Connect with us

.

Kültür-Sanat

‘Askıda Kitap’ kampanyasına katılım artıyor: Dışarıdan içeriye umut

AleviNet

Published

on

Aram ve Lilav kitabevlerinin cezaevlerindeki tutsakların kitap ihtiyaçlarını karşılamak için ortaklaşa başlattığı ‘Askıda kitap’ kampanyası sürüyor. Aram Kitabevi çalışanı Arslan, kampanyayı büyütme çağrısı yaptı 

Aram Kitabevi, OHAL ile birlikte artan hak ihlallerine dikkat çekmek için “Askıda kitap” adıyla cezaevlerinde bulunan tutsaklarla dayanışma köprüsü kurmak amacıyla kampanya başlattı. İlk olarak Amed’de başlayan kampanya, kitabevinin İstanbul Beyoğlu ve Kadıköy şubelerinde de devam ediyor. Kampanyanın Lilav Kitabevi ile ortaklaşarak yürütüldüğünü belirten Aram Kitabevi çalışanı Fatma Arslan, tutsakların maddi imkanları olmadığı için kitap ihtiyaçlarını karşılama hedefleri olduğunu söyledi.

‘Kitap ihtiyaçlarını karşılayacağız’

Kitap almak için Aram Kitabevi’ne gelen okurların evden getirdikleri ya da satın aldıkları kitapları hediye ederek kampanyaya destek verebileceklerini belirten Arslan, cezaevine gönderilecek ilk kolinin hazır olduğunu belirtti. Kampanyaya olumlu dönüş aldıklarını ifade eden Arslan, “Yurttaşlardan ekonomik olarak buradan kitap alamıyorlarsa eğer evlerinde bulunan kitapları getirmelerini istiyoruz. Gelen kitapları yolladığımıza dair postaneden de bir dekont alıp gösterebiliyoruz. Bunun üzerinden cezaevleriyle mektuplaşmalarımız var. O mektuplaşmalar üzerinden kitapların gidip gitmediğini nasıl tepkiler alacağımızı takip edebileceğiz” sözlerini kullandı.

‘Tutsaklar umut dolacak’

Kampanyayı ilk olarak sosyal medya üzerinden duyurduklarını dile getiren Arslan, olumlu tepkilerle beraber ulaştırılacak olan kitapların değerinin ve anlamının çok fazla olduğunu söyledi. Kampanyaya destek olmak isteyenlerin Aram Kitabevi’ne Katip Mustafa Çelebi Mahallesi, Çukurlu Çeşme Sk. 6 /A, Beyoğlu/İstanbul adresinden ulaşabileceğini belirten Arslan, “Dışarıdan içeriye umut olmalıyız. Bu kampanyayla beraber tutsaklarla mektuplaşma fırsatı da bulacağız. Gönderdiğimiz kitaplarla beraber mektup göndereceğiz ve gelen cevapları paylaşacağız” dedi.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür-Sanat

Orhan Kemal 105 yaşında

AleviNet

Published

on

Orhan Kemal Kültür Merkezi, yazar Orhan Kemal’in 105’inci yaş gününü Cihangir’de bulunan Orhan Kemal Müzesi’nde kutladı. Doğum günü etkinliğine Orhan Kemal’in oğlu Işık Öğütçü ve birçok yurttaş katıldı. Etkinlikte konuşan Işık Öğütçü, babasının toplum maneviyatında önemli yer edindiğini hatırlatarak, “Bugün babamın 105’inci doğum günü. Eski yıllarda biz doğum günlerini kutlamazdık, kutlamayı da bilmezdik. Ama artık bunun ihtiyaç olduğunu düşünüyoruz” dedi.

İSTANBUL

Continue Reading

Kültür-Sanat

Heyiv’in sergisi New York’da

AleviNet

Published

on

Kürt sanatçı Heyiv Kahraman, Amerika’nın New York Kentinde bulunan ünlü Jack Shainman galerisinde resim sergisini açtı. ‘Yarım insan’ adıyla açılan sergide Heyiv, sanat eleştirmenlerinden olumlu yorumlar aldı. Heyiv, 1991 yılında Körfez savaşından sonra İsveç’e göç eden bir aileden geliyor. 5 Eylül’de başlayan sergi, 26 Ekim’e kadar sanat severlerin beğenisine sunulacak.

Continue Reading

Kültür-Sanat

Colani yaşamını yitirdi

AleviNet

Published

on

Dünyanın en önde gelen tasarımcılarından Luigi Colani 91 yaşında yaşamını yitirdi. Almanya, Japonya ve Çin’de yakından tanınan efsane tasarımcısının babası Kürt’tü. Eşi Yazhen Zhao dün sabah yaptığı açıklamada eşi Colani’nin Karlsruhe kentinde bulunduğu hastanede, geçirdiği ağır hastalık nedeniyle yaşamını yitirdiğini duyurdu. Colani, aerodinamik tasarımları ile otomobil ve uçaklar için hazırladığı biyomorfik formlarla tanınıyordu. 2 Ağustos 1928’de Berlin’de doğan Colani’nin babası aslen Güney Kürdistanlı bir film mimarı, annesi de Lehistanlıydı. Bir süre Berlin’de resim okuyan Colani, 1949’dan 1952 arasında da Paris’te hafif mühendislik, Aeodinamik ve analistik felsefe okudu.

FRANKFURT

Continue Reading
Advertisement

HAFTANIN EN ÇOK OKUNANLARI