SON DAKİKA

25 yıllık tutuklu sevk sırasında 4 gün şiddet gördü

Bu haber 12 Ağustos 2017 - 16:26 'de eklendi ve 22 views kez görüntülendi.

Bir ay içerisinde 2 farklı cezaevine gönderilen 25 yıllık tutuklu Hanifi Eser, sevk sırasında kendisine uygulanan işkence nedeniyle akciğerleri söndü. Kaldırıldığı Balıkesir Devlet Hastanesi’nde kanalizasyon sularının içerisinde yatırılan Eser’in annesi Ziynet Eser, “Cezaevleri işkence merkezi olmuş. Yeter artık” dedi.

25 yıldır cezaevinde olan müebbet tutuklu Hanifi Eser bir ay içerisinde 2 defa farklı cezaevlerine sevk edildi. Sevk sırasında ring aracında işkence yapıldığı için akciğerlerinin söndüğü belirtiliyor. 2 ay önce Amasya E Tipi Kapalı Cezaevi’nden Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’ne sevki yapılan Eser, daha 1 hafta geçmeden Balıkesir’de bulunan Kepsut Cezaevine sevk edildi. 4 gün süren yol boyunca dayağa maruz kaldığı belirtilen Eser’e, yemek ve su verilmediği için akciğerleri söndü.

‘BİLEREK ÖLÜME TERK ETTİLER’

20 gün önce Balıkesir Devlet Hastanesi’nin aciline kaldırılan Eser, burada ameliyat edildi. Eser’in ameliyat sonrasında hastanenin bodrumunda kanalizasyon suları içinde 12 gün yatırıldığını söyleyen Anne Ziynet Eser, 4 gün boyunca yemek verilmediğini dile getirerek, tuvalet ihtiyacının dahi karşılanmadığını aktardı. Bunun yanı sıra kullanması gereken ilaçlarının da gerektiği kadar verilmediğini söyleyen anne Eser, “12 gün sonunda iyileşmeden tekrar Kepsut Cezaevi’ne kaldırıldı. Durumu ciddi. Oğlumu bilerek ölüme terk ediyorlar. Cezaevinde ölmesi için ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Ama oğlum ölmedi direndi” dedi.

‘DURUMU CİDDİ TEDAVİ DEVAM ETMELİ’

“Şimdi de hapishanede yemek ve ilaçları verilmiyor. Oğlumu öldürmek istiyorlar. Bu konuda suçluların cezası verilsin” diye konuşan anne Eser, Türkiye’nin siyasi tutuklulara karşı adil davranmadığını ve düşman hukuku uyguladığını söyledi. Anne Eser, “Baskılar arttı. Oğlumla konuşmayayım diye telefon yasağı da verdiler. İstiyorlar ki hapishanelerdeki insanlar yalnız kalsın. Ama biz onları yalnız bırakmayacağız. Onlar bizim gururumuzdur. Ne olursa olsun onların yanındayız. Uluslararası hukuk devreye konulsun heyetler gitsin. Cezaevleri işkence merkezi olmuş. Yeter artık” dedi.