Benusen’e dökülen Sur taşları çalınıyor

0
131

Sur’un dış mahallesi Benusen’e burçlardan dökülen tarihi taşların fırsatçılar tarafından çalındığı ortaya çıktı. Mahalleli önlem alınmamasına ve Suriçi’ne geçiş yollarının kapatılmasına tepkili.

Yıkım ve sokağa çıkma yasaklarıyla insansızlaştırılan Sur’un sokaklarında iş makineleri aralıksız yıkıma devam ederken, Sur’un dışındaki Benusen Mahallesi’nde ise talan yaşanıyor. Surun dış duvarlarına sırtını yaslayan Benusen’de tarihi surlar restore edilmediği ve gerekli tedbirler alınmadığı için tehlike saçıyor. Surların tepesindeki taşların sokağın ortasına döküldüğü Benusen Mahallesi sakinleri, buradan geçmekten korkuyor. Mahalledeki çocuklar sokakta her şeyden habersiz oynarken aileler bir an olsun gözlerini çocuklarının üstünden ayıramıyor. Surlardan dökülen taşlara ilişkin yetkililere haber verilmesine rağmen hiçbir işlem yapılmazken, fırsattan istifade eden bazı kişilerin tarihi değeri olan taşların bir kısmını nakliye araçları ile kaçırdığı öğrenildi.

‘KAPILAR BİR KAPANDI BİR DAHA AÇILMADI’

Sur ilçesinde operasyonların başladığı günlerden bu yana Benusen Mahallesi’nin Turistik Caddesi’ne açılan tüm kapıları polisler tarafından beton bariyerlerle kapatılmış durumda. Mahalleli en ufak ihtiyacını karşılamak için kilometrelerce yol yürüyüp çarşıya ulaşabiliyor. Mahalleliyi çok zorlayan bu durum için yetkililerle irtibata geçen yurttaşlar tüm çabalarına rağmen kapıları açtırmayı başaramadı.

‘YIKIM TEHDİDİ YAPILIYOR’

Benusen’de ikamet eden yurttaşlar acil bir hastaları dahi olsa kilometrelerce yolu ya yürümek zorunda ya da imkanı varsa ticari araçla hastaneye yetişebiliyor. Mahalleliler ana caddeye açılan kapıların açık olması halinde her türlü ihtiyaçlarını dakikalar içinde halledebilecek imkana kavuşacaklarını söylese de yetkililer evlerini yıkmakla tehdit ettikleri için seslerini çıkaramıyor. Evlerinin yıkılmasıyla tehdit edilen mahalleli onca yolu yürümek zorunda da kalsalar evlerini terk etmeyeceklerini belirtiyor.

‘MAYDANOZ İÇİN KİLOMETRELERCE YOL’

Yıllardır mahallede oturan Mevlüde Yaman, yaşadığı zorlukları şöyle dile getirdi: “Kilometrelerce yolu bazen bir deste maydanoz almak için yürümek zorunda kalıyoruz. Bir hastamız olsa kapıdan anında hastaneye yetiştirebilirdik ama şu an acil bir durumda ya ambulansın gelmesini bekleyeceğiz ya da bunca yolu o hastaya yürüteceğiz.” Bir bir dökülen sur burçlarına değinen Yaman, yetkililerin dökülen taşlar için tedbir almasını istedi.

‘EVE VARANA KADAR ON MOLA’

Benusen Mahallesi’nde 30 yıldır ikamet eden Salih Açılmak (53) ise, “Sebze lazım oluyor. Sebze hali normalde iki adım uzaklıkta iken kapıların kapalı olmasından dolayı on katı yol yürümek zorunda kalıyoruz. Buraya gelen herhangi bir vesait olmadığı için aldığımız her şeyi sırtımıza alıp geliyoruz. Eve gelene kadar on yerde mola vermek zorunda kalıyoruz. Yolun uzun olması bizi çok zorluyor” ifadelerini kullandı.

‘SURLARDAN DÖKÜLEN TARİHİ TAŞLAR ÇALINIYOR’

Açılmak, dökülen tarihi Sur’un taşlarına sahip çıkılmamasına tepki göstererek, “Fırsatçılar gelip o taşları toplayıp satıyor. Köye götürüp ev yapıyor. Surlar dünyanın ortak mirasıdır. Surlara sahip çıkılmasını istiyoruz. Mahallenin ortasında dökülen yerler var, buralar aynı zamanda ölüm saçıyor. İnsanlar altından her gün geçiyor. Tedbir alınması gerekiyor” diye konuştu.

Açılmak, Surların bilinçli olarak sahipsiz bırakıldığını dile getirerek, bu tarihin yok olmaması için tüm devlet kurumları ve uluslararası kurumların harekete geçmesi gerektiğini sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here