Connect with us

.

Politika

‘Davutoğlu’nun mazereti kabul ediliyor, HDP’lilerin edilmiyor’

AleviNet

Published

on

CHP’li Meclis İdare Amiri Köse, “Meclis’e hiç gelmeyen Davutoğlu’nun gönderdiği pusula geçerli sayılıyor, HDP’lilerinki kabul edilmiyor” dedi.

TBMM İdare Amiri ve CHP Çorum Milletvekili Tufan Köse, eski başbakanlardan AKP Konya milletvekili Ahmet Davutoğlu’nun hiç gelmemesine rağmen gönderdiği mazeret pusulaları kabul edildiği için Meclis’e devamsız görünmediğini söyledi.

T24’ten Hülya Karabağlı’ya konuşan CHP’li İdare Amiri Köse, “Kendilerinden olan milletvekillerinin mazeretlerini kabul ediyorlar” diyerek, “devamsızlık” gerekçesiyle milletvekillikleri düşürülen HDP’li Tuğba Hezer ile Faysal Sarıyıldız’ın durumuna dikkat çekti. CHP’nin “Meclis’e hiç gelmiyor” dediği Davutoğlu, henüz yenilenmeyen son “devamsızlık” cetvelinde sadece bir gün Genel Kurul yoklamasında yok görünüyor.

‘SADECE HDP’LİLERİN DEVAMSIZLIĞI GÜNDEME GELİYOR’

Köse’nin değerlendirmeleri şöyle: “Şimdi sadece HDP’lilerin devamsızlıkları gündeme geliyor. Tuğba Hezer, Faysal Sarıyıldız, Leyla Zana gündeme geldi ve milletvekillikleri düşürüldü. Ama Zana yemin etmediği için devamsızlığı da olamaz. Yemin etmeyen birisi görevine başlamamış sayılıyor, görevine başlamayan birisinin devamsızlığı söz konusu olamaz.

BİR İLKE KOYMUYORLAR

Bir ilke koymuyorlar. Şimdi Ahmet Davutoğlu Meclis’e hiç gelmedi ancak pusula gönderiyor. Mazeretlerini kabul ediyorlar. ‘Ben siyasi çalışma yapmak için 10 gün yurtdışındayım’ diyor, onu kabul ediyorlar. Ama HDP’li Hezer ve Sarıyıldız’ın kabul etmediler. Biz diyoruz ki bir ilke kararı alınsın ve herkese karar uygulansın diyoruz.”

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Rusya ve Şili’den HDP’ye destek

AleviNet

Published

on

Sovyetler Birliği Komünist Partisi, HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduklarını vurguladı.

Komünist Parti’nin açıklaması şöyle: “Türkiye İçişleri Bakanı, 31 Mart yerel seçimlerinde HDP’den seçilen Diyarbakır, Mardin ve Van Belediye Başkanlarını görevden uzaklaştırdı. Aynı zamanda ülke genelinde birden fazla şehirde polis operasyonları yapıldı ve aralarında bölge belediye çalışanlarının da olduğu 418 kişi gözaltına aldı. Sovyetler Birliği Komünist Partisi olarak görevden uzaklaştırılan belediye başkanları ve baskılara maruz kalan HDP ve Kürt halkıyla dayanışma halinde olduğumuzu belirtiriz.”

La Convergencia partisi de “sokaklarda mücadele eden Türk ve Kürt halkını” selamladı.

Convergencia’nın açıklaması şöyle: “La Convergencia, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki Türk hükümetinin, genel olarak Kürt halkına ve özellikle de HDP üyelerine karşı yürüttüğü son günlerdeki baskıyı mutlak olarak kabul edilemez buluyor. Demokratik yollarla seçilmiş Amed, Van ve Mardin belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması, hükümetin partiyi yok etme stratejisinin bir parçasıdır.

Türkiye’de Erdoğan yönetiminin otoriterliğine karşı demokrasiyi savunan ve karşı karşıya kaldıkları yoğun baskıyla sokaklarda mücadele eden Kürt ve Türk halkının cesaretini selamlıyoruz. HDP’yle, Türk ve Kürt işçilerin özgürlük ve kendi kaderini tayin etme mücadelesiyle tam dayanışma içinde olduğumuzu beyan ederiz.”

Continue Reading

Politika

Amed’de HDP’liler yeniden oturma eylemi başlattı

AleviNet

Published

on

Amed’de protesto eylemleri dördüncü gününe girdi. HDP milletvekilleri Musa Farisoğulları, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Feleknas Uca ve Dilşat Canbaz’ın da aralarında olduğu HDP’li bir grup, polis kuşatması altındaki belediye karşısında oturma eylemi başlattı. Eylem, Lise Caddesi’nde yapılıyor.

HDP’lilerin ayrıca Yenişehir ilçesinin Ofis semtinde bulunan AZC Plaza önünde kitlesel basın açıklaması yapması bekleniyor.

Çarşamba günkü protesto eylemlerine polis şiddetli saldırıda bulunmuş aralarında HDP’li vekiller ve gazetecilerin de olduğu çok sayıda kişi darp edilmiş, 10’u aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

HDP’li Amed, Mardin ve Van büyükşehir belediyeleri 19 Ağustos’ta rejim güçleri tarafından baskına uğrayarak, gasp edilmişti. Belediye eşbaşkanlarının yerine kayyum atanmıştı. Paralel olarak onlarca kentte yürütülen polis teröründe 400’ü aşkın kişi gözaltına alınmıştı.

Continue Reading

Politika

Mehmet Metiner’in ‘AK Parti ömrünü doldurdu’ sözlerine AKP’den yanıt

AleviNet

Published

on

Eski AKP milletvekillerinden Mehmet Metiner, AKP’nin artık ömrünü tamamladığını belirtirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlerin ardından FOX Ana Haber’e konuşan AKP TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, “Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Metiner’in değerlendirmelerini iyi niyetli sözler olarak niteleyen Bostancı, AKP ömrünü doldurdu sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Yalnız partilerin ömürlerine ilişkin kararı halk verir. AK Parti, 600 milletvekili olan parlamentoda 295 milletvekili çıkarmış bir siyasi partidir. Dolayısıyla halkımız AK Partinin ömrüne ilişkin kararını halkımız çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. AK Parti aynı şekilde kendi kusurlarını azaltmak, meziyetlerini çoğaltmak istikametinde Türkiye’nin bütün akıllarından faydalanma yolunda çabayla siyasal hayatına devam etmektedir. Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır.”
(Sözcü)

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI