Connect with us

.

Politika

HDP’li Konca: İmralı tecrit sistemi aşılmadıkça ihlaller bitmez

AleviNet

Published

on

 Geçtiğimiz günlerde tahliye olan HDP Siirt Milletvekili Besime Konca, cezaevlerinde yaşananların İmralı tecridinin bir parçası olduğunu belirterek, “İmralı tecrit sistemi aşılmadığı takdirde cezaevlerindeki bu uygulamalar devam ettirilip kalıcılaştırılmak istenecektir” dedi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Siirt Milletvekili Besime Konca, 13 Aralık’ta gözaltına alınıp işlemlerin ardından serbest bırakıldı. Ancak savcılığın itirazı üzerine aynı mahkeme 4-5 saat içinde karar değiştirerek bu kez tutuklama kararı çıkarttı. 5 ay cezaevinde kalan Konca, savcının da talebi üzerine dördüncü duruşmada, 3 Mayıs tarihinde tahliye oldu. Bu kez de Batman Cumhuriyet Başsavcılığı, karara itiraz etti. Mahkemenin bu itirazı da reddetmesi üzerine, itiraz bir üst mahkemeye taşındı ve tekrar tutuklanmak üzere yakalama kararı çıkartıldı ve Konca yeniden tutuklandı.

Bu süre içerisinde davası da karara bağlanan Konca, “örgüt propagandası yapmak” gerekçesiyle 2 yıl 6 ay hapis cezası aldı. Aldığı ceza, tutukluluk süresi göz önünde bulundurularak, geçtiğimiz hafta tahliye oldu. Çıkar çıkmaz dışarıdaki politik çalışmalarına yeniden başlayan Konca, şu anda da seçim bölgesi olan Siirt’te seçmenlerini ziyaret ediyor.

Konca ile tutuklanma süreci, gündemden düşmeyen cezaevlerindeki hak ihlallerini ve yakın zamanda kendisinin de karşı karşıya kalma ihtimali olan vekilliklerin düşürülmesi konularını konuştuk.

* Kısa süre içerisinde iki kez cezaevine girdiniz. OHAL sürecinde cezaevlerinde yoğun hak ihlallerinin yaşandığı belirtiliyor. Cezaevinden tahliye olan yeni biri olarak koşullardan bahseder misiniz?

OHAL, aslında sadece cezaevlerinde ve 20 Temmuz ile birlikte ele alınacak geçici bir durum değil. Türkiye’de rejimin tanımlanma biçimi ve cumhuriyetin kuruluş gerekçelerine bakıldığında, adeta OHAL sistemine dayanır. Yüz yıldır konjonktürel olarak değişik biçimlerde hep halkların hayatında yer aldı. İktidarlar da hep OHAL siyaseti ile kendilerini var etmeye, ömrünü uzatmaya çalıştı. Bazen çok ince görünmez biçimde bazen bir yere kadar açık veya dolaylı bazen de işte bugün olduğu gibi çok açık bir biçimde OHAL kendini bir yönetim biçimi olarak hep var etmiştir.

* Bu durum cezaevlerine nasıl yansıyor?

Cezaevlerinde sadece hak ihlalleri değil, doğrudan yaşam hakkına saldırı da vardır. Hasta tutsakların tek tek cezaevlerinde ölüme terk edilmesi, ‘cezaevinde kalamaz’ raporlarına rağmen dışarı çıkarılmamaları buna örnektir. Yüzlerce tutsak çok olağan bir durummuş gibi yeterli tedavi alamadıkları için cezaevlerinde öldü. Son yıllarda gerçekleşen tutuklama biçimi ve gerekçeleri zaten bireylerin cezaevinde nasıl bir hak ihlali ile karşılaşacağının açık göstergesi oluyor. Hukukta karşılığı olmayan politik gerekçelerle tutuklayarak, aylarca hatta bir yılı aşan sürelerle mahkemeye çıkarmayarak zaten baştan her türlü insan ve yaşam hakkını ihlal etmiş oluyor. Gerisi adeta teferruattır misali cezaevi idarelerin keyfi uygulamalarına kalıyor.

Suç ceza sistemi; evrensel insan hakları, evrensel hukuk normlarına göre değil, düşman hukuku ve hesaplaşma, öç alma anlayışı ile her türlü onur kırıcı uygulamanın ve hak ihlalinin önünü açmış oluyor. Bu zihniyete ve uygulamalara karşı tutsaklar insan onurunu ve yaşam haklarını korumak için tutum aldığında da bu uygulamalar bir kat daha derinleştiriliyor ve çok normal uygulamalarmış gibi de tutsakların kabul etmesi beklenebiliyor. Yıllardır insanlık onurunu çiğnetmemek, insanca yaşam koşulları için hukuk mücadelesi veriliyor. Açlık grevleri yapılıyor. Ancak bazen gözden ırak olan cezaevlerindeki hak ihlalleri yeterince kamuoyunun gündeminde yer almayabiliyor. Oysa en fazla duyarlı olunması gereken husus, cezaevleri koşularıdır. Çünkü bu uygulamalarla karşı karşıya olan insanların sesini dışarıya ulaştırma koşulları yoktur.

Aslında bugün cezaevlerindeki tüm uygulamalar, tek kişilik İmralı tecrit sistemi ile Sayın Abdullah Öcalan’a uygulanmasıyla başlatılan ve tüm cezaevlerinde yaygınlaştırılarak oturtulmaya çalışılan bir sistemin parçalarıdır. Sonuç olarak; İmralı tecrit sistemi aşılmadığı takdirde cezaevlerindeki bu uygulamalar devam ettirilip kalıcılaştırmak istenecektir. Bu anlamda cezaevlerindeki her türlü insanlık dışı uygulamalara karşı duyarlılık göstermek çok önemlidir.

* Bulunduğunuz cezaevinde diğer siyasetçilerle bir araya gelebiliyor muydunuz? Nasıl vakit geçiriyordunuz?

Cezaevine girdiğimiz ilk ay, tek başına hücrelerde tecrit koşullarında tutulduk. Bazı arkadaşlarımız 3 ay tecritte tutuldu. Zaten cezaevi yönetmelikleri hak ihlali ile doluyken kendi yönetmeliklerini de kat be kat aşan uygulamalar devreye konulmuş durumda. 1990’ları 2010’ları cezaevinde yaşamış biri olarak, 2017’de hem kapasite hem koşullar açısından çok daha ağırlaşmış uygulamalar söz konusu. Uygulamaların mevcut yasal düzenlemelerde hiçbir yerinin olmadığı yönünde verdiğimiz mücadele sonucunda 2’şerli 3’erli birlikte kaldık. Haftada 2 gün spor ve sosyal etkinlikte görüşebiliyorduk. Bir araya geldiğimiz günlerde dışarıdaki siyasal atmosfere dair değerlendirmelerde bulunuyor, neler yapabileceğimize dair tartışmalar yürütüyorduk. Kısacası, rehin tutulmamız bizim için fiziki şartların değişmesinden başka bir anlam taşımıyor. Çünkü bizim için, özgürlük, demokrasi, hak, hukuk, adalet mücadelesi, hangi koşullarda olursa olsun sürdürülmesi gereken yaşamsal bir politik sorumluluk ve insani bir duruştur. Türkiye’de demokrasi ve özgürlük mücadelesinin hep bir bedeli olmuştur. Demokrasinin, özgürlüklerin geliştiği ülkelerde tutsak sayısının, cezaevi sayısının, hak ihlalleri sayısının daha az olması gerekirken Türkiye’de tersi durum yaşanıyor ise demokrasiden, özgürlüklerden bahsetmek mümkün değildir. 6 milyon seçmen tarafından seçilmiş temsilciler olarak Kandıra 1 Nolu F Tipi Cezaevi’nde, halkımıza verdiğimiz özgürlük, eşitlik ve demokrasi sözünün bilinciyle hareket ettik. Kadınların, halkımızın, çalışma arkadaşlarımızın dayanışma kartları mektupları çok değerliydi. Dışarıda okuma fırsatı bulamadığımız kitapları okuduk.

* Daha önce tutuklanıp yeniden serbest bırakıldınız. Ardından bir kez daha hakkınızda tutuklama kararı verildi. Kimi HDP’li vekiller için de aynı durum yaşandı. HDP’lilere yönelik yargının bu tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Tutuklayıp bırakma, tekrar tutuklama yargı değil; yargısızlığın, çaresizliğin, acizliğin ifadesidir. Yargıçlar aldıkları hukuki eğitim ve inandıkları evrensel hukuk değerleri ile saygınlık kazanır ve kendi mesleklerine saygı duyarlar. Bizlere uygulanan hukuksuzluk ile bu saygınlığın nasıl yitirildiğini bir kez daha gördük. Aslında yargı hiçbir zaman bağımsız yargı olmadı. Ancak; hiçbir zaman da bu kadar iktidarların propaganda aracı haline de gelmedi. HDP’ye karşı ayan beyan bir hukuksuzluk senaryosu sahneye kondu ve algı operasyonu ile HDP’ye uygulanarak Türkiye kamuoyunda meşrulaştırılmaya çalışıldı. Her geçen gün toplumun büyük bir çoğunluğunu sarmaya başladı. Bizim için üzücü olan tutuklanıp bırakılıp tekrar tutuklanmamız değil, üzücü olan bu senaryoya hala hukuk işliyormuş gibi inananların var olmasıdır. HDP, her türlü hukuksuzluk haksızlık sömürü ve inkar biçimini ortadan kaldırmayı, kuruluş amacı ve politik ilkeleri haline getirdiği için, Demokratik bir Türkiye için büyük bir umut oldu. Tekçi, inkarcı, sömürgeci zihniyet bu umudun büyüyüp yeşermesine yaşam ağacı olmasına izin vermek istemiyor. Bunun için de her türlü saldırıyı kendine hak görüyor. Israr edilen tüm bu hukuksuzluklar ya evrensel hukuk değerlerine dönüşün yolunu açmaya vesile olacak ya da evrensel insanlık değerleri yerle bir olacak. Ama şu an yaşananlardan net olarak görülen o ki, hem evrensel hukuk hem de insanlık değerleri aşındırılıyor.

* Bu süreçte HDP’lilerin vekillikleri de düşürülmeye başlandı. Sizin de cezanızın onaylanması durumunda aynı durumla karşı karşıya kalacaksınız. Bu ne anlama geliyor?

Siyasetin yargıyı araçsallaştırması, yargıyı hukuksuz kılmıştır. Hukuk olmadığı için yargıçlar da hukukçu kimliği dışında başka rol ve misyonlar üstleniyor. AKP Genel Başkanı Erdoğan sık sık “sandıkla gelen sandıkla gider” diyor. Evet, biz de sandıkta 6 milyon küsur seçmenin oyunu alarak Meclis’e geldik. Peki, milletvekilliğimizin düşürülmesi neden sandık yolu ile değil de iki üç hakimin iki dudağı arasında çıkacak olan “gereği düşünüldü” cümlesi ile gerçekleşiyor. Yani, sandık ile gelen cebren ve hile ile gidecek siyaseti uygulanmak isteniyor. Bu konseptin başarılı olacağını sanmıyorum. Hukuken milletvekilliğimizin düşürülmesi siyaseten halkımızın seçilmiş iradesi olmadığımız anlamına gelmez. Zaten Meclis iç tüzüğü değişikliği ile de Meclis Genel Kurulu “adliye sarayına” dönüştürüldü. Yeni iç tüzüğün pratik uygulaması ile adeta meclis kürsüsü iktidardan olmayan milletvekillerin yargılanacağı sanık kürsüsüne çevrilmiştir.

* Bu dönemde iç tüzük değişikliği de gündeme geldi ve AKP-MHP ortaklığıyla kabul edildi…

Meclis, AKP-Saray’ın “İktidar Güvenlik Mahkemesi”ne dönüştürüldüğünden artık yargı görevini de Meclis’te iktidar partisi ve iktidarı temsil eden Meclis Başkanı üstlenmiş oldu. İktidar olmayan her milletvekili temsil ettiği milyonlarca seçmeni karşısında her gün belli bir saate kadar TRT canlı yayında yargılanacak. Kurduğu hangi cümle iç tüzüğe göre, kimin söylediğine göre, suç sayılıp sayılmadığı, cezasının ne olup olmadığının yargılaması yapılacak. İç tüzük değişikliği ile zaten tüm milletvekillerinin vekilliği düşürülmüş oldu. İradesi, cesareti, düşüncesi, kendine güveni kırılmış bir milletvekili zaten halkın iradesi olmaktan, seçmeninin temsiliyetini yapmaktan alıkonulmuştur. Yeni meclis iç tüzük tüm milletvekillerini bu pozisyona sokmak istiyor.

* CHP’li Berberoğlu da tutuklandı. CHP’nin tutuklu milletvekilleriyle ilgili tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz?

Türkiye’nin bugün geldiği nokta bize gerçek ve temelden bir muhalefetin ne kadar değerli ve önemli olduğunu göstermektedir. Ülke sorunlarına yaklaşımda yüzeysel, iktidarların değirmenine su taşıyan tutum ve pozisyonlar almanın, ana muhalefet adı altında iktidarı besleyen politikaların, bir gün mutlaka gelip sizi vuracağı CHP’nin de vekilinin tutuklanması ile bir kez daha ispatlanmış oldu. Türkiye’de siyasetin bu denli yozlaşmasında CHP çıkmazlarının payı büyüktür. Bizler için önemli olan, evrensel insan haklarını ve hak, hukuku temel alan, adaleti herkes için isteyen, vicdandan asla ödün vermeyecek, ülke ve halkların sorunlarına çözüm olabilecek temelden ve gerçek bir muhalefettir. CHP içinse son dönemlerde attığı adımların gerçek bir muhalefete dönüşmesine vesile olmasını umut edebiliriz. Hiçbir şeyi sadece kendimiz için istemediğimiz gibi bunu da kendimiz için değil, Türkiye’nin demokratikleşmesi, Türkiye halklarının özgür ve demokratik bir toplumda, eşit ve adil bir şekilde yaşaması için istiyoruz, bunun için verdiğimiz mücadeleden de her koşulda vazgeçmeyeceğimizi bir kez daha belirtelim.

Hayri Demir – dihaber

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALEVINET TV

IV. KUŞAK CUMHURİYET DÖNEMİ (DEMOKRATİK CUMHURİYET)

BÜLENT FELEKOĞLU

Published

on

Türkiye cumhuriyeti demokrasi mücadele süreçleri geçişken ve karmaşıktır. Geçişgenliği ileri, geri süreç izlerken yaklaşık ideolojik argümanların kullanılması. Karmaşıklığı sivil siyaset ile, merkezi istihbari devlet ideologyasının içiçeliği meselesidir. İç güven ilişkisinin zayıflığı, nüfusun merkezi devlet dinamiğine kendini ait hissetmemesi, merkezi devlet dinamiğinin ise tarihsel güvenilmez halk yaklaşımı. Coğrafyaya dışarıdan nüfus ikamesi ile demografik yapıyı tek tipleştirme yaklaşımı ile açığa çıkmıştır. Coğrafik yapıya yeni yerleşim nüfus ise kendini ait olmama duygusu ile merkezi devlet ideolojisinin Ortodoks savunucusu olarak güvenceye almıştır. Merkezi sistem tüm suç, istihbari ve demografi arası güven bunalımını bu nüfus üzerinden yürütmüştür. Entegrasyon yaklaşımından çok, tarihsel devşirme geleneğinin işleyişini görebilmekteyiz. Bu durumda demokratik halk dinamiklerinin işleyişinden çok Devlet Baba yaklaşımlı Milli Şef süreçlerini 25 şer yıllık geçişlerle görebilmekteyiz. Sistem yönetilemez boyuta geldiğinde ise istihbari organizasyonlarla, dış mihrak travmalı darbe dinamiklerini görebilmekteyiz.  Türkiye merkezi devlet ideolojisi içerisinde savunma olarak ikame ettiği nüfus yapılarına dikkat edilir ise, dışardan ikame nüfusun ağırlığını görecektir. (Dışarıdan ikame ilişkisini belirlenmiş sınırlardan çok, doğum coğrafyası ve kültürel üretim araçlarının belirleyeciliği, sosyal ilişki yerleşimi olarak)  olarakTürkiye coğrafyasında nüfusu sadeleştirme ya da tek tip nüfus yaratmak hedeflenmiştir. Bu durumun Anayasa karşılığı Türk- İslam – Hanefi olarak tanımlanmıştır. Cumhuriyet Türkiye Cumhuriyetidir. Ama nüfus vatandaş ilişkisi Türkiyeli değil, Türk olarak tanımlanmıştır. Bu tanımlama Türkiye demokratik süreçlerinin de önünde temel engel olarak durmaktadır. Lakin, katliamdan ya da baskıdan sürülmüş bir nüfus dinamiği başka bir katliam ve baskı coğrafyasına yerleştirilmiştir. Korkular üzerinden yerleşim yerli – milli travmasının da temel argümanı haline gelmiştir. Cümlenin kurulduğu coğrafya ise Anadoludur. Ermeni, Rum, Alevi, Kürt, Süryani katliam ve göç dinamikleri bu süreçte defalarca uygulamaya konulmuş. Hatta bu yöntem bir yönetme tarzına dönüşmüştür. Korkularla yönetme, katliamdan doğan servet ve talanla yönetme. Bu süreçleri Anadolu Türk Birliği adı altına Osmanlının Türkmen ve Kürt katliamlarında da açık görebiliriz. Diğer yandan büyük saldırı da Türkmen kültürüne devşirme Türklük üzerinden uygulanmıştır. Hedeflenen tüm coğrafyalara açık kapı bir Anadoluluk yerine devşirilmiş, nefes boruları tıkanmış dönemsel sunni tenneffüslerle sürekli ayakta kalmak sorunu( Beka sorunu) yaşayan Halktan azade, halka hükümran kripto işleyişlere mahkum edilmiş, halkın yönetimde araçsal olduğu korku cumhuriyeti hedeflenmiştir. Zengin yaratan, fakir doğuran Vesayet sistemli yönetimler açığa çıkmıştır. Halk ise İpe ve Silaha sarılmış, kendi intiharını son bedel olarak görmüştür. Vatan aşkının kara sevda gibi halka genç aşık muamelesi yapılmış. Devrimcisine romantik intihar reva görülmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti sürecine tarihsel bir bakış atacak olursak.

