SON DAKİKA

Alevi kurumları ve Eğitim-Sen 17 Eylül mitingi öncesi basın toplantısı düzenlendi

Bu haber 13 Eylül 2017 - 13:30 'de eklendi ve 29 views kez görüntülendi.

ABF ve Eğitim sen 17 Eylül’de Kartal’da yapılacak miting öncesi Taksim Hill Otel’de basına kahvaltılı bilgilendirme toplantısı düzenledi. Yapılan açıklamada 17 Eylül’de Kartal Meydanı’na herkes davet edilerek, “laik, bilimsel ve anadilde bir eğitim için Cem olunacak” denildi. Açıklamada, eğitimin gericileştirildiğine işaret edilerek, “AKP zihniyeti, Alevileri ve Aleviliği inkar etmeye ve bizlere karşı sistematik asimilasyon politikası uygulamaya devam ediyor” denildi.

Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) ve Eğitim sen 17 Eylül’de Kartal’da yapılacak miting öncesi Taksim Hill Otel’de basına kahvaltılı bilgilendirme toplantısı düzenledi.

Toplantıya mitingin tertip komitesinden PSAKD Ataşehir Şube Başkanı Hasan Gülüm, ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız, AKD Genel Başkanı Doğan Demir, HBVAKV Okmeydanı Cemevi Başkanı Zeynel Şahin, Okmeydanı Cemevi Dedesi Eren Yıldırım, Garipdede Dergahı Başkanı Celal Fırat, PSAKD önceki başkanlarından Kemal Bülbül, Eğitim-Sen genel Yüksek Öğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan, ABF Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Can, KHK ile kapatılan Tv10 programcısı Hüseyin Kelleci katıldı.

Mitinge ilişkin sinevizyon gösterimiyle başlayan toplantıda basın açıklamasını ABF Genel Başkanı Muhittin Yıldız yaptı. Yıldız’ın yanı sıra Eğitim – Sen Genel Yüksek Öğretim ve Eğitim Sekreteri Özgür Bozdağan’da bir konuşma yaptı.

Yıldız’ın okuduğu açıklamanın tamamı şöyle:

