Enstrümanları alana alınmayınca ıslık çaldılar

0
123

HDP’nin İzmir’deki Vicdan ve Adalet Nöbeti’ni ziyaret eden İzmir Müzisyenler Derneği üyelerinin enstrümanları alana alınmadı. Enstrümanlarını polis barikatına bırakan müzisyenler, alanda vekillerle birlikte ıslıklarla ezgilerini seslendirdi.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), Diyarbakır, İstanbul ve Van’ın ardından bugün İzmir’de başlattığı Vicdan ve Adalet Nöbeti, çeşitli siyasi parti ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin ziyaretleri ile devam ediyor. Yoğun ablukaya rağmen yurttaşlar da nöbet eylemine barikatların arkasından destek verirken, İzmir Müzisyenler Derneği (İMD) üyeleri enstrümanları ile nöbetteki vekilleri ziyaret etti. Alsancak Gündoğdu Meydanı’na enstrümanları ile giren müzisyenler polis engeline takıldı. Kontrol noktasında ezgilerini seslendirmeye devam eden müzisyenler için nöbetteki vekiller alanın dışına çıktı.

Burada vekiller adına açıklama yapan HDP Sözcüsü Osman Baydemir, İzmir’in hoşgörünün ve tüm kimlikleri tanımanın kenti olduğunu söyleyerek, “Selahattin Demirtaş’ın sazından ve sözünden korkanlara bugün tüm müzik aletleri ile yanıt verdik. Ant olsun ki biz müzik aletleri dışında bir şey çalmayacağız. Sazdan sözden korkanlar halkın bütçesinden çalıyorlar. Şimdi de Anadolu ve Mezopotamyaların kültürleri çoraklaşsın diye tekçiliği bize dayatıyorlar, tekleşmeyeceğiz. Anadolu, Mezopotamya, Ege, Karadeniz bir bütün olarak tekliği faşizmi aşacağız. Bu memlekette kardeşlik horonlarını, efelerini hep birlikte çalacağız” dedi.

Açıklamanın ardından enstrümanlarını polis bariyerlerine bırakan müzisyenler alana girdi. Alanda ıslıkları ile ezgilerini sürdüren müzisyenlere vekiller de eşlik ederken, alanda boş su bidonları ve poşetlerle ritim tutularak türküler söylendi. Vekiller ve ziyaretçiler uzun süre alanda halay çekti.

Öte yandan CHP İzmir İl Örgütü ve HDK İzmir Meclisi de vekilleri ziyaret ederek destek verdi.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here