SON DAKİKA

Kim’e yaptırıma REST

Bu haber 13 Eylül 2017 - 10:14 'de eklendi ve 17 views kez görüntülendi.

ABD’nin başını çektiği ülkelerin kontrol ettiği BMGK’de Kuzey Kore liderlerine yönelik yaptırım hazırlığı yapması, Pyongyang yönetimini öfkelendirdi: ABD’ye, bütün tarihi boyunca yaşanmış en büyük acı ve ızdıraba malolabilir

Kuzey Kore, ABD’nin girişimiyle Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nde ele alınması beklenen yeni ve sert yaptırımları konusunda ABD’ye rest çekti: Nihai araçların herhangi bir biçimini kullanmaya hazırız. DHA’nın haberine göre, Kuzey Kore, BM Güvenlik Konseyi’nde yapılacak toplantıda, “Kuzey Kore Lideri Kim Jong Un’un kişisel tüm mal varlığını dondurmayı, Kim Jong-Un’a uluslararası seyahat kısıtlaması getirmeyi, Kuzey Kore’ye ham ya da işlenmiş petrol ürünleri ve doğal gaz sıvıları ile tekstil ihracatını bütünüyle yasaklamayı, yurt dışında çalışan 100 bin Kuzey Koreli’nin maaşların dondurulmasını” öngören yaptırımlar tasarısını görüşecek.

Sert tepki gösteren Kuzey Kore Dışişleri Bakanlığı’nın, devlet medyasında yer alan bildiride, “ABD’nin yasalar ve uluslararası hukuk dışı bir biçimde çözüm üretmesi durumunda, aynı yolla karşılık verilecektir” denildi. Kuzey Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti (DPRK) adı ile geçilen bildiride “DPRK, nihai araçların herhangi bir biçimini kullanmaya hazır ve istekli’ olduğu vurgulandı ve “DPRK tarafından yapılacak önlemler, ABD’ye bütün tarihi boyunca yaşanmış en büyük acı ve ızdıraba neden olacak” resti çekildi.

‘Esad ile ortak’ suçlaması yapıldı

Birleşmiş Milletler’de (BM) oluşturulan bir “bilirkişi” heyeti, Kuzey Kore’nin kimyasal silah ve balistik füze programlarını Suriye Başkanı Beşar Esad ile işbirliği içinde geliştiriyor olabileceğini ileri sürdü. Pyongyang yönetimine karşı yaptırımların uygulanmasını izlemekle görevli 8 üyeli heyetin yayınladığı raporda, BM üyelerinden ikisinin Kuzey Kore’den Suriye’ye deniz yoluyla giden bazı sevkiyatları durdurduğu ifade edildi. Raporda bir BM üyesinin de bilirkişi heyetine, sevkiyatlardaki malların Suriye rejimi ile Pyongyang’ın Madencilik Geliştirme ve Ticaret Şirketi (KOMID) arasındaki anlaşmanın bir parçası olduğuna inandığını aktardığına yer verildi. Raporda, sevkiyat alıcılarının, ABD ve Avrupa Birliği (AB) tarafından rejime ait Bilimsel Çalışmalar ve Araştırma Merkezi’nin paravan şirketleri olduğu tespit edilerek, merkezin daha önce de KOMID’le yasaklı madde ticareti yaptığının bilindiği kaydedildi.

PYONGYANG-NEW YORK