Alana alınmayan kadınlar: Taleplerimizi bariyerlerin arkasından haykıracağız

0
109

 HDP’nin İzmir Gündoğdu Meydanı’nda başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne alınmayan kadınlar tepki göstererek, zincirleri kırıp nöbet tutmaya devam edeceklerini vurguladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır, İstanbul ve Van’ın ardından bugün İzmir Gündoğdu Meydanı’nda Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne başladı. Alana sadece vekiller ve listede isimleri bulunanlar alınırken her halktan gelen yurttaşlar ve kadınlar alana alınmadı. Alana alınmadıkları için bariyerlerin arkasında nöbet tutmaya başlayan birçok kadın duruma tepki göstererek, bir hafta boyunca taleplerini haykıracaklarını söyledi.

“BİZİ DARP EDEREK SİDİREMEYECEKLER’

İstanbul’da yaşayan ve İzmir’deki Vicdan ve Adalet Nöbeti’ne bir hafta boyunca destek vereceğini belirten 50 yaşındaki Lale Dilliğil, bariyerleri tanımayacaklarını söyledi. “Sesimizi diğer illerde olduğu gibi hem içerde hem de dışarıda yükseltiyoruz” diyen Dilliğil, “Böyle gelişecek ve sonuç verecek taleplerimiz. Baskı ve saldırıların sonuçsuz kaldığını halkın nöbeti terk etmeyeceğiz. Bizi darp ederek sindiremeyecekler ve taleplerimizi dile getirerek kazanacağız” dedi.

‘İÇERDE OLMAK ÖNEMLİ DEĞİL’

Vicdan ve Adalet Nöbetine haklarını ve taleplerini haykırmak için geldiklerini dile getiren Meral Cankul, “Engellemeler oldu. Polisler arkadaşlarımızı darp etti ve gözaltına aldı. Bariyerlerin arkasında vekillerimizi desteklemeye devam edeceğiz. Taleplerini ilk olarak vicdanlara seslenmek olduğunu söyleyen Cankul, “Bunun dışında adalet dediğimiz zaman sadece bir siyasi parti için değil, bütün halklar ayırt etmeden taleplerimizi istiyoruz. Bir hafta boyunca burada olacağız. Taleplerimizi dile getirmek için içerde olmamız çok önemli değil. Dışarıdaki arkadaşlarla beraber mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

“HER SANİYE ADALET İSTEMYE DEVAM”

İktidarın Türkiye’deki adaleti sağlamadığı için sokaklarda adalet talebini dile getireceğini söyleyen Edibe Önen de, halkın isteği doğrultusunda adalet istediklerini söyledi. Önen, yıllardır Kürt halkının üzerinde yürütülen baskı ve zulme dur demek için nöbette bulunduğunu belirterek, “Seçtiğimiz belediyelere kayyum atandı. Milletvekillerimiz tutuklandı. Halkımızın üzerinde baskı ve zulüm gerçekleştiriliyor. Her dakika her saniye buradan ayrılmayarak adalet istemeye devam edeceğiz” diyerek tüm halkı desteğe çağırdı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here