Birincisi Avrupa’ya yayılan, bankacılık, altın ve gümüş birikimi yapan, Rum, Ermeni ve Süryani odaklı Doğu ekonomisini  püskürtmek. Bağımsız Ermenistan fikirlenmesi  ile İstanbul dışına atarak denizle bağlantısı koparılmış,  doğuya hapsedilmiş bir Ermenistan oluşturmak(Başarılı olmuştur). İngiliz güvenli bölge stratejisi. Bu şekilde hem İttihat Terakki tetikçi konumunda kullanılarak milli burjuva tahayyülü oluşturulmuş. Hemde uluslararası boyutta katliamcı devlet olarak lanse edilmesi sağlanmıştır. İttihat Terakki bu politik strateji ile iyice İngilizlerin denetimine alınmıştır.  İstanbul ekonomisi üst çeperde İngiliz ve Amerika korumasında Yahudi sermayesinin denetimine sokulmuştur. Ayrıca inançsal boyutta Vatikanın yerini sağlamlaştırmak. Lakin Ökümenlik Gregoryen Ermeniler ile  Ortodoks Süryani, Ortodoks Rum  Yunanlıları ve Rusları İstanbuldan uzak tutmak. İstanbul Yunanlılara vaat edilmiştir. Gizli anlaşmalarda ise Yunanlılar kesinlikle İstanbuldan uzak tutulmalıdır. Yoksa Avrupa tarihi mirasın sahibi sayan Helen kültürün ve Ortodoks Hristiyanlığın tüm Avrupayı tehdidi işten bile değildir. İngiliz şaşalı tarihi Yunan ( Helen) kültür ile çakışmak zorunda kalacaktır. Aryen Kökler ise yeniden tarih inşasında Katolik Hristiyanlığa engel olduğu gibi, Kapitalist ekonomi önünde de engeldir. Yani Doğunun batısı olan Hellen de teslim alınmalı ve tecrit edilmelidir. Aryen Kültür ise toprağa gömülmeli. Ermeni, Rum, Süryani, Kürt, Alevi Tehcir – Tenkil ve Asimilasyonu  Anadolu mücadele dinamiklerini suça bulaştırarak, çok kültürlülüğü imha teslim alma süreçleridir. Lakin bu süreci gören Türk, Kürt, Ermeni, Rum komüncüler azınlıkta olsalar da karşı çıkmışlardır.  1915 -17 Ermeni halkın katliamı ile suça bulaştırma gerçekleşmiş bu durum şantaj haline dönüştürülmüştür. Lakin ekonomik olarak önemli bir dengeleme denklemi bertaraf edilmiştir. Hınçak ve Taşnak’ın ve kendini zenginliğinden dolayı korumada sanan üsttenci Ermeni Burjuvazisi işlerin hiçte öyle olmadığını kısa sürede anlamışlardır. Lakin Kürtlerle yaptıkları anlaşmalar yine üsttenci yaklaşım ve ciddiyetsizlikten dolayı kolayca dışardan bozulmuştur. Ermeni devletleşme süreci bu tehciri – savaşı avantaj sayan bir öngörüsüzlüğe de teslim olmuştur. Kürtlerde ise Müslümanlığından dolayı safiyene bağlılık derin hatalar yaptırmıştır. Lakin bu güvenin hazırlığı Hamidiye Alaylarında atılmıştır. Ermeni katliamını fırsat bilen Sefaradlar(Göçmüş Yahudiler) nasıl yanıldılarsa İngiliz ve İstanbul Masonlarına karşı. Kürt Fırsatçı bazı aşiret ve yapılarda öyle yanıldılar. Diyap Ağa’nın Dersim katliamı hazırlığında bıçak ucu görülmesi meselesi gibi.  Lakin Kürtlerin yoğunluklu talepleri bu güçler tarafından sürekli manipüle edildi. İngiliz politikası ve İsrail devleti kuruluş tahayyülünde Kürtlerin, Türklerin, Ermenilerin ve Rumların Ortak vatan ruhu büyük tehlike olarak görülmektedir. Bu durum diyalog kanalları açık olan, isyan ya da çatışma dinamiğine dönüşemeyecek boyutta olan durumları iç darbe dinamiğini devreye koymak için sürekli tetiklenmiş, cesaretlendirilmiş, ilk fırsatta ise arkadan bıçaklanmıştır. Koçgiri, Ağrı, Şeyh Sait, Mele Mustafa ve Mahabad Kürt Cumhuriyeti pratiklerinde İngiliz ve İstanbul Mason politikası açık gözlemlenebilir. Türk devlet sistemi içerisinde de sürekli bir paralel devlet dinamiğini korumuştur.

