SON DAKİKA

Kıbrıs’ta Aleviler Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı ile görüştü

Bu haber 11 Ağustos 2017 - 12:55 'de eklendi ve 27 views kez görüntülendi.

Kıbrıs Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı basın bürosundan yapılan açıklamaya göre, Bakan Kemal Dürüst, KKTC Alevi Kültür Merkezi Başkanı Metin Kaya ve Genel Sekreter Cengiz Demir’i kabul etti.

Kaya: Alevi topluluğu için cem evi projesinin başlatılması önemli

KKTC Alevi Kültür Merkezi Başkanı Metin Kaya kabulde yaptığı konuşmada, Alevi topluluğunun inanç değerlerini yaşatabilmesi için ‘Cem Evi’ projesi çalışmalarının başlatılmasının önemine değinerek, Bakan Dürüst’ten, projenin hayata geçmesi için gerekenin yapılmasını talep etti.

Dürüst: Cem Evi Projesi Planlama İnşaat Dairesi’ne ulaştı

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı Kemal Dürüst ise, projenin Bakanlığa bağlı Planlama İnşaat Dairesi’ne ulaştığını ifade ederek, projenin en kısa sürede değerlendirilebilmesi için gerekli talimatları verdiğini kaydetti.

“Doğabilecek sıkıntıların aşılması için gerekli desteği vermeye hazırız”

Alevi topluluğunun inançları doğrultusunda ibadetlerini yerine getirmeleri için, Cem Evi projesinin en kısa süre içerisinde hayata geçirilmesi adına doğabilecek sıkıntıları da aşmak için gerekli yardımı ve desteği vermeye hazır olduklarının belirtti.

“Cem Evi Projesi’nin bir an önce hayat bulması, toplumdaki iç huzur ve maneviyat adına büyük katkılar sağlayacaktır. KKTC tüm renkleriyle güzeldir. KKTC demokrasisindeki çeşitliliği ve hoşgörüsüyle güzeldir” diyen Bakan Dürüst, bu bağlamda, din ve vicdan hürriyeti, hoşgörü ve saygının hakim olduğu KKTC demokrasisi gereğince, Alevi topluluğunun bir an önce ibadetlerini inandıkları şekilde ve özgürce yerine getirmeleri için gerekenin yapılmasına hazır olduklarını ifade etti.

Kıbrıs Gazetesi