Baran: Tarihi fırsat bu kez kaçmasın

0
149

Süleymaniye’deki “Ulusal Birlik Çalıştayı”na katılan DBP Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeki Baran, birlik konferansına kadar 4 çalıştayın daha yapılacağını aktararak, birliğin Kürtlerin 100 yıllık hayali olduğunu belirtti ve ekledi: “Bu tarihi fırsat bu kez kaçmasın.”

Federe Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye kentinde iki gün süren “Ulusal Birlik Çalıştayı”na katılan Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Diyarbakır İl Eşbaşkanı Zeki Baran, çalıştayı ve Kürtlerin hayati önemde gördüğü ulusal birliği değerlendirdi. 2013 yılında büyük çabalara rağmen gerçekleşmeyen ulusal birliğin Kürtlere kaybettirdiğini belirten Baran, bu fırsatın bir daha kaçmaması için ellerinden geleni yapacaklarını söyledi.

4 ÇALIŞTAY DAHA YAPILACAK

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) öncülüğünde yapılan çalıştayın kutlu bir çalışma olduğunun altını çizen Baran, 2013 yılında yaşanan yanlışlara tekrar düşmemek için herkesin çaba göstermesi gerektiğini dile getirdi. “Kürt Ulusal Birlik Konferansı” öncesi 4 çalıştayın daha gerçekleştirileceğini kaydeden Baran, Süleymaniye’deki ilk çalıştayın tarihi nitelikte olduğunu söyledi.

‘KATILMAYANLARLAR GÖRÜŞÜLECEK’

KDP ve bağlı grupların çalıştaya katılmadığını hatırlatan Baran, Kürtlerin tüm temsiliyetlerinin birlik için çalışması ve çalıştaylara katılması gerektiğini vurguladı. Birlik ruhuna uygun bütün kişisel çıkarların bir kenara bırakılması gerektiğinin altını çizen Baran, ilk çalıştaya katılmayanlarla diğer çalıştaylara katılmaları için görüşmelerin yapılacağını aktardı.

‘KÜRTLER BİRBİRİNİ DİNLEMEK ZORUNDA’

Baran, katılımcıların aynı düşünmek zorunda olmadığını ancak bir araya gelip birbirlerini dinlemeleri gerektiğini söyledi. “Kürt Ulusal Kongresi” için çalışan yaklaşık 300 kişiden 150’sinin çalıştayda konuştuğunu belirten Baran, “Herkesin ortak görüşü şuydu: Fikirlerimiz ne olursa olsun bir araya gelip birbirimizi dinlemek zorundayız” dedi.

‘KÜRT HALKININ 100 YILLIK HAYALİDİR’

“Bu bir kaç kişinin istediği bir kongre değil, bu bir halkın 100 yıllık hayalidir” diyen DBP’li Zeki Baran, şöyle dedi: “Kongre çalışmalarına tepki gösterenler, engel olmaya çalışanlar ve içinde yer almayanlar tarihin kara sayfalarına ihanetçi olarak yerini alacaklardır.”

Ortadoğu’da yüz yıl önce imzalanan Sykes-Picot ve Lozan anlaşmalarının hala işlediğini belirten Baran, ulusal birlik için tüm şartların oluştuğunu ve “Kürtler buna hazır değil” demenin doğru olmadığını kaydeden Baran, kişisel, ailesel ve siyasal iktidar çıkarlarının Kürtlerin bu hazırlığı önünde engel olduğunu söyledi. Baran, siyasal parçalanmışlığın ortadan kalkması için kişisel çıkarların bir kenara konulması gerektiğini vurguladı.

‘TARİHİ FIRSATTIR KAÇIRMAMALIYIZ’

Baran, son olarak şunları söyledi: “Kürtlerin önünde ulusal birliğin sağlaması için hiçbir sorun bulunmamaktadır. Kürtler bu tarihi fırsatı kaçırmamalıdır. Bu fırsat da tepilirse belki de Kürtler 100 yıl daha esaret altında kalmak zorunda kalacaktır. Bugün bir parçada Kürtler bağımsızlığını kazanırsa bu tüm Kürtlerin bağımsız olduğu anlamına gelmez. Asıl mesele de şudur; bu halk bizi yarın nasıl hatırlayacak? Yarın herkes bugünkü duruşuyla hatırlanacaktır.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here