Mustafa Kemal Anadolu Kurtuluş dinamiğinde böyle bir suç yükü ile Anadolu’ya çıkmıştır. Lakin hakkında idam kararı çıkmıştır.  Osmanlı sol komüncüler ulus hareketlerine karşı da büyük zayıflık halindedir. 1919 Anadolu fikirlenmesinin ortak vatan ilişkisinin bilinçte yer ettiği bir çıkış olarak okunmalıdır. 1919 ve 1924 e kadar olan süreç Ortak Vatan ruhunun canlı olduğu bir kuruluş dinamiği olarak okunmalı. Mustafa Kemal Kürtlerle ilişkisi İstanbul’dan başlanarak yeniden gözlenmeye muhtaçtır. Lakin İngiliz diplomasisi bu alanı da hiç boş bırakmaz. İsmet İnönü ve Kazım Karabekir süreci kontrol edecek olan derin politikanın aktörleri olarak hemen Mustafa Kemale bağlılıklarını bildireceklerdir.  Samsun çıkışı Anadoluluğun fikriyat hattının yoğunlaştığı, Amasya tamimi,(Ortak Vatan vurguları halen açığa çıkarılmamıştır. İdeolojik Türklük bu belgeleri halen manipüle etmektedir.) Erzurum(İsmet ve Kazım Karabekir bu kongreden sonra bağlılıklarını bildirmek için Mustafa Kemalin yanına koşarlar), Sivas kongreleri ve I.TBMM Anadolu ve Ortak vatan ruhunun taçlandığı dönem olarak okunmalıdır. Lakin Mustafa Kemal bu ruhun temel kurtarıcı olduğunun farkındadır. Bu nedenle İttihat Terakki’i ile çatışma yaşar. Hacı Bektaş Dergahında ki görüşmesi ve aldığı destek, Kürt milletvekillerinden aldığı destek. Erzurum ve Sivas kongrelerinin Kürt aşiretlerin korumasında yapması, başkomutanlık yetkisinin T.B.M.M Hükümetin’de tekrar kendine verilmesinde Kürt Milletvekillerin etkisi. Doğru okumalar ile ele alınmalı. Şark Islahatı harekete geçiren temel öneriler de İnönü’ye aittir. Lozan sürecinde Kürt vekillerin Fermanını hazırlayan da İnönü olmuştur. Belgeler peşinde olan araştırmacılar nedense hiçbir katliamda İnönü imzasını görmezler. İnönü’ye ait birçok belge sırlıdır. İnönü de kendisinin dolaylı görevinin temsilcisidir.