Değerli Mihmanlar ve Katılımcı Dostlar;
Biz Aleviler, demokrasi, eşitlik, adalet isteyen, insan hak ve özgürlüklerinden yana mücadele eden tüm kesimler AKP zihniyetinin yoğun baskısı ve inkar kıskacı ile karşı karşıyayız. Yaşamın her alanında tekçiliği “Değişmez, değiştirilmesi teklif dahi edilemez!” hale getiren AKP zihniyeti, geleneksel bir devlet politikası olarak Alevileri ve Aleviliği inkar etmeye ve bizlere karşı sistematik asimilasyon politikası uygulamaya devam ediyor. AKP’nin inkar ve asimilasyon zihniyetinin yürütücüsü tarafından “TEK, TEK” diyerek sıralanan “TEKLERİN” temeli bize göre AKP/Devlet zihniyetiyle bezenmiş “TEK DİN”dir. Tekçi zihniyetin temel unsuru olan “TEK DİN” Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından şekillendirilen, Milli Eğitim Bakanlığı ve devletin tüm kurumları tarafından “Uygulanması zorunlu olan” TEKÇİ DEVLET DİNİNE göre yapılandırılmış uygulamalardır. Oysa ihtiyacımız, Halklarının kendi ana dilinde, inanç gruplarının kendi inançsal değerlerine göre kamusal eğitim aldığı, eğitimin, savaşsız, çatışmasız toplumsal barış hakkını, barış kültürünü amaçladığı bir eğitim programıdır. AKP/Devlet zihniyetinin Tekçi, inkarcı, asimilasyoncu politikalarla şekillendirdiği “Yeni eğitim Programı” da bu sistematik politikanın bir sonucudur. “Yeni” denen “Eğitim programı” AKP/Devlet zihniyetine göre “Yeni” olup, bize göre, ne yenidir ne de yenilik getirecektir! AKP/Devletin “Yeni Eğitim Programı” bildik bir ırkçı, gerici oyundan başka bir şey değildir! “Yeni” denen “Eğitim Progmanı”ndaki açık ve gizli şeriatçı, cihatçı, fetihçi, cinsiyetçi, inkarcı, tekçi, asimilasyoncu ve ırkçı uygulamaları sıralamaya kalksak buna zaman yetmeyeceği gibi akılla açıklanacak bir durum da değildir..! Biz, Aleviler ve Türkiye Demokratik kamuoyu olarak varlığımızı inkar eden tekçi, tek tip, asimilasyoncu eğitim programını kabul etmiyoruz! Etmeyeceğiz…!!! Bu amaçla;
17 Eylül 2017 Pazar günü, Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF) olarak, müsahip kurumumuz Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) ile Kartal Meydanında saat 13.00’da yapacağımız “LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL, PARASIZ ve ANADİLDE EĞİTİM İSTİYORUZ!” mitingimiz için çalışmalarımız devam ediyor.
Mitingimizin, amaçladığımız programa uygun olarak kitlesel, coşkulu ve yoğun katılımlı olarak geçmesi için bir dizi çalışmalar yaptık.
Merkezi olarak; CHP, HDP, ÖDP, EMEK Partisi ve Dost siyasal partilerin genel merkezlerini ziyaret ettik. TMMOB, TTB, KESK, DİSK, HALKEVLERİ gibi dost ve müsahip kurumlarımızı ziyaret edip, mitingimize güç vermelerinden onur duyacağımızı ifade ettik.
Mitingimize Federasyonumuza üye derneklerimiz, cemevlerimiz, Eğitim-Sen Şubeleri, demokrasi, eşitlik ve adalet için mücadele eden dost ve müsahip kurumlar, siyasal partiler, yöre dernekleri, aydın, yazar, sanatçı dostlarımız katılacaktır.
Mitingimizin kitlesel ve amacına uygun geçmesi için şu ana kadar, dost kurum ve kuruluşları ziyaret ettik. Merkezi ve yerel olarak yöre dernekleri, sivil toplum kurumları, siyasal partilerin yerel örgütlerini ziyaret ettik, ortak toplantılar yaptık. İzmir, Balıkesir, Bursa, Yalova, Kocaeli, Çanakkale, Lüleburgaz, Kırklareli, Maraş, Kayseri, Çorum illerimizdeki kurumlarımızla ABF, HBVAKV Genel Başkanları olarak il toplantıları yaptık.
06 Eylül 2017 Çarşamba günü Garip Dede Dergahımızda ABF, EĞİTİM SEN ve Federasyonumuza bağlı kurumlarımızın Genel Başkanları, Dost Kurum temsilcileriyle bir basın toplantısı yaptık.
Değerli Basın emekçileri;
Değerli Kurum Temsilcileri;
Değerli mihmanlar ve sevgili dostlar;
Yukarıda sıraladığımız amaçlar ve yaptığımız çalışmalar doğrultusunda, 17 Eylül 2017 Pazar günü Kartal Meydanında saat 13.00’da yapacağımız “LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL, PARASIZ ve ANADİLDE EĞİTİM İSTİYORUZ!” mitingimizin yüzbinlerce insanımızın katılımıyla, kitlesel ve coşkulu geçeceğinden kuşkumuz yoktur. Mitingimiz için “YASAL gereklilik” süreçleri Tertip Komitemiz tarafından, İstanbul İli Mülki İdare Birimleri ve “Güvenlik Güçleri” ile görüşülerek tamamlanmıştır. Ayrıca Tertip Komitemiz de kendine düşen önlemleri alacak ve mitingimizin güvenliği sağlanacaktır.
Değerli Basın Emekçileri;
Değerli dostlar;
Demokrasi, eşitlik ve adalet için yapacağımız eylem ve etkinlikler, düşünsel, kültürel, siyasi çalışmalar bu mitingimizle sınırlı kalmayacak. ABF olarak “LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL, PARASIZ ve ANADİLDE EĞİTİM” konferansı planladık. Bu konferans için eğitim ve bilim emekçilerinin kurumlarıyla, konuya katkı sunacak bilim insanlarıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Yine 18 Eylül 2017 Pazartesi günü Ankara’da Milli Eğitim Bakanlığı önünde Eğitim-Sen ile “LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL, PARASIZ ve ANADİLDE EĞİTİM İSTİYORUZ!” açıklaması yapacağız. Yerel kurumlarımız da milli eğitim müdürlükleri önünde eş zamanlı kitlesel basın açıklaması yapacaktır.
Değerli Basın Emekçileri;
Değerli dostlar;
Bir kere daha sizler aracılığıyla İstanbul Halkına, Marmara Bölgesinde yaşayan halkımıza mitingimize destek ve katılım çağrısı yapıyoruz. Biliyoruz ki emeğiyle geçinmeyi erdem bilen yoksul halkımız, eşitlik, özgürlük ve adaleti yaşam ilkesi edinmiş Alevi Toplumu, demokratik kurum ve dost siyasal partiler, karanlığa karşı sanatıyla mücadele eden aydın, yazar ve sanatçılarımız çağrımıza kulak verip aydınlık yarınlar için bizimle birlikte Kartal Meydanında CEM OLACAKLARDIR!
Demokrasi, eşitlik ve adalet için “LAİK, BİLİMSEL, KAMUSAL, PARASIZ ve ANADİLDE EĞİTİM” yaşamsal bir zorunluluktur. Çocuklarımız, için, çocuklarımızın geleceği için, bir bütün olarak Laik Demokratik Türkiye için, geçmişte ve günümüzde nice emekler vererek ödediğimiz bedeller için, geleceğine, tarihine, inancına, demokrasiye, laikliğe, eşitlik, özgürlük ve adalete sahip çıkacak erdemli bir toplum için Pir Hünkâr Hacıbektaş Veli’nin nefesiyle; Gelin dostlar Bir Olalım İri Olalım Diri Olalım… Gelin Canlar Bir Olalım, İri Olalım, Diri Olalım günümüze, geleceğimize, değerlerimize sahip çıkalım…!