SON DAKİKA

DAD: Biz Alevilere Sivas Katliamındaki sahnelerini hatırlattı

Bu haber 15 Eylül 2017 - 12:38 'de eklendi ve 16 views kez görüntülendi.

Demokratik Alevi Derneği İstanbul Şubesi geçtiğimiz gün Ankara’da cenazesi saldırıya uğrayan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk annesi Hatun Tuğluk için basın açıklaması düzenledi.

Gazi Cemevi önünde düzenlenen açıklamayı DAD İstanbul Şubesi Eş Başkanı Nergiz Güzel okudu.

Açıklamaya birçok Alevi de destek verdi.

Güzelin okuduğu basın metninin tamamı şöyle:

Hakk’a Yürüyen Aysel Tuğluk canın gözünün nuru anası,(Her ana evladı için göz nurudur.) Hatun Tuğluk Ana Ankara İncik Mezarlığında Hakk’a Sırlanırken. Bir grup Görevlendirilmiş kindar ve dindar planlı güruh Hatun Ana’yı Hakk’a Sırlanmak için erkana katılan canlara saldırı düzenledi. Hatun Ana’nın mezarı tekrar açılarak cenaze alındı ve cemevine götürüldü. Vicdanlarımızı derinden yaralayan bu duruma kolluk görevlileri, nezaket ölçülerinde, bizlere hiç yaklaşmadıkları gibi kindar ve dindar grubu rica, minnet dağıtmaya çalıştılar. Çok geç te olsa. Bu kahramanlıkları bizi derinden etkiledi tabiki. Vali beyde 40 dakika sonra ancak konuyla meşgul olabildiler. Biz Alevilere Sivas Katliamındaki sahnelerini hatırlattı. Planlı durumu gösterdi. Cevval Savcılar da hemen görev başına diyerek. 80 yaşında hakka yürüyen cana mezar yerini bile çok gören, saldırma cesareti gösteren güruha karşı devreye girip, bir Hukuk Devlet’inde meftaya saldırmak ne demektir. Deyip soruşturma başlatmışlardır herhalde. İnsanı varlığından utandıran ve sebep olanlar çocuklarının yüzüne bakarken utansınlar. Bir toplumun ar damarı çatlamışsa vay haline. Biz İnsanların beraber yaşamasını sağlayan, temel düsturlar vardır. Ar, Şeref, Mertlik, Saygı, Sevgi, Edep bunlar çürüdüğü anda zulüm başlar. Ve her geçen gün de çürümekte, çürütülmekte. Dün Devlet bizlere şunu tekrar ve tekrar açık etmiştir. Hiçbirinizin ölü ya da dirinizin güvenliği yok. Benim tarafım belli demiştir. Kürtsen, Aleviysen, Kadınsan, Ermeniysen, İşçiysen herhangi bir öteki isen, seni eşit tutmam, korumam demiştir. Gelecekte ne olacağı fütursuzca açık edilmiştir. Çanakkale de artık sadece sözde bırakılmaktadır. Aynı mezarlıkta yan yana yatmak bile zül görülmüşken. Bu topraklar cümlemizin ise bu küffar kimlerdir. Üç beş ağzı salyalı soytarıya memleketi kurban etmek ne demek.

Bu durumda Hakk yasasında Hakk’ın Rızası(Allah Rızası) çiğnendiği vakit, Hakk Yasasında zulme karşı susmak, önünde eğilmek ‘Dilsiz Şeytan’ olmaktır. Tüm Peygamberler Hakk’ın Emri Rızası çiğnendiği için gelmediler mi? Karşı durmadılar mı?
Toprak Her Yerde Topraktır. Çünkü; Doğa Ana ayrım yapmaz. Fakat; üzerindekiler kirlenmiş. Mülk etmişler ise kendi sürüsüne gitmek gerek. Dersim Toprakları Harde Dewreş Hatun Anayı bağrına basmak için bekliyor. Cümlesini sırladı Ana Fatma Şefaati ile. Toprağı Doğa Ana’yı kirletenler ise elbet bedelini verirler.
17 Eylül mitingi Hatun Ana’yı da sahiplenme mitingi olmalıdır. Gerçi bazı Dergahlarımız Ulusal Eğitim deyip katılmama kararı alarak. Kindar ve Dindar bir ülkenin kurumsallaşmasına katkı sağlamak isterlerken. Bu dergahlarımızın üyeleri hesap sormalıdır. Cenazeye bile tahammülü olmayan bir anlayış ile uzlaşmak nedir. Dergah yönetimlerimizi işgal eden bu elit kesim birde hicap duymadan bir açıklamasında adında Alevi yazan bazı örgütler deme cesareti gösteriyor. Hak Yol Aleviler hesap sormalıdır. Bu yönetimlerden derhal uzaklaştırlmalıdırlar. FETÖ ile iş tutmanın faturasını, Perinçek aklıyla biz Alevilerden çıkarmasınlar. Hak Yol Alevi Haysiyetli bir duruşla Kerbela günlerine yaklaşırken, Pir Hüseyin gayreti ile Hakk Rıza’sının bozulduğu yerde cümle canın selahiyetli birlikte yaşamı için uyarma hakkını kullanıyor. Ya bir ucundan tutun ya da bulunduğunuz yerleri boşuna işgal etmeyin. Size Tekke’yi bekleyin layıkıyla Hakk’ın Emri Rızasının bekçisi olun dedik. ‘Gelene ağam gidene paşam’ deyip etrafına çit örüp çıkarlarınıza göre işletme gibi kullanın demedik. Açıklamayı yaparken kaç üyenize sordunuz. Kaç Ocakzadeye danıştınız. Şahkulu tarihte ne yapmıştır. Durup düşündünüz mü? Bu hatadan derhal dönülmelidir. Ve Alevi toplumundan özür dilenmelidir.
Hatun Ana yerin Ana Fatma dergahı olsun, Harde Dewreş’te Jele, Tujik Bawa, Düzgün Bawa, Munzur Bawa, Ana Fatma seni bekliyor. Cümlemiz utandık seni yaban ellerde bıraktığımız için hakkını helal et…