Bununla birlikte Misak-ı Milli olarak tanımlanan  Halep, Musul, Kerkük’ten(Kentin anahtarı direnişle İngilizlerden alınmış ve Osmanlı Sultanı Vahdetti’ne gönderilmek istenmiştir), Maraş, Antep, Diyarbakır, Dersime( Dersim Genareli madalyası Seyit Rızaya takdim edilmiştir) kadar olan hatta Halk kendi özgücü ve dirayeti ile işgalci güçleri bölgelerinden çıkarmıştır. Bu durum ordunun yoğunluğunu batıya vermesini sağlamıştır. Çok dağınık cephelerde başarı mümkün değildi. Mustafa Kemal direnmiş Anadolu dinamiği üzerinde bir güvenle yol yürüme imkanı bulabilmiştir. Mustafa Suphi’nin katli planlı Sovyet desteğinin İsmet İnönü üzerinde yoğunlaştırılması meselesi olarak da okunmalıdır. İngiliz açıklanmamış Sovyet anlaşması (Türkiye boğazların serbestisi koşullanması ile Sovyetin de kullanabileceği ama sıcak denizler hedefi önünde ise emniyet subabı olan, yarı devletçi kapitalist ekonomi altyapısı inşa edilecek) Mustafa Suphi’nin katli, 200 yunanlı sosyalistin öldürülme ilişkisi ile aynı hatta okunmalıdır. Sol komüncülerin Anadoluluk fikri Ermeni, Rum, Türk, Kürtler arasında ortak fikirlenme ve direnç noktası olarak Britanya planlarına ket vurma gücüne ulaşması işten bile değildir. Bu sürecin rol ikamesini  I.İnönü ve II. İnönü muharebelerinde açık görebiliriz. Yöntemsel olarak İnönü’nün ikinci adamlığa yükselmesi ve Mustafa Kemal’in Kürtlerle yapacağı diyalogların önünün kesilmesi amaçlıdır. Öbür ayağı Fevzi Çakmak ve Liberal Celal Bayar olarak karşımıza çıkar. İngiliz temel politikası Doğuda Musul, Kerkük’e kadar olan Kürt coğrafyasında Kürtler ve Türkler arasında yapılacak güçlü bir ortaklığın kendisi ve sömürü alanı için çok zararlı olacağının farkındadır. Lakin Fransızlar ve İtalyanlar bu hattın daha güneyine itilmişlerdir. Misak-ı Milli olarak Ortak Vatan ilişkisi 1925 Şeyh Said İsyanı ile sona erdirilecektir.  İngiliz  politikası en güçlü başarısını elde etmiş oldu. Muktedir Devlet Teba Halk anlayışı İdeolojik Türklük esas alınarak tekrar devreye sokulmuştur. Ermeniler 1915 te saf dışı bırakılmış bu süreç kurulacak devlet dinamiğine şantaj olarak tüm alanlarda kullanılacaktır. Çünkü Ortak Vatan ruhu ile bütünleşmiş TBMM hükümeti Bugün ki namlarıyla İran, Irak, Suriye hattına sirayet etme özelliklerine sahiptir. Bu durum petrol hatları içinde tehlikedir. Lakin Sakarya Fırat harplerinde Rus silahlarının yanında Yoğun İngiliz silahları ve Yahudi tüccarlardan silah temin edilmiştir. Yunanlılar ise durum karşısında çekilmişlerdir. Çünkü İstanbul sözü tutulmamıştır. Lozan sürecinde İsmet İnönü birçok aşırtmadan sonra müzakere heyetinin başına gelmiştir. Bu durumda ise ilk iş Lozan’da Kürtlerin ve Türklerin temsilcisi olarak tanıtması ise manidardır. Hemen ardından 27 Kürt vekilin katli İngiliz destekli İdeolojik Türklüğün açık ara Mustafa Kemali de teslim aldığını gösterir. Lakin Mustafa Kemal tüm dış diplomasiden uzaklaştırılma sürecinin açığa çıkmasıdır. Musul, Kerkük’ün teslim edilmesi de bu sürecin İç dinamikleri de teslim aldığını gösterir. Bundan sonrası İdeolojik Türklüğün daha fazla suça bulaştırılması süreci ve Mustafa Kemal’in Koçgiri’de anlaşmaya dönük yaklaşımı yine bu İdeolojik Türklük( İttihat Terakki şahsında, Osmanlı Devşirme geleneğin etkin olduğu devlet bürokrasisi) buradan da çatışmayı derinleştirerek katliam sürecine girmek hedefini gerçekleştirmiştir. Mesele iç dinamikleri terörize ederek sistem dışına itmek. Ayrıca İngilizlerin temel şartlarından biri de Monarşi ve Hilafet kaldırılması meselesidir. Saltanat ve Hilafet yeniden Orta Doğu ve Balkanlara sirayet edecek İdeolojik bir toparlanma olması durumunu engellemek için sembolik olarak bile kalmasına müsade etmemiştir. Lakin saltanatın-Hilafetin sembolik olarak bile kalması İdeolojik Türklüğün işlemesine de engel olacaktır. Sembolik Saltanat ve Hilafetin olduğu bir Halk cumhuriyeti Orta Doğu ve Avrupa yayılma alanları bakımından bir geleneğe sahip olabilir. Bunun kesinlikle engellenmesi gerekir. Lakin Musul’un anahtarını ingilizler’den alan Kürt aşiretler anahtarı saraya göndermiştir. Mustafa Kemal’in zihin dünyası bu hattı hesaplamış I.TBMM ruhu ve 1921 Anayasısı Saltanat ve Hilafeti tartışmaktan çok Ortak Vatan ruhu ile tüm yurdu her satıhta kurtarmayı ortak hedefe dönüştürmüştür. Lakin I. Ve II. İnönü ile bu süreç bir baskıya dönüşür suça bulaştırmanın mimarı  İdeolojik Türklük baskın tavrını artırır. Lozan Antlaşması sonrası Cumhuriyetin ilanı ile Ortak Vatan ilişkisi kimliklerden arındırılmış yeni Saltanatın Muktedir Devlet(Kutsal Devlet), Teba Halk anlayışı yeniden kurumsallaşma sürecine girecektir. Ebed – Müddet devlet ideologyası iç çatışmalı bir devlet formunu çekirdeğine koyar. Saltanat kalkmış ama kardeş katli devam etmektedir. Mustafa Kemalin bu durumu esnetmeye dair son çıkışı Nutuk olacaktır. Bundan sonrası tecrit süreci olacaktır. 100 yıllık Anadoluluk fikrinden uzaklaşacak İdeolojik Türklüğün (Ulus Devlet) formunun ikame süreci olacaktır. Mustafa Kemal ise tüm esnek ve öngörülü yaklaşımlarından arındırılarak Atattürkçülük İdeologyasıyla suça bulaştırılan bir süreç izlenecektir(Sosyal Kemalizmin yenilgi süreçleri 1935 ten itibaren okunabilir). 1924 sonrası Şark Islahat Planı ise Devşirme geleneğin(İttihat Terakki şahsında somutlanacaktır)  Anadolu’dan Öç alma geleneği olarak işleyecektir. Lakin Türkiye halkları 10 yılda bir İsyan dinamiği ve karşısında kutsal devletin kendini korumak ilahi yaklaşımı ile katliam- kırıma ve asimilasyona uğrayacaklardır. İktisadi olarak ise iç çatışmalar bitmediği için bir adım ileri iki adım geri tarzı belini doğrultamayan, kutsal bürokrasiyi besleyen emekçi halk gerçeğini önümüze koyacaktır. Tarım ve devlet teşekkülleri 2. Dünya savaşında bir dinamizm yaratsa da Masonik politika mutlak bunu engellemiş. Menderes ile birlikte ve Marşhall yardımı ile tarıma müdehale edilecek, şehirleşme karakteri ile patronlara beton ekonomisi yolu açılacaktır. Bu şekilde yeşil kuşak süreci ile İdeolojik Türklüğe, İdeolojik İslam’da ikame edilmiştir. Köy Enstitüleri süreci ve Dünyada ki iki kutuplu hal Türkiye Sosyalist dinamikleri oluştursa da Mustafa Kemal’in tecridi gibi, Türkiye Demokrasi sürecini güçlendirecek sol dinamikler ve İslam komüncüleri de İdeolojik Türklüğü aşamamıştır. Bu sistem Masonik ve İngiliz poltikalarından, A.B.D  dışında hareket edemez. Bu durum karşılıklı ilişki tarzından çok iç bürokrasiye yerleşmiş ekonomik ve siyasi dinamikler ile işletilmektedir. Kürtler – Aleviler ise mutlak tecrit altında olmalıdır. Sol komüncüler son kertede özünden koparılmış Kemalizm, İktidarlaşmış Atatürkçülük üzerinden doğru çözümlenmemesi nedeni ile İdeolojik Türklüğe kurban olmuştur. Lakin bu süreçte doğal toplum inancı olan Alevilik içerden çocuklarından darbe almıştır. Anadolu Halk dinamiklerini Sol örgütlülük üzerinden konsolidasyonu da başarısız olmuştur. Gelinen nokta ise Ortanın Solu gibi işlevsiz sağa yatmış sol dinamiklerle halkın gazını alan İhaleci Sosyal Demokatlığa kurban edilmiştir. Sol artık İdeolojik Türklük için sadece emniyet subabı olacaktır. Lakin solculuk içten bir Atatürkçülük sevdası ile Kemalizm karşıtlığı yapmış ve Ortak vatan ilişkisini Kürt karşıtlığı üzerinden tasfiyeye yönelmiştir. İslami dinamiklerde İdeolojik Atatürkçülük yönlendirmesi ile Mustafa Kemal ve Kemalizm karşıtlığı, Kürt, Alevi, Ermeni düşmanlığı  üzerinden Sağ İdeolojik Türklüğün cenderesinde teslim alınmış Hakikatçi İslami komin dinamikleri geliştirememişlerdir. Saidi Nursi(Kurdi) Ortak Vatan ilişkisinden Yine kontrollü tecrit ile İdeolojik Türklüğe teslim edilmiş. Son kertede FETÖ organizasyonuna kurban verilmiştir. Diğer taraftan Cemaatlerin insafına bırakılmış Müslüman halk Allah’a Kul olmak dışında Şeyhe Kul yapılmıştır.  Bu şekilde araçsallaşmış İslami formasyon ile İdeolojik Türklüğün sağ cenderesinde Masonik politikaya araç olmuşlardır. Çile yine Anadolu Halklarının omuzlarında kalmıştır. Bu dejavu 10 yılda bir demokratik değerler üzerinde darbe dinamikleri ikame edilerek bugüne gelmiştir. Aleviler, Kürtler yine tecritte, Hakikatçi Müslümanlar yine araçsal, Sol Komüncüler aynı durumda. Azınlık politikası ile Türkiye Rum, Ermeni, Süryani v.b. kimliksel ve inançsal aidiyetler ise Güvercin Ürkekliğinde. Diaspora mirasçıları ise ortak vatandan çok altın defineciliği peşinde Türkiye Ermeni halk dinamiklerini pazarcı başı konumunda bırakmışlardır. Sonuçta Anadoluluk fikri 60 larda devrimci kuşağı beslemiş ve tüm dinamikleri ikna edememiştir. 12 Eylül sonrası oluşan boşluğu çok parçalı sol ve sağ dinamikler doldurmaya çalışmış. Bunun yanında Kürt hattı da Sol hattı güçlü bir örgüt dinamiğine dönüştürmeyi başarmıştır. Öcalan’ında I. TBMM den süregelen Ortak Vatan yaklaşımı tecrit ile tehdit altındadır. Barış süreçleri İstanbul masonları ve Merkezi İsrail tarafından Türklerin ve Kürtlerin ortak çözüm dinamiği oluşturmasını tehlikeli bulmuş Gladyo tüm hükümet ve bürokrasi dinamiklerini felç etmiştir. Barış sürecini imhaya götüren dinamikler 15 Temmuz sürecini ortaya çıkarmışlardır. Çöktürme planı ile tüm muhalif dinamikler tehdit altına alınmış. Fakat politika sürdürülemez boyutlarda bir Tek Adam yönetimine evirmiştir kendini. Türkiye halkları yeni bir Nüfus entegrasyonuna yönlendirilmektedir.

