DTK: HDP’nin başlattığı ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni sahipleniyoruz

0
119

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), HDP’nin başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti”ni sahiplendiklerini açıklayarak Diyarbakır halkını eyleme güçlü destek vermeye çağırdı.

Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP), “Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım” sloganıyla Diyarbakır Ekin Ceren Parkı’nda başlattığı “Vicdan ve Adalet Nöbeti” ikinci gününde devam ediyor. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) yaptığı yazılı açıklama ile eyleme destek verdiğini duyurdu. HDP’li vekillerin başlattığı demokratik eylemi sahiplendiklerini açıklayan DTK, Diyarbakır halkına da eyleme güçlü bir şekilde katılmaları çağrısı yaptı.

Açıklamanın devamında şunlara yer verildi: “Erdoğan-Bahçeli faşist diktatörlüğü tarafından Kürdistan ve Türkiye halklarına karşı başlatılan kirli savaş, her geçen gün artarak devam etmektedir. Bu kirli savaş ile kentlerimiz yakılıp yıkıldı, insanlarımız katledilmekte ve siyasi soykırım operasyonlarıyla başta HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ, DBP Eş Genel Başkanı Sabahat Tuncel olmak üzere demokratik siyaset yapan binlerce kişi gözaltına alınıp tutuklandı. DBP’li belediyelerin de içinde olduğu demokratik ve devrimci kurum, dernek ve kuruluşlar işgal edilerek gasp edilmiş durumdalar. Her geçen gün siyasi soykırım operasyonlarıyla insanlarımız gözaltına alınmakta ve günlerce gözaltında tutulmaktadırlar.

Bu kirli savaşa karşı, HDP tüm engellemelere rağmen ‘Durmayalım, Dur Diyelim, Faşizmi Durduralım’ sloganıyla bu haftaki Meclis grup toplantısını Diyarbakır’da yaptı ve toplantıdan sonra ‘Vicdan ve Adalet Nöbeti’ eylemini başlatarak, demokratik siyaset tasfiyesine karşı fiili direnişe geçti.

DTK olarak HDP’li vekillerin başlattığı demokratik eylemi sahipleniyoruz ve tüm Amed halkının da bu eyleme güçlü bir şekilde katılmalarının tarihi bir görev ve sorumluluk olduğunu ifade etmek istiyoruz. Bu temelde tüm Amed halkına; vekillerini yalnız bırakmamalarını ve her gece saat 21.00’de yapılan ses çıkarma eylemine aktif bir şekilde katılmaları çağrısını yapıyoruz.”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here