Silvan Belediyesi’nde rant ve usulsüzlük

Silvan Belediyesi’ne ait bir iş yeri için yapılan ihaleyi kazanan Bişar Taş’ın bu hakkı, ihale iptal edilerek usulsüz bir şekilde Özkan Katmaz’a verildi. Mağdur edilen Taş, işin içinde Silvan Belediyesi kayyum vekili İbrahim İçgil ve amcaoğlu Uğur İçgil olduğunu ileri sürdü.

Demokratik Bölgeler Partisi’ne (DBP) ait belediyelere kayyum atandığı ilk günden beri kayyumların aldıkları kararlar, uygulamalar ve usulsüzlüklerle gündemden düşmüyor. Her geçen gün farklı bir kayyum, skandal kararlara imza atıyor. Silvan Belediyesi de kayyum atandığı günden beri yapılan uygulamalar ve alınan kararlarla gündemden düşmüyor.

Son olarak, 27 Temmuz’da belediyeye ait 97 gayrı menkulün kiraya verilmesi için ihale yapıldı. Ancak Silvan’ın en işlek caddesindeki iş yeri için ihale yapılmasına rağmen usulsüzlük yapılarak, iptal edildi. Ortaya çıkan usulsüzlüğe Silvan halkından tepkiler gelirken, üzerinden günler geçmesine rağmen kayyum ya da herhangi bir yetkili tarafından açıklama yapılmadı. Mevcut 97 iş yeri yıllardır DBP’li belediye tarafından yıllık cüzi rakamlarla ilçe esnafına kiralanırken, gelen kayyum aylık kira bedellerine enflasyon rakamlarının üzerinde yüzde 100 ile 200 arasında zam yaptı.

KAPALI YAPILDI OLMADI AÇIK YAPILDI

Selahattin Mahallesi Gazi Caddesi’nde bulunan 136 metrekarelik eski belediye fırını 5 kişi arasında kapalı zarf usulüyle ihaleye çıkarıldı. İhaleyi Silvan’da yıllardır esnaflık yapan Bişar Taş, aylık 5 bin 310 liralık teklifle kazandı. Taş, dükkan için hazırlıklar yaparken, Silvan Belediyesi Mal Müdürlüğü ve yetkili personeller, kapalı zarf usulü ihaleyi hiçbir gerekçe göstermeden iptal ederek, ihalenin açık artırmayla yapılmasına karar verdi.

Silvan Belediyesi İhale Şartnamesi’nde açık bir şekilde, “2886 Sayılı Devlet İhale Kanununun 35/a maddesi gereği Kapalı Teklif Usulü sureti ile kiraya verilecektir” denilmesine rağmen usulsüz bir şekilde açık artırma ihale usulü yapılarak, Taş’ın kazandığı ihale geçersiz sayıldı.

Günlerdir ne yapacağını bilmediğini söyleyen Taş, yaşadığı hukuksuzluğu anlatmaktan korktuğunu belirtti. Taş, Silvan’ın küçük bir yer olduğunu ve bu usulsüzlüğün duyulduğu taktirde ekmeğini kaybetmekten korktuğunu söyledi. Görüntü ve foto vermekten çekinen Taş, uğradığı haksızlığı unutamadığını dile getirdi.

‘DÜKKANI ALMAYI DÜŞÜNÜRKEN…’

İptalin ardından ikinci ihale Taş ve Özkan Katmaz arasında yapıldı. İş yerinde olduğu sırada Silvan Belediyesi tarafından arandığını ve acilen belediyeye çağrıldığını anlatan Taş, “Büyük bir heyecanla belediyeye gidip dükkanın devir işlemi yapılacağını düşünürken, belediyeye gitmemle hayal kırıklığına uğradım. Mal Müdürlüğü, belediye yetkilileri ve ihaleye giren Özkan Katmaz beni karşıladı. Bana ‘Ya hemen açık arttırma usulüyle ihaleye girersin ya da direk ihaleyi Özkan Katmaz’a veririz’ dediler” ifadelerini kullandı.

USULE AYKIRI İHALE

Bu ihalenin içinde bir oyun olduğunu anladığını belirten Taş, başka şansı olmadığı için Katmaz ile birlikte ihaleye girdiğini söyledi. Taş, “İhale süresi boyunca Katmaz sık sık lavaboya giderek sürekli biriyle telefonla görüşüyordu. Komisyonun ‘Telefonla görüşemezsiniz’ uyarısına rağmen Katmaz sürekli biriyle mesajlaştı. Katmaz’ın görüştüğü kişi Silvan Belediyesi kayyum vekili İbrahim İçgil’in amcasının oğlu Uğur İçgil olduğunu öğrendim. Usule aykırı yapılan ikinci ihale, aylık 6 bin 750 lirayla Özkan Katmaz üzerine kaldı. Elimden hiçbir şey gelmeyerek, belediyeden ayrıldım. Ancak bu olayın duyulmasıyla birlikte Silvan’da halktan büyük tepkiler geldi. Bu durum tüm Silvan biliyor ve tepkileri kayyuma karşı her geçen gün artıyor” dedi.

ŞİMDİ DE KUZEN İÇGİL İŞ BAŞINDA

Haksız bir şekilde kaybettiği ihale sonrasında günlerce ne yapacağını düşündüğünü dile getiren Taş, Katmaz’ın bu ihaleyi Uğur İçgil’in adına aldığını ve bunun üzerine İçgil’e görüşmek istediğini söyledi. Taş, “Kuyumculuk işi ile uğraşan Uğur İçgil’in yanına gittim. Uğur’a bu dükkanın kendisi için önemli olduğunu ve Katmaz’ın haksız bir şekilde kazandığı ihaleden geri çekilmesini istedim. Bunun üzerine Uğur, ‘Bana 50 bin TL verirsen Özkan ihaleden çekilir’ dedi. Ben de bunun üzerine tepki gösterdim. Benim kazandığım ihale için neden 50 bin TL veriyorum. Tartışmamızdan bir sonuç almayınca ayrıldım. Ama eminim ki bu işin içinde Uğur İçgil ve İbrahim İçgil var. Yoksa Özkan Katmaz’ın bu kadar söz sahibi ve parası olacağını düşünmüyorum” diye konuştu.

‘BU OLAYIN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIM’

Silvan’da bu olayın duyulması üzerine belediyeden kendisini defalarca aradıklarını dile getiren Taş, basına demeç vermemek ve yaşananları anlatmamak için süre istediklerini anlattı. Bu hukuksuzluğun giderilmesi için gerekli hukuki yollara da başvuracağını ifade eden Taş, olayın peşini bırakmayacağını söyledi.

İBRAHİM İÇGİL KİMDİR?

Silvan İlçe Kaymakamı, kayyum olarak görev yaptığı belediyeye yerleştirildiğinde AKP Gençlik Kolları Başkanlığı yaptığı sırada mahalle bekçiliğine getirilen, buradan da 2014 yılında işçi geçişlerinden belediyeye verilen İbrahim İçgil, kayyum tarafından belediye başkanvekili yapıldı. İçgil, göreve alınır alınmaz zabıta memuru ağabeyi İrfan İçgil’i Zabıta Müdürü yaptı. Hızını alamayan İçgil, eşini de Meya Kadın Merkezi Müdürlüğü’ne getirdi.