Anne Bülbül’den Başbakan’a: Eren neden oraya götürüldü?

0
104

Maçka’da yaşamını yitiren Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, ‘Yüzde 100 değil binde 1000 ihmaldir’ dedi ve Başbakan’a ‘Eren neden oraya götürüldü’ diye sordu

Analar ağlamasın politikasıyla övünerek bugünlere gelen ve neredeyse her gün bir çok annenin ağlamasına neden olan hükümet savaş politikalarında ısrarını sürdürüyor.  Trabzon’un Maçka ilçesinde 11 Ağustos tarihinde çıkan çatışmada yaşamını yitiren 15 yaşındaki Eren Bülbül’ün annesi Ayşe Bülbül, çocuğunun çatışma bölgesine götürülmesine tepki gösterdi. Evlerden yemek çalınma ihbarının artması üzerine oğluna, “Bizi terörü besliyor diye suçlamasınlar” diyerek karakolu arattığını aktaran anne Ayşe Bülbül, “Baktık ki evin çevresinde izler var. Hep ezilmiş. ‘Oğlum baksana buraya gelen köyden biri değil. Gerçek terörist’ dedim. Benim de Eren’in de numarasını aldılar. Eren komutanı aradı, ‘Komutanım evin gerileri falan hep ezildi’ dedi. Komutan da Eren’e ‘Resimlerini çek de bana at’ demiş. Çocuk da çekti attı. Sonra biz yaylaya gittik. Eren de amcasına fındık toplamaya gitti. Ama Eren’i sürekli arıyorlardı. Yahu bu çocuğu niye arıyorsunuz? Beni arayın. Beni aramadılar” diye tepki gösterdi.

‘Binde 1000 İhmaldir’

Yetkililerden çocuğunun alınıp çatışma alanına götürülme nedeninin açıklanmasını isteyen anne Bülbül, “Eren’in oraya götürülmesi yüzde 100 değil, binde 1000 ihmaldir. Eren’i cuma namazından sonra bekleyip alıp gitmenin sonucunu istiyorum. Başbakanımızdan, bakanımızdan, yetkililerden Eren’in oraya neden götürüldüğünü öğrenmek istiyorum. Tek şunu düşünüyorum; ‘Bu çocuktan bilgi alabilir miyiz bakalım, acaba bunlar mı bunu besliyor?’ diye düşündüler. Biz nerede besleyeceğiz onları ormanın dibinde? Ne diyerek besleyecektim? Madem besledim, niye duyurdum? Sonuçta biz ihbar ettik, evimiz soyuldu diye” dedi.

‘Çocuk korktuğu söyledi’

Çocuğunun neden operasyona götürüldüğünün cevabını istediğini belirten anne Bülbül, eşini de 18 ay önce kaybettiğini söyleyerek, Cumhurbaşkanı ile yaptığı görüşmede de “Önce can güvenliği istiyorum, sonra da camideki bir çocuk oraya niye bir daha gitti?” diye sorduğunu belirtti. “Fındık topladıktan sonra etrafa bak” dediği çocuğunun, “Anne ben gelemem bir daha buraya korkarım” diye cevap verdiğini aktaran Bülbül, “Ben dediğimde korktu da, bunlar Eren’e ne dedi de korkmadı? Ne tepki aldı da gitti oraya?” diye sordu.

Aile tepki göstermişti

Eren’in yaşamını yitirmesinin ardından ağabeyi Çağlar Bülbül, “15 yaşındaki çocuğu alıp çatışmaya götürüyorlar” diye polislere tepki göstermişti. Yengesi Aysel Bülbül ise “Köyün güvenliği için keşif yapılacaksa neden muhtar yerine çocuğumuz çağrılıyor?”, kuzeni Ali Bülbül ise, “15 yaşında çocuğa ne yelek giydirme ne bir şey. Kendileri yelek giymiyor ki çocuğa yelek giydirsinler. Bunu oraya yem olarak götürüyorlar. Orada bizimki vuruluyor. Çocuğu yanlarına götürüyorlar pusuya düşüyorlar” demişti.

Trabzon’a müfettiş

Bülbül’ün ölümüne ilişkin Maçka Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından adli soruşturma başlatıldı. Öte yandan İçişleri Bakanlığı da Trabzon’a müfettiş göndererek, ihmal olup olmadığını araştıracak.

TRABZON / dihaber

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here