Geniş ve detaylı bir anlatım alanı olacak girizgah ile Türkiye Demokratik Mücadele sürecini dört  bölüme ayıracağız. Bu dört dönem geçişgenliği makale içerisinde açıklanmaya çalışıldı.

  1. Kuşak Cumhuriyet Dönemi: Bu süreci 1.TBMM sürecinden Milli Şef süreci olarak algılanmalı. Tek parti hükümetleri ve İdeolojik Atatürkçülük süreci olarak Türkiye Demokrasi tarihine yazılabilir. 1921 – 1950 süreç olarak alınabilir. Kapalı ekonomik model. Nüfus konsolidasyonu ve demografik dönüşümler süreci. Devşirilmiş asimilasyon. İdeolojik konsolide Türklük. Sosyal Kemalizm’in yenilgisi, İdeolojik Atatürkçülüğün inşası.
  2. Kuşak Cumhuriyet Dönemi: 1950 – 1975 İkinci Dünya savaşı sonrası politik açılımlar. Türkiye Sol dinamiklerin fikir alanı genişledi. Türkiye kapitalist ekonomiye açıldı. ABD ve Marshall yardımı ile tarıma müdahale süreçlerine start verildi. Menderes Çok Partili sürecin hareketlenmesi ile ideolojik İslam ve yeşil kuşak hamlesinin alt yapısı süreci. Köy Enstitülerinin kapatılması. Gevşek Türk – İslam ideolojik yapılanması. Sosyalist yoğunluk birikim üst seviyelerde. 27 Mayıs 1960 Darbesi ile Menderes Hükümeti AP süreci sona erdirilmiştir. Çelişkiler yine günümüz dönemine çok uygundur. 12 Mart 1971 Muhtırası ile askeri alan sivil dinamiklere bütünlüklü yön verir. Bu süreç sivil demokrasi çabalarının Askeri vesayet tarafından baskılandığı süreçler ve hamleler dönemi olarak okunabilir. Sivil demokrasi yönlendirilmiş ideolojik hamleler yapar.

III. Kuşak Cumhuriyet Dönemi: 1975 – 2011 Çok partili sağ dinamikli ideolojik yaklaşımın devlet içerisinde ve askeri alanda ve toplumda rağbet yönelimin desteklendiği. Kıbrıs harekatı. Rus etkisi. NATO çatışması. Sosyalist  dinamiklerin imhasını hedefleyen bütünlüklü devlet politikası. İç güvenlik içerikli tasfiye yönelimi 1980 darbesini açığa çıkarır. Sivil hat yoğunluklu tasfiye edilir. Sol, sosyalist ve aşırı sağ dinamiklerin tasfiyesi. Kürt ideolojik hareketlenmesi ve PKK süreci Kimlik ve İnanç dinamiklerinin tekrar güçlü açığa çıkması ve Alevi katliamları ile devletin nüfusu merkezde tutması, yeşil kuşak filizlerinin cemaat yapılanması ise paralel bir devlet organizasyonuna yönelmesi. Kürt kimlik meselesi ve silahlı mücadele süreci. İdeolojik İslam temel argüman.  28 Şubat 1997 süreci ve sistemin ikamesi. Kürt meselesi üzerine sivil dinamiklerin güç kazanması ve uluslararası süreç. AKP dönemi demokratik açılım süreci. 2011 Gezi süreci yön değiştirmiştir.

