Arslan: Türkiye sistemsel kriz yaşıyor

 Batman’da halk toplantısında konuşan DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, AKP iktidarının 15 yıllık yönetim sürecini kaos ve baskılarla yürütmeye devam ettiğini belirterek, “Türkiye devleti sistemsel bir kriz yaşıyor” vurgusu yaptı.

Demokratik Bölgeler Partisi(DBP) tarafından “Aydınlanan Toplumla Özgür Geleceğe” şiarıyla düzenlenen halk buluşmalarının 5’incisi Batman’da düzenlendi. DBP Batman il binasında düzenlenen halk buluşmasına DBP Eş Genel Başkanı Mehmet Arslan, DBP MYK üyeleri Mehmet Şirin Tunç ve Zeki Baran ile çok sayıda yurttaş katıldı. Toplantı saygı duruşuyla başladı.

‘TÜRKİYE DEVLETİ SİSTEMSEL BİR KRİZ YAŞIYOR’

Toplantıda konuşan Mehmet Arslan, AKP iktidarının siyasi ve kültürel soykırım politikalarının adım adım ilerlediğini belirterek, tüm Türkiye halklarının AKP’nin hayata geçirmeye çalıştığı bu soykırım operasyonlarına karşı tepki göstererek örgütlendiğini ifade etti. Demokratik siyaset alanının daraltılmasının tüm kesimler için ciddi bir sorun olduğuna işaret eden Arslan, Türkiye devletinin artık sistemsel bir kriz yaşadığını ve toplumsal sorunlara cevap vermediğini belirtti.

“Eğer mevcut hükümet, mevcut yasa ve kanunlarla yönetmiş olsaydı toplumsal taleplere demokratik yöntemlerle cevap vermiş olsaydı bugün bu krizi yaşamıyor olacaktık” diyen Arslan, hükümetin 2002 yılından beri devletin tüm güçleri elinde bulundurmasın rağmen demokratik bir ortam yaratmadığına dikkat çekti.

‘AKP ÜLKEYİ ARTIK YÖNETEMİYOR’

AKP’nin süreci yönetemediğini ve eline yüzüne bulaştırdığını ifade eden Arslan, “AKP bu sorunları aşma yöntemi olarak da ülkede kaos ve baskı yöntemlerini artırarak çıkış yolu bulmaya çalışmıştır. Bunun bizler açısından somut bir biçimi vardır. AKP artık bu ülkeyi yönetemiyor ve AKP artık halkların başına bela olmaktan vazgeçmelidir. Bunun için bizler yoğun bir baskı altında olsak da demokratik bir siyasetin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermesi için mücadelemizi vereceğiz” diye konuştu.

‘DEMOKRATİK SİYASET İŞLETİLMEDİĞİ SÜRECE KAOS VE BASKI BİTMEZ’

Demokratik siyaset alanı işletilmediği sürece ülkede kaos, baskı, tutuklama ve katliamların da asla bitmeyeceğine dikkat çeken Arslan, AKP’nin Türkiye’de AKP iktidarı karşıtı olan tüm kesimlere cezaevini adres göstererek tehdit ettiğini belirtti. Arslan, AKP’nin bu politikalarının Kürt kentlerinde katmerleşerek devam ettiğini, tüm demokratik siyasi düşünce ve dostlarına yönelik katliam ve işkenceye varan yaklaşımların, politikaların uygulandığını aktardı.

‘15 YILDIR DEĞİŞMEYEN TEK İSİM VE İMZA TAYYİP ERDOĞAN’DIR’

Arslan, Kürt kentlerinin açık cezaevine dönüştürüldüğüne dikkat çekerken, AKP’nin Kürt siyaseti üzerinde baskılar uygulayarak yok sayma ve sindirmeyi amaçladığına işaret etti. OHAL süreci ve baskıları da hatırlatan Arslan, devamında şunları dile getirdi: “AKP’nin 15 yıllık yönetim süreci içerisinde birçok bakan, bürokratın ismi değişmiş olsa da değişmeyen bir isim ve imza var o da Tayyip Erdoğan’dır. Tüm yönetmeliklerde, kararnamelerde onun imzası ve ismi var. O yüzden bugün kimse darbeyle mücadele adı altında Kürt özgürlük hareketini ve Kürt dostlarını bastırma yaklaşımını bize inandırmaya çalışmasın. AKP’nin kirli yüzü ortaya çıkmıştır ve artık telafisi bile mümkün değildir.”

Arslan’ın konuşmasının ardından toplantı basına kapalı olarak devam etti. DBP’nin halk toplantılarının 6’ncısı yarın İzmir’de düzenlenecek.