Ceylanpınar davası: Savcı da yok mütalaa da

Ceylanpınar’da polislerin öldürülmesine ilişkin süren davada verilmesi beklenen mütalaa, savcı değişiklikleri nedeniyle 3 kezdir erteleniyor.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesinde 22 Temmuz 2015 tarihinde evlerinde öldürülmüş bir şekilde bulunan polis memurları Feyyaz Yumuşak ve Okan Acar olayına ilişkin açılan davanın 8’inci duruşması Urfa 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Hükümetin “çözüm sürecini” bitirilmesine ve savaşın yeniden başlamasına gerekçe yaptığı 9 sanıklı davanın duruşmasına 4 tutuklu sanıktan Mehmet Naci Yılmaz, Sedat Aydın ve Hüseyin Aydın tutuklu bulundukları cezaevinden SEGBİS sistemiyle bağlanırken, Urfa Cezaevi’nde tutuklu bulunan Hasan Aydın ve sanık avukatları mahkemede hazır bulundu.

YENİ SAVCI DA YOK

Bu duruşmada davaya atanan 5’inci savcının mütalaa vermesi beklenirken, davanın mahkeme başkanı ve savcısının yine değiştiği görüldü. Değişikliğin adli tatilden kaynaklandığı ve yeni başkan ile savcının davaya vekâleten baktığı belirtildi.

‘TÜRKÇE KONUŞMADIKLARI GÖRÜLDÜ’

Mahkeme heyeti sanıklara savunmalarına ekleyecekleri bir şeyin olup olmadığını sordu. Sanıklar, Kürtçe “Söyleyeceğim bir şey yoktur” dedi. Sanıkların Kürtçe ifadeleri, “Sanıkların Türkçe konuşmadıkları görüldü” denilerek tutanaklara geçirildi.

‘SAVUNMALAR HAVADA KALIYOR’

Sanık avukatlarından Hüseyin Akay, savunma yapmak için mütalaayı beklediklerini belirtti.

Yine sanık avukatlarından Mahmut Vefa ise, her duruşmada uzun uzun savunma yaptıklarını ancak durmadan mahkeme heyetinin değişmesinden kaynaklı savunmalarının havada kaldığını belirtti. Hüseyin Aydın’ın tutuklu bulunmasının tek nedeninin Hasan Aydın’ın kardeşi olmasından kaynaklandığına dikkat çeken Vefa, dosya kapsamında belge ve tutanaklarda hiçbir tespitin olmadığını söyleyerek sanıkların tahliyesini talep etti.

YİNE MÜTALAA İÇİN EK SÜRE

Avukatların savunmasından sonra iddia makamı mütalaa için ek süre talep etti. Üç kezdir mütalaa için ek süre talep edilen mahkeme heyeti duruşmayı 3 Ekim’e erteledi.