  1. Kuşak Cumhuriyet Dönemi: 2011 Gezi süreci ile hareketlenen sivil demokratik halk dinamikleri ve Çözüm süreci ile kapı aralanan Kürt meselesinin çözümüne dönük yaklaşımlar. Devlet kanadında sivil alanın açığa çıkması Orta Doğu için erken olan doğumu bekletme kararı vererek buzdolabına kaldırdı. Savaş dönemlerinin kaçınılmaz sonucu tek adamlık pratiği devreye sokuldu. Paralel devlet organizasyonu FETÖ üzerinden Çözüm Süreci akamete uğratıldı. 24 Haziran seçimleri HDP dinamiği anlaşmalı geriletilmek istendi. Türkiye açılımı bir nevi Çöktürme Planı ile engellenme yoluna gidildi. Suriye savaşı, Hendekler süreci, kayyumlar ve 15 Temmuz darbe girişimi ile Tek Adam konsolidasyonu İdeolojik Türk – İslam sentezli merkezi ideolojik hamle. Rusya – Amerika denge politikası tekrar devrede. Rusya sıcak denizlerde. Demokratik Halk Sivil Dinamikleri açısından süreç ise birlikte mücadele dinamiklerinin daha güçlü açığa çıkması. IV. Kuşak Cumhuriyet Demokratik Güçlerin mücadele güçlerinin İslam Komüncüleri, Sol Dinamikler, İdeolojik Atatürkçülükten sıyrılmış Kemalist Demokratlar(Sosyal Kemalistler), Sosyal Demokratlar, Kürtler, Aleviler, Ekolojistler, Feministler Türkiyenin geleceğini kurabilecek bir sürece girmişlerdir. 31 mart böyle bir başarının sonucudur. Bu sürecin doğru tanımlanması sonucunu da güçlendirecektir. Suikastlar dönemi ile yeniden bir Kürt, Alevi katliamı üzerinden merkeze çekilerek korunmaya çalışılacaktır. Sonucu ise çok ağırdır. Tutunulması zordur. Halkın tüm kazanımları yok olacaktır. Sonuç 20 yılını kaybetmiş bütünlüğünü de koruyamayacak bir Türkiyedir. Diğer yandan Demokratik Olgunluğa yürüyecek Cumhuriyet  Türkiye’si, güçlü mücadele gerektiren, önünde çok fazla engelin bulunduğu bir süreçtir. Anadolu ruhu ile tüm kimlikleri kapsayan ve benimseyen bir Türkiye, ekonomisi Üretici, paylaşımcı, ekolojik bir ekonomi, Ortak Vatan olgusu Anadolu ruhunu tüm Orta Doğu’da demokratik güce dönüştürme gücü olan bir Demokratik Halk Cumhuriyetidir. Bu demokratik olgunluğun silah gücünden daha büyük bir gücü vardır. Sınırları hegemon istiladan çok Misak-ı Milliyi aşan sınırlara sahiptir. Bugün fırsatlar vardır. Mesele savaş kumpasından sıyrılacak ısrarlı  Demokratik Birliktelik ile mümkün görünmektedir. Dik dur siyasetinden çok, “Esnek ve Kapsayıcı Ol” dış politikası – Yurtta Sulh Cihanda Sulh yaklaşımı ile ortaklaşabilir. Bağımsız devlet diye bir şey yoktur. Dünya bu kadar iç içe geçmişken. Tüm Dünya göç halinde iken. Savaş histerisini bitirmek Demokrasi mücadelesinin ilk şartı olarak okunmalıdır.

Tarihçi – Yazar

Bülent Felekoğlu

Continue Reading

Politika

Mehmet Metiner’in ‘AK Parti ömrünü doldurdu’ sözlerine AKP’den yanıt

AleviNet

Published

on

Eski AKP milletvekillerinden Mehmet Metiner, AKP’nin artık ömrünü tamamladığını belirtirken, “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yeni bir partinin kurulması gerekiyor. Yenilenmiş bir AK Parti’ye değil yeni bir AK Parti’ye acilen ihtiyaç var” ifadelerini kullanmıştı. Bu sözlerin ardından FOX Ana Haber’e konuşan AKP TBMM Grup Başkanı ve Ankara Milletvekili Naci Bostancı, “Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır” ifadelerini kullandı.

Mehmet Metiner’in değerlendirmelerini iyi niyetli sözler olarak niteleyen Bostancı, AKP ömrünü doldurdu sözlerine ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Yalnız partilerin ömürlerine ilişkin kararı halk verir. AK Parti, 600 milletvekili olan parlamentoda 295 milletvekili çıkarmış bir siyasi partidir. Dolayısıyla halkımız AK Partinin ömrüne ilişkin kararını halkımız çok açık bir şekilde ortaya koymuştur. AK Parti aynı şekilde kendi kusurlarını azaltmak, meziyetlerini çoğaltmak istikametinde Türkiye’nin bütün akıllarından faydalanma yolunda çabayla siyasal hayatına devam etmektedir. Mehmet Metiner bizim arkadaşımızdır, AK Partilidir. İyi niyetli bir değerlendirme yapmıştır.”
(Sözcü)

Continue Reading

Politika

‘Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti binası görüntülendi’

AleviNet

Published

on

Yeni parti kurma hazırlığında olan eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara’da Beysukent’te üç kattan oluşan karargahını FOX Haber görüntüledi. Haberde Davutoğlu’nun ekim ayında kuracağı yeni partisi için tuttuğu binada, hem birlikte hareket ettiği isimlerle hem de özel görüşmeleri gerçekleştirdiği açıklandı.

Davutoğlu’nun Ankara’da tuttuğu üç katlı binaya iki defa gittiği ifade edilerek binanın sonbaharda hareketleneceği belirtildi.

(T24)

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI