDAN

Talepleri kabul edilene kadar grevlerini sürdürme kararlılığında iken, en büyük desteği de yurttaşlardan alıyor. İşçilere destek veren ve grev kararını haklı bulduklarını belirten Hatice Aydınalp, şirketin zam yapmamaktaki ısrarına anlam veremediklerini belirtirken, sözleşmenin işçilerin talepleri kapsamında bir an önce imzalanması gerektiğini ifade etti.

İşçilerin taleplerinin bir an önce karşılanması ve anlaşmanın sağlanması gerektiğini belirten Güngör Aydoğan, ne işçilerin ne de halkın mağdur edilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

‘İŞÇİLERİN YANINDAYIZ’

İşçilerin taleplerinin gayet makul olduğunu belirten Sinan Başboğan da, şirketlerin devasa kazançları karşısında işçilerin taleplerinin gayet normal olduğunu vurguladı. Başboğan, feribotlarla 10 dakikada gidecekleri yolun diğer ulaşım araçlarıyla gitmenin saatler aldığını ancak buna rağmen işçilerin yanında olduklarını ifade etti.