‘Davutoğlu’nun mazereti kabul ediliyor, HDP’lilerin edilmiyor’

CHP’li Meclis İdare Amiri Köse, “Meclis’e hiç gelmeyen Davutoğlu’nun gönderdiği pusula geçerli sayılıyor, HDP’lilerinki kabul edilmiyor” dedi.

TBMM İdare Amiri ve CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, eski başbakanlardan AKP Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun hiç gelmemesine rağmen gönderdiği mazeret pusulaları kabul edildiği için Meclis’e devamsız görünmediğini söyledi.

T24’ten Hülya Karabağlı’ya konuşan CHP’li İdare Amiri Köse, “Kendilerinden olan milletvekillerinin mazeretlerini kabul ediyorlar” diyerek, “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekillikleri düşürülen HDP’li Tuğba Hezer ile Faysal Sarıyıldız’ın durumuna dikkat çekti. CHP’nin “Meclis’e hiç gelmiyor” dediği Davutoğlu, henüz yenilenmeyen son “devamsızlık” cetvelinde sadece bir gün Genel Kurul yoklamasında yok görünüyor.

‘SADECE HDP’LİLERİN DEVAMSIZLIĞI GÜNDEME GELİYOR’

Köse’nin değerlendirmeleri şöyle: “Şimdi sadece HDP’lilerin devamsızlıkları gündeme geliyor. Tuğba Hezer, Faysal Sarıyıldız, Leyla Zana gündeme geldi ve milletvekillikleri düşürüldü. Ama Zana yemin etmediği için devamsızlığı da olamaz. Yemin etmeyen birisi görevine başlamamış sayılıyor, görevine başlamayan birisinin devamsızlığı söz konusu olamaz.

BİR İLKE KOYMUYORLAR

Bir ilke koymuyorlar. Şimdi Ahmet Davutoğlu Meclis’e hiç gelmedi ancak pusula gönderiyor. Mazeretlerini kabul ediyorlar. ‘Ben siyasi çalışma yapmak için 10 gün yurtdışındayım’ diyor, onu kabul ediyorlar. Ama HDP’li Hezer ve Sarıyıldız’ın kabul etmediler. Biz diyoruz ki bir ilke kararı alınsın ve herkese karar uygulansın diyoruz.”