İstanbul’dan Ankara’ya pedal çeviren 2 avukat Gebze’de engellendi

Nuriye Gülmen ve Semih Özakça için İstanbul’dan Ankara’ya pedal çeviren 2 avukat Gebze’de engellendi. Açıklama yapmalarına da izin verilmedi.

Avukatlar Ezgi Çakır ve Süleyman Gökten kızlarını da yanına alarak, işlerine geri dönmek amacıyla 151 gündür açlık grevinde olan Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın durumuna dikkat çekmek için dün İstanbul’dan Ankara’ya pedal çevirmeye başladı. Ekibe İstanbul Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ndeki görevinden ihraç edilen Celal Akgün de katıldı.

Ankara’ya kadar pedal çevirecek ekibe Gebze’de “Bisikletle devam etmelerinin karayolları trafik kanununa uygun olmayacağı” gerekçesiyle izin verilmedi. Çakır, Gökten ve Akgün İzmit’e kadar araçla geldi.

AÇIKLAMA YAPMALARI DA ENGELLENDİ

Yanlarına kızları İdil’i de alan çift, İstanbul’dan başlattıkları yolculukları kapsamında bugün İzmit’e geldi. Tren garında CHP İl Başkanı Cengiz Sarıbay’ın da içlerinde bulunduğu bir grup tarafından karşılanan Ezgi Çakır ve Süleyman Gökten, yürüyerek İnsan Hakları Parkı’na geldi. Burada kısa bir süre dinlenen grubun basın açıklaması yapması da polis tarafından engellendi. Ardından grup durumu protesto eden kısa bir açıklama yaptı.

‘YOLDAŞLARI OLALIM İSTEDİK’

Yasaklamaya tepki gösteren avukat Ezgi Çakır, “‘Tehlikeli bir yol değil mi, bu yolu neden seçtiniz?’ diye soruyorlar ama birçok sebebi var. Biz İdil’i bu yolla koruyoruz aslında. İdil’e başka bir şey gösteriyoruz. Sistem çocukların sağlıklı gelişimine engel, sistem yaşatmıyor aslında çocukları. Herkes susuyor, bir korku var. Kimimiz eşimiz, kimimiz çocuğumuz var diyor. Biz de bir şeylerden çekiniyor olabiliriz, korkuyor olabiliriz ama biz Nuriye ve Semih’in hayatlarını kaybetmesinden de çok korkuyoruz. O yüzden birlikte bir şeyler yapalım istedik, yoldaşları olalım istedik